به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور صحن علنی گفت: در هفته قوه قضاییه و آستانه سالروز فاجعه هفتم تیر و شهادت شهید بهشتی و یاران حزب جمهوری قرار داریم، تصمیم امام خمینی برای انتصاب شهید بهشتی که یک روحانی روشنفکر و آزاد اندیش، مجتهد و عالم دینی اخلاق گرا و نظریه پرداز نظام جمهوری اسلامی محسوب می شد به عنوان رئیس دیوانعالی کشور وبالاترین مقام قضایی، دامنه استانداردها وانتظارات جامعه از دستگاه قضایی را مشخص می‌کند.

او افزود: دستگاه قضایی مهمترین رکن اعتمادساز در جامعه نسبت به حاکمیت است و اگر نتواند وظایف خود را بدرستی انجام دهد، اعتماد عمومی آسیب جدی می بیند و به همین دلیل ارزیابی هایی که در دوره های مختلف دستگاه قضایی نسبت به گذشته وعملکرد آنها صورت می گیرد، ابهامات زیادی را برای جامعه ایجاد می کند.

رئیس شورای شهر تهران خاطر نشان کرد: نظارت در کشورهای توسعه یافته وهمچنین آموزه های دینی بر پیشگیری به جای مچ گیری تمرکز دارد و با شفاف سازی، کاهش تاثیر سلایق و نظرات شخصی در سیستم و تقدم قانون بر منافع فردی و گروهی، ارتکاب جرم و سواستفاده از قدرت را کاهش می دهد.

هاشمی گفت: مچ گیری گذشته گرا و جزئی نگر است در حالیکه پیشگیری، آینده گرا و جامع و کلی نگر است و در یک سیستم پیشگیری مناسب می تواند با تخلفات استثنایی رخ داده نیز برخورد کرد نه اینکه وقوع تخلف به قاعده تبدیل گردد.

هاشمی تصریح کرد: نظارت بر تخلفات در سطح مدیریت شهری شهر نیز باید بر پیشگیری استوار باشد نه آنکه منافع شهروندان در تخلف و سپس پرداخت جریمه ومجازات تامین شود و موجب انباشت دهها هزار پرونده در شعبات کمیسیون ماده صد و بخشهای مختلف شهرسازی یا دیگر بخشهای مدیریت شهری باشد.

او بیان کرد: ضمن آرزوی موفقیت برای مسئولان قضایی، امیدواریم بتوانیم با اجرای استانداردهای کیفی در نظارت بر مسئولان واجرای قوانین، نرخ وقوع جرم و میزان سواستفاده از قدرت را کاهش دهیم.

در راستای صیانت از حقوق عامه، مدیریت شهری بخصوص شورای شهر پنجم اقدامات موثری در شفافیت، حفظ محیط زیست وصیانت از باغات و همچنین کاهش رانت وتخلف از طریق سیستماتیک کردن فرایند انجام داده است که می تواند در دیگر حوزه ها نیز این تجربیات استفاده گردد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: