به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ هر از گاهی پلیس پس از دستگیری سارقین و یا مجرمین سایر حوزه‌ها با افرادی مواجه می‌شود که تحصیلات عالی دارند و یا برای نخستین بار مرتکب جرم شده‌اند. به گفته مقام ارشد سرکلانتری ششم در روزهای اخیر 50 درصد افراد دستگیر شده برای نخستین بار اقدام به سرقت کرده بودند. مقوله ای کاملا جامعه شناسانه و نیاز به ریشه یابی و تحقیقات گسترده دارد. امری که در عملیات اخیر سرکلانتری ششم در پایتخت نیز صادق بود.

سرهنگ محمد جلینی، سرکلانتر ششم پلیس پیشگیری پایتخت، در این خصوص گفت: در پی اخذ 28 حکم قضایی موفق به دستگیری 126 سارق شدیم که 63 نفر سابقه دار و 63 نفر نیز برای اولین بار مرتکب جرم شده بودند.

او افزود: طی روزهای اخیر 17 دستگاه خودرو و 14 دستگاه موتورسیکلت سرقتی کشف شد. در همین عملیات 128 مورد مال سرقتی کشف و 110 نفر معتاد متجاهر دستگیر شدند. در این طرح 22 نفر خرده فروش و دو باند سازمان یافته سرقت نیز دستگیر شدند.

سرکلانتر ششم پلیس پیشگیری تهران اظهار کرد: طی روزهای اخیر یک سارق دستگیر شد که مدرک تحصیلی او فوق لیسانس است. این فرد در ابتدا به مصرف مواد مخدر روی می‌آورد و در ادامه برای تامین هزینه مصرف مواد مخدر به اقدام به دوچرخه دزدی می کند.

این مقام انتظامی با تشریح شیوه دزدی این فرد گفت: شیوه سرقت دوچرخه‌ها توسط این فرد به این شکل بوده است که از غفلت شهروندان در هنگام باز و بسته شدن درب پارکینگ سوءاستفاده کرده و با ورود غیرقانونی به منازل مردم دوچرخه‌های آن‌ها را به سرقت می‌برده است.

سرهنگ جلینی در ادامه در تشریح خبر درگیری یک سارق با مامور گشت اذعان کرد: در یک عملیات دیگر زمانی که یک تیم گشت در خیابان‌های محدوده سرکلانتری ششم در حال گشت‌زنی بود با سارقین کامپیوترهای خودرو مواجه می شوند که یک نفر از این افراد با حمله به یک نفر از مامورین اقدام به مصدوم کردن او کرده اما مامور دیگر موفق به دستگیری او می شود. این سارق سابقه دار نبوده و برای نخستین بار دستگیر می‌شود.

سرکلانتر ششم پلیس پیشگیری پایتخت در پایان با اشاره به ترفند حیله گرایانه سارق برای مخفی کردن ابزار سرقت گفت: این افراد به وسیله یک آچار اقدام به باز کردن کامپیوترهای خودرو می‌کردند که آن را بوسیله آهنربا به کنار موتورسیکلت شخصی خود چسبانده بودند تا توسط مامورین کشف نشود و هنگامی که مامور این افراد را مورد بازرسی قرار می‌داد ابزار استفاده شده در جرم را پیدا نمی‌کرد.

انتهای پیام: 3/5

خبرنگار: رضا پورحسین

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: