به گزاش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ کنکور دکتری ۹۹ روز پنجشنبه ۲۶ تیر، کنکور کارشناسی ارشد روزهای دوم و سوم مرداد، کنکور سراسری روزهای ۳۰ و ۳۱ مرداد، همچنین کنکورهای فنی و حرفه‌ای و کارشناسی ناپیوسته روز جمعه ۱۴ شهریور برگزار می‌شود. هرچند ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، عنوان کرده «ورود داوطلبان مبتلا به کرونا به جلسه کنکور بلامانع است و قبل از توزیع کارت ورود به جلسه آزمون‌ها از داوطلبان خود اظهاری گرفته می‌شود و داوطلبان مبتلا به ویروس کرونا در حوزه امتحانی در محیطی جداگانه آزمون می‌دهند.» اما عنوان نشده چگونه چهار ساعت همه متقاضیان را در یک مجموعه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی میزبانی می‌کنند. همچنین مشخص نیست چگونه افراد مبتلا را می‌توانند 4 ساعت در زمان آزمون نگهداری کنند و چه افرادی مراقبان مبتلایان به کرونا خواهند بود؟

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که تعداد مبتلایان به کرونا در کشور روز به روز در حال افزایش است. از سوی دیگر فاصله‌گذاری اجتماعی در اغلب نهادها رعایت نمی‌شود. استان‌های خوزستان، آذربایجان غربی، هرمزگان، کردستان، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان در وضعیت قرمز قرار دارند. در این شرایط هرگونه تصمیم گیری جای تامل و بررسی‌های همه جانبه از سوی مسئولان را دارد.

تمهیدات بهداشتی برای کرونایی‌ها در کنکور

 قاسم جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت، درباره کم و کیف شرکت داوطلبان کنکور که به کرونا مبتلا شده‌اند، گفت: کسی که به کرونا مبتلا باشد در صورتی که علائم داشته یا نداشته باشد باید در فضای جداگانه حضور پیدا کند چون آلودگی برای دیگر افراد در یک فضا ایجاد می‌شود.

او افزود: کنکور در یک فضای بسته به مدت 4 ساعت برگزار می‌شود. هرگونه اغماض، دیگر افراد را نیز به کرونا آلوده می‌کند. در این شرایط انتظار می‌رود تمهیدات بهداشتی در برگزاری کنکور در اولویت قرار بگیرد.

معاون درمان وزارت بهداشت تاکید کرد: در صورتی که داوطلبان کنکور به کرونا مبتلا شده باشند باید کادر درمان در روند مراقبت از آنها متفاوت باشند و تمهیدات بهداشتی و درمانی برای این افراد رعایت شود.

داوطلبان کنکور تحت تریاژ قرار بگیرند

مسعود مردانی، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، درباره تمهیدات سازمان سنجش برای شرکت داوطلبان در کنکور اظهار کرد: هر کسی که به کرونا مبتلا شود، بی‌شک تا آخر عمر به کرونا مبتلا نمی‌شود. 

او افزود: داوطلبان با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی بر جلسه امتحان حاضر شوند. تنها اقدام از سوی سازمان سنجش این است که در روز کنکور از داوطلبان تریاژ انجام شود.

مردانی تاکید کرد: تمامی سالن‌ها باید از تهویه مناسب برخوردار باشند. همچنین فاصله‌گذاری اجتماعی نیز رعایت شود.  در روند تریاژ هر فردی که در دو هفته اخیر بیماری حاد تب‌دار داشته باشد مشخص می‌شود. اگر فردی با بیمار کرونایی ارتباط داشته تحت آزمایش قرار بگیرد و در صورت نبود مشکلات داوطلب در جلسه آزمون شرکت کند. در غیر این صورت منعی بر شرکت در آزمون وجود ندارد.

این پزشک عفونی اظهار کرد: فردی که به بیماری مبتلا شده و آنتی بادی در اختیار دارد  باید در آزمون شرکت کند. درضمن اگر فردی تست IGG مثبت داشت هم ناقل بیماری نیست و بدون محدودیت می‌تواند در آزمون شرکت کند.

مردانی افزود: فقط افرادی که تب داشته و تست حلق‌شان مثبت بوده ناقل بیماری هستند. در جلسه آزمون نیز با تریاژ داوطلبان می‌توان فرد ناقل را از دیگر افراد جدا کرد.

با وجود تماس‌های مکرر هیچ یک از مسئولان در سازمان سنجش همکاری در راستای کم و کیف برگزاری کنکور انجام ندادند. مدیرکل امور مشاوره و سلامت روان صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در پاسخ به خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری برنا مبنی بر تمهیدات مناسب برای دانشگاه‌هایی که حوزه امتحانی داوطلبان کنکور است، گفت: دانشگاه‌ها در حیطه وظایف ماست و چنین مسائلی به ما مربوط نیست!

خبرنگار: زهرا سلیمانی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: