به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ طول موج رنگ سبز بین 495 تا 570 نانومتر می باشد بنابراین می توان گفت که اکثر آینه ها تقریباً رنگ سبز دارند. احتمالا زمان زیادی را سپری کرده و به آینه نگاه کرده اید تا بفهمید چه رنگی دارد. شاید خیلی از شما هم این کار را انجام نداده باشید. اگر مدت زمان طولانی به آینه خیره شده اید، احتمالاً راجع به رنگ هایی مثل نقره ای یا سفید فکر کرده اید. بعضی از افراد ممکن است بگویند که آینه در کل هیچ رنگی ندارد، اما هیچ کدام از شما جواب درست را نمی دانید. اولین چیزی که باید بفهمید، این است که رنگ هرگز یک ماده نیست در واقع رنگ یک ویژگی درک بصری می باشد که از تحریک سلول های قرنیه ایجاد می شود.

چشم انسان چگونه رنگ ها را درک می کند؟

چشم انسان می تواند 10 میلیون رنگ متفاوت را ببیند و بین آن ها تفاوت قائل شود، اما آیا می دانستید که افراد مختلف سایه های متفاوت را در یک جسم یکسان از یکدیگر متنوع می بینند. در واقع رنگ یک جنبه ای از اشیا می باشد که کیفیت نور روی آن ها تاثیر گذار است. در نتیجه انعکاس متفاوتی را به افراد مختلف می دهد. برای دیدن رنگ نیاز به نور هست.

زمانی که نور به یک جسم می تابد، طول موج های متنوعی را از آن جذب می کند. این طول موج ها انعکاس پیدا می کنند و با شدت حداکثری جذب می شوند که بستگی به خود جسم مورد نظر دارد. در واقع چشم انسان طول موج های انعکاس داده شده را می بیند.

کدام طول موج توسط چشم انسان بهتر انعکاس داده می شود ؟

یک آینه عالی نور را با همه طول موج ها به طور مساوی و برابر انعکاس می دهد و آن را منتقل و یا جذب نمی کند. همه ما در دنیایی زندگی می کنیم که نمی توان گفت که یک آینه کامل و عالی در آن وجود دارد. در واقع هر آیینه مقدار کمی از نور را به خود جذب می کند، اما سوال اصلی این جاست که اگر رنگ آینه سبز است، پس چرا اجسام در آن سبز دیده نمی شوند.

علت آن هم شدت رنگ سبز انعکاس داده شده می باشد و فقط یک ذره بسیار ریز است که کمی بزرگ تر از ذرات رنگ های دیگر در چشم انسان می باشد.

آینه ها از پوشش های انعکاسی تشکیل شدند که معمولاً جنس آن ها از شیشه است. شیشه می تواند به راحتی همه چیز را در خودش محو کند و آن را به دیگران نشان دهد و یک سطح صاف و یکدست را به وجود بیاورد. موادی که برای ساخت آینه به کار می روند، معمولاً ردپایی از رنگ سبز دارند. زمانی که دو آینه را روبروی هم قرار می دهید، می توانید کمی انعکاس رنگ سبز را مشاهده کنید.

اگر وارد تونل پر از آینه شوید، این رنگ سبز کاملا مشهود خواهد بود. آینه ها طول موج بین 500 تا 570 نانومتر را بهترین حالت انعکاس تصویر می دانند که این طول موج متعلق به رنگ سبز می باشد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: