به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ پیروز حناچی، شهردار تهران با اشاره به حادثه کلینیک سینا گفت: در پلاسکو با چنین اتفاقی مواجه شدیم. ساختمانی که برای امر دیگری طراحی شده بود. پلاسکو ساختمان اداری بود اما به انبار لباس و پوشاک تغییر کاربری داد.

او افزود: نه اطلاع کافی از این ساختمان نه تجهیزات لازم در زمان پلاسکو داشتیم.

حناچی با اشاره به تجهیزات آتش نشانی تصریح کرد: حدود۳۳ هزار پلاک پر خطر شناسایی شد. از سال ۷۶ تا کنون اجرای مقررات ساختمانی اجباری شد.

شهردار تهران افزود: خلا عمده در این رابطه داریم که ریشه در قانون دارد. در سال ۳۴ و قانون شهرداری ها به مطب ها اجازه حضور در فضای مسکونی داده شد چرا که آن زمان خانه ها ویلایی بوده است.

حناچی ادامه داد: متاسفانه در مجتمع های مسکونی مطب های پزشکی اجازه فعالیت دارند.

شهردار تهران خاطر نشان کرد: در ساعت انفجار بیشتر کادر پزشکی حضور داشتند. این ساختمان رای ماده ۱۰۰ داشته است.

حناچی با اشاره به دپو اکسیژن در این ساختمان گفت: دو کپسول منفجر شد و بقیه کنترل شدند و خوشبختانه کپسول های هلیوم منفجر نشدند و آتش نشانان زیر ۵ دقیقه در محل حضور پیدا کردند.

او افزود: حجم نا ایمنی شهر بالاست و اقدامات ما موثر نبوده است. ۴۰ درصد پلاک ها ایمن سازی شده اند و ما تعارض قانونی در اجرای مقررات ساختمانی داریم.

شهردار تهران با اشاره به درس های که باید گرفت، گفت: در دولت لایحه ای در دستور کار است و کمیسیون کلان شهرها در دولت در دست بررسی است. بیمه اجباری باید برای ساختمان های با مساحت و کاربری که جنبه عمومی دارد وجود داشته باشد.

او ادامه داد : سیستم قضایی اجازه پلمب نداده است و ما می توانیم ساختمان های اداری را پلمب کنیم ولی ساختمان های مسکونی اجازه پلمب نداریم.

حناچی گفت: وقت آن است که قانون را اصلاح کنیم و برای ساختمان های مسکونی کاربری دیگری نداشته باشیم.

شهردار تهران تصریح کرد: این اتفاق در ساعتی رخ داد که جمعیت اصلی خارج شده بودو اگر در ساعت ۴ رخ داده بود تعداد فوتی ها افزایش پیدا می کرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: