به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، علی الهیار ترکمن در دیدار وزیر آموزش پرورش با کارکنان معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع که در سالن اجتماعات برگزار شد، اظهار کرد: معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع یکی از اصلی‌ترین معاونت‌ها و شالوده‌های وزارت آموزش‌وپرورش است که اگر ذره‌ای کوتاهی در کار انجام شود، تمام وزارتخانه دچار مشکل خواهد شد.

وی افزود: بنابرتعریف وزیر آموزش‌وپرورش «معلم جانشین تمام نداشتن‌ها است» و این معاونت مسئول همه نداشته‌های آموزش‌وپرورش است و اولین مخاطب جامعه هدف این معاونت، یک‌میلیون معلم آموزش‌وپرورش است چراکه با سلایق و نیازهای مختلف معلمان روبرو است.

 سی هزار درخواست در سال در موضوع نیازهای فردی و صنفی به ما ارسال می‌شود

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع خاطرنشان کرد: سالانه سی هزار درخواست از افراد در موضوع نیازهای فردی و خواسته‌های صنفی داریم که محدودیت‌های قانونی اجازه نمی‌دهد تمام این درخواست‌ها محقق شود.

الهیار تصریح کرد: کارکنان معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع با هجمه‌های زیادی مواجه هستند و در پرداخت‌های مالی، در هر بخشی از آموزش‌وپرورش کوچک‌ترین اشتباهی صورت بگیرد به معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع  ارجاع می‌دهند و کارکنان این معاونت از این لحاظ در شرایط سختی کار بیشتری قرار دارند.

معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع نگاه علت‌یابی به مسائل دارد

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع بابیان اینکه برنامه‌ریزی‌های خود را بر علت‌یابی قرار داده‌ایم، گفت: در این معاونت نگاه علت‌یابی داریم و نگاه روزمرگی و گذراندن امور نیست و اگر این غبارها را کنار بزنیم قطعاً نسل بعدی مدیریتی در آموزش‌وپرورش با شناسایی مسائل و مشکلات می‌توانند بهتر برنامه‌ریزی و کار کنند.

وی اذعان کرد: تلاش کردیم تا به زبان و فهم مشترک برای شناسایی مسائل آموزش‌وپرورش دست پیدا کنیم و خوشبختانه امروز هرکدام از دفاتر این معاونت فهرست مشخصی از مسائل را دارند که با نگاه حکمرانی خوب و راهبردی وزیر آموزش‌وپرورش مشکلات حل خواهد شد و زمینه‌های پیشرفت مهیا خواهد شد.

الهیار با اشاره به کارهای در دست اجرا در معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع، اظهارکرد: از ابتدای سال ١٣٩٩ستاد تدوین برنامه هفتم توسعه را در این معاونت تشکیل می‌دهیم که کار برنامه‌ریزی خود را برای نظام تعلیم و تربیت آغاز خواهد کرد تا جایگاه مناسبی برای آموزش‌وپرورش پیش‌بینی کنیم.

نیازمند الگوی توسعه‌ای برای ارائه خدمات آموزشی و پرورشی هستیم

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع بیان کرد: باوجود١١٠سال سابقه قانون‌گذاری درآموزش‌وپرورش هنوز الگوی توسعه‌ای برای ارائه خدمات آموزشی و پرورشی نداریم و نظام برنامه‌ریزی توسعه آموزش‌وپرورش را شکل نداده‌ایم.

رشد جمعیت دانش‌آموزی و فشار توسعه کمی دهه‌های 60 و 70 سبب استاندارد زدایی از آموزش‌وپرورش شد

وی افزود:رشد جمعیت دانش‌آموزی و فشار توسعه کمی در دهه ۶٠و ٧٠منجر به استاندارد زدایی در آموزش‌وپرورش شد و آموزش ‌و پرورش به همین علت در شرایط کنونی  با استاندارد شرایط کاری معلم، کلاس، تجهیزات و منطقه آموزشی فاصله دارد.

روند شکل‌گیری سرمایه انسانی در آموزش‌وپرورش ملموس نیست

الهیار گفت: در آموزش هزینه دریافت می‌شود و هزینه انجام می‌گیرد، درحالی‌که فرایند تبدیل هزینه به سرمایه دچار مشکل است و روند شکل‌گیری سرمایه انسانی در آموزش‌وپرورش ملموس نیست.

وی با اشاره به اینکه جامعه شناسان و اقتصاددانان معتقدند که آموزش‌وپرورش منافع اجتماعی ایجاد می‌کند، اظهار کرد: در حال حاضر خانواده‌ها به سمت مدارس غیردولتی و مافیای کنکور برای دریافت کیفیت آموزشی می‌روند و در چنین شرایطی بیشتر منافع فردی در نظر گرفته می‌شود.

وی در ادامه اضافه کرد: بی‌ثباتی مدیریتی باعث شده غلبه راه‌حل‌های موقت به‌جای راه‌حل‌های اساسی افزایش پیدا کند و علت مسائل و مشکلات گم‌شده است لذا در تعریف مسئله دچار مشکل هستیم چراکه نشانه‌های مشکل را به‌جای مشکل می‌گیریم.

آموزش‌وپرورش باید از شاغل محوری به سمت شغل محوری حرکت کند

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع خاطرنشان کرد: آموزش‌وپرورش باید شغل محور برنامه‌ریزی و فعالیت کند اما در حال حاضر شاغل محور است.

الهیار تأکید کرد: به علت عدم هماهنگی کامل بین قوایی که در کار اجرا و قانون‌گذاری و در برخورد با مسائل آموزش‌وپرورش وجود دارد، باعث شده است تا آموزش‌وپرورش قربانی این عدم هماهنگی بین دو قوه مورد اشاره شود.

 وی تصریح کرد: در معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع با سیاست‌گذاری‌ها و محدودیت‌های خارج از وزارت آموزش‌وپرورش مواجه هستیم که در بسیاری از موارد ما را مسئول این سیاست‌گذاری‌ها می‌دانند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع بابیان اینکه برنامه هفتم توسعه تا سال١۴٠۵ در مجموعه اجرایی کشور خواهد ماند، گفت: برنامه هفتم توسعه قطعاً مطالبه نظام آموزش‌وپرورش از مجموعه اجرا و قانون‌گذاری کشور است و اگر کمک فکری و ورود جدی کارکنان این معاونت نباشد نمی‌توانیم در این برنامه حضور جدی داشته باشیم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: