به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ برخی معتقدند اجرا نشدن طرح ترافیک و تردد زیاد خودروها در سطح شهر یکی از دلایل افزایش غلظت آلاینده‌ها در پایتخت محسوب می‌شود و برخی نیز این امر را به شرایط آب و هوایی تهران مرتبط می‌دانند. امری که به گفته کارشناسان تابع عوامل بسیاری است و در هر منطقه تهران با سایر مناطق متفاوت است.

محمد رستگاری، معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران، در این خصوص گفت: آلودگی هوا در شهر تهران تابع دو مقوله است. نخست پارامترهای هواشناسی و دوم نیز میزان انتشار آلاینده های مختلف در سطح شهر است. اگر پایداری هوا در شهر رقم خورد حتی اگر میزان انتشار آلاینده‌ها پائین باشد باز هم شاهد آلودگی هوا خواهیم بود.

او افزود: تهران در چند روز گذشته نسبتا خلوت شده اما باید توجه داشت در روز پنجشنبه حجم زیادی از خودروها در راستای خروج از شهر تردد کرده و با حجم زیادی ترافیک مواجه شدیم.

رستگاری در رابطه با ازن موجود در هوای تهران اظهار کرد: از سوی دیگر میزان ازون در هوای تهران در روزهای پنجشنبه و جمعه بیشتر از سایر آلاینده‌ها بود. ازون آلاینده ثانویه است و از ترکیب سایر آلاینده‌ها مثل دی اکسید نیتروژن و گازهای آلی فرار به وجود می‌آید. این ترکیب مقوله‌ای است که گرمای هوا در بوجود آمدن آن نقش زیادی دارد.

این مسئول محیط زیست تهران گفت: از سوی دیگر در روزهای پنجشنبه و جمعه وزش باد در سطح شهر تهران وجود نداشت و این آلاینده‌ها با وجود کم بودن نیز به تنهایی سبب شدند هوای تهران از پاک بودن فاصله بگیرد.

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران تاکید کرد: همچنان مهم‌ترین آلاینده‌های سطح شهر تهران منابع متحرک هستند و کارخانه‌ها و کارگاه‌ها در آلودگی شهر تهران نیز نقش موثری دارند اما میزان آن کمتر از خودروهای سطح شهر است.

او افزود: پارامترهای آلودگی هوا در شهر تهران در نقاط مختلف متفاوت است و هر منطقه‌ای تحت تاثیر آلاینده های خود قرار می‌گیرد اما صرفا این آلودگی نتیجه وجود یک کارخانه در یک قسمت از شهر نیست. 

رستگاری در خصوص آلاینده‌های منطقه شهرری اذعان کرد: کارخانه‌هایی همچون کارخانه سیمان بیشتر آلودگی خود را در قالب ذرات معلق منتشر می‌کنند و با مقوله توزیع ازون متفاوت است. 

او افزود: با توجه به وجود آلاینده‌های ساکن در محدوده شهرری احتمال می‌رود که آلودگی عمده این محدوده بواسطه همین کارخانه‌ها باشد اما صرفا معطوف به این قضیه نیست و جهت وزش باد نیز در آن تاثیر زیادی دارد.

این مسئول محیط زیست استان تهران در تشریح سایر علل آلودگی هوا در جنوب شهر تهران اظهار کرد: وزش  باد در روزها از سمت دشت به سمت کوه است و در ساعات شب نیز این امر بالعکس است. این چرخه وزش سبب می‌شود تا آلاینده‌های تهران در ساعات پایانی شب به سمت شهرری حرکت کنند.

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران گفت: از سوی دیگر آزادراه آزادگان نیز عملا به علت دیگری برای آلودگی جنوب شهر تهران تبدیل شده زیرا حجم زیادی از خودروهای سنگین از قسمت شهر عبور می‌کنند.

رستگاری در پایان با اشاره به علل عمده آلودگی هوا در شهر تهران تصریح کرد: بنابراین آلودگی هوا می‌تواند وابسته به علت‌های مختلفی باشد و قطعا قسمت عمده آن از خودروها و وسایل نقلیه و در مرحله بعد از کارخانه ها نشات می‌گیرد.

انتهای پیام: 3/5

خبرنگار: رضا پورحسین

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: