به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، جمع‌آوری آثار تصویرگری ناشران ایرانی به‌منظور بررسی و انتخاب ۱۵تصویرگر برتر و معرفی به دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا ۲۰۱۹از سوی امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز شد. با پایان زمان اعلام‌شده این آثار داوری شده و از میان کارهای دریافت شده، آثار ۱۵تصویرگر برتر (متعلق به یک یا دو کتاب) انتخاب و برای رقابت با آثار تصویرگران سایر کشورهای جهان به دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا ارسال می‌شود.

بر اساس فراخوان این مسابقه، هر تصویرگر می‌تواند درنهایت ۱و یا ۲کتاب چاپ‌شده (حداکثر ۱۰تصویر) را در مسابقه شرکت دهد. همچنین تصویرگرانی که برای بار اول در این نمایشگاه شرکت می‌کنند می‌توانند آثار خود را که درپنج سال گذشته به تصویر کشیده‌اند و تصویرگرانی که قبلاً در این نمایشگاه شرکت کرده‌اند آثاری را که از اول ژانویه ۲۰۱۷به بعد خلق کرده‌اند در این مسابقه شرکت دهند. این تصویرگران باید ملیت همان کشور را داشته باشند.

بر این اساس، آثار اصلی به همراه دو نسخه از هر کتاب باید از سوی ناشر، تصویرگر به نمایندگی این جشنواره در ایران ارسال شود.

جوایز این دور از جشنواره جایزه‌ی بزرگ (به ارزش ۳۰۰۰دلار آمریکا)، پنج سیب طلایی (هرکدام به ارزش ۵۰۰دلار آمریکا)، پنج مدال BIB (هرکدام به ارزش ۱۰۰۰دلار آمریکا) اعلام‌شده است.

بر اساس این خبر، برنده جایزه اول این جشنواره می‌تواند در نمایشگاه بعدی BIB به‌صورت مستقل شرکت کرده و نمایشی ویژه از آثار خود ترتیب دهد. برگزارکنندگان نمایشگاه BIB اعلام کرده‌اند که هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال آسیب‌هایی که ممکن است براثر نور و یا نامرغوب بودن کیفیت رنگ و کاغذ اثر به وجود بیاید به عهده نمی‌گیرند.

تمامی آثار ارسالی، به‌غیراز آثار منتخب که برای این نمایش در نمایشگاه‌های خارج از BIB استفاده می‌شود، مدتی طولانی‌تر در اختیار این نمایشگاه خواهد بود، ظرف چهار ماه پس از پایان نمایشگاه به افراد و یا مؤسسات شرکت‌کننده باز پس فرستاده خواهد شد.

همه کتاب‌های ارسال‌شده به کتابخانه نمایشگاه BIB تعلق خواهد گرفت. تصویرگران شرکت‌کننده در نمایشگاه BIB کاتالوگ این نمایشگاه را دریافت خواهند کرد.

گفتنی است موزه کودک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، در خیابان فاطمی، خیابان حجاب، مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری واقع‌شده است. ساعت کاری این مرکز شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸تا ۱۶عنوان‌شده است