به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ در ماده ۶۱ قانون بیمه اجباری بیمه سال ۹۵ به این مطلب اشاره شده است که اگر افراد با انجام اعمال متقلبانه مانند صحنه‌سازی صوری تصادفات و ایجاد خسارت عمدی به خودرو از بیمه، خسارت دریافت کنند جرم محسوب می‌شود و فرد مجرم به حبس تعزیری درجه ۶ و جزای نقدی معادل دو برابر وجوه دریافتی محکوم خواهد شد. بدین ترتیب دو سال حبس و جزای نقدی برای کلاهبردارانی که تصادفات ساختگی را طراحی می‌کنند پیش‌بینی شده است.

سرهنگ عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا، در این خصوص گفت: در سال‌های اخیر سوءاستفاده از بیمه و صحنه‌سازی و ایجاد تصادف‌های صوری یکی از مقوله‌هایی بوده است که همواره نیروهای راهنمایی و رانندگی با آن مواجه می‌شدند اما در دو ماه اخیر هیچ گزارش در این رابطه وجود نداشته است و موردی از آن در کشور وجود نداشته است.

او افزود: تشخیص این مسئله به هیچ عنوان برای مامورین انتظامی سخت نیست و همواره مامورین تصادف‌های صوری را از موارد واقعی به خوبی تشخیص داده‌اند. کارشناسی تصادفات رانندگی کاری علمی و حرفه‌ای است که در آن افسران کارشناس با توجه به محل تصادف، آثار و علایم موجود در صحنه تصادف، تطبیق نقاط برخورد ۲ وسیله با یکدیگر یا وسیله با عابر به شناسایی مقصر می‌پردازند.

این مقام انتظامی تاکید کرد: پس از تصادف‌های صوری طرفین همواره با برخورد نیروی انتظامی مواجه می‌شوند و پس از تهیه گزارش هر دو طرف تصادف‌های صوری به مراجع قضایی در راستای رسیدگی به تخلف آن‌ها معرفی می شوند.

معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا در پایان خاطرنشان کرد: آنچه که مسلم است تصادف‌های صوری در ماه‌های اخیر به شدت کاهش پیدا کرده و دیگر این رویداد جهت سوءاستفاده از بیمه مرسوم نیست و کمتر گزارش شده که کاهش آن نیز بخاطر کارشناسی دقیق و سخت‌گیری‌های بیشتر در این حوزه است.

//انتهای پیام: 3

خبرنگار: رضا پورحسین

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: