به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، کیومرث جهانگردی در آیین اختتامیه این جشنواره بابیان نحوه برگزاری جشنواره کتاب رشد اظهار کرد: کتب سال گذشته در هرسال موردبررسی قرار می‌گیرد و در طول سال 98 ، تعداد 3 هزار و ۴۹۹کتاب به دبیرخانه ارسال شدکه از بین آن‌ها هزار و ۴۶۳کتاب به‌عنوان کتب آموزشی مناسب انتخاب شد.

وی بابیان اینکه هرساله فهرستی منتشر و کتب در آن درجه‌بندی می‌شوند، افزود: در ۲۶بخش، کارهای ارزشیابی کتاب‌ها از سوی گروه‌های داوری بررسی شد و هر کتاب که ۷۰نمره از نمون برگ‌ها را کسب کرده بود، به عنوان نامزد انتخاب شد و کتاب‌هایی با نمره بالای ۸۰اثر برگزیده انتخاب می‌شود.

جهانگردی بیان کرد: برای اولین بار سامانه‌ای برای بررسی کتب ایجاد شد و تمام‌کارهای داوری الکترونیکی صورت گرفت. هزار و ۲۷۸ناشر در سامانه ثبت‌نام کردند که از بین آنان ۲۷۰انتشارات کتابشان در جشنواره حضور داشت و ۱۱اثر برگزیده و ۱۹اثر شایسته تقدیر انتخاب شد.

دبیر هجدهمین جشنواره کتاب رشد به نکات مثبتی که گروه‌های داوری اعلام کردند، اشاره و گفت: نمونه‌های خوب آثار فرهنگیان و دانشگاه فرهنگیان، مشاهده رشد مفاهیم و موضوعات کاربردی در کتب امسال و افزایش کتب مربوط به محیط‌زیست از نکات مثبتی بود که داوران اعلام کردند.

جهانگردی توجه به اهمیت کشف و ارائه یادگیری اشاره کرد و گفت: بیان ساده در حوزه مطالعات اجتماعی و آثار ترجمه‌ای، دانش‌افزایی و کاهش کتب حوزه یارانه، تلاش مؤلفان برای دانش‌‌آموزان پرسشگر و خلاق از نمونه‌های دیده‌شده در بیانیه داوران است.

وی به سهم بالای کتب ترجمه‌ای نسبت به کتب تألیفی اشاره کرد و افزود: عدم توجه به پرورش شایستگی پایه و مهارت کاوشگری، کم‌توجهی به علم و فناوری، ضرورت ناشران به استفاده از ظرفیت هنرمندان و عکاسان بومی، ضرورت افزایش جذابیت‌های محتوایی و ظاهری برای دانش‌آموزان، تنوع پایین آثار از موارد دیگری است که داوران به‌عنوان نکات مهم موردتوجه در جشنواره‌های بعدی عنوان کردند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: