به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ تبلیغ آلوده‌ کننده پدیده‌ای است که این روزها به عنوان یکی از اصلی ترین روش های هک اطلاعات موبایل شهروندان رایج شده است. هکرها تلاش می ‌کنند مرورگر وب و افزانه‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرند را سرقت کنند. امروزه تبلیغات آنلاینی که با هدف گسترش بدافزارها مورد استفاده قرار گرفته و با استفاده از شبکه‌های تبلیغاتی درون سایت‌های معتبر گسترش پیدا می‌کنند، بسیار محبوب  و پرطرفدار شده‌اند. تعداد زیادی از تبلیغات توزیع شده توسط شرکت‌های تجاری، کاربران را به سوی کدهای مخرب مبتنی بر وب هدایت می‌کنند که سعی دارند بدافزارهایی را روی کامپیوترها نصب کنند.

سرهنگ علی‌محمد رجبی، رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا، در این خصوص گفت: تبلیغ‌ افزار یا گونه‌های مختلف Adware، نوعی از بدافزار در قالب برنامه‌های موبایلی هستند که پس از نصب، انبوهی از پیام‌های تبلیغاتی را به کاربر نمایش می‌دهند و حتی ممکن است به صورت پنهانی اقدام به نصب سایر برنامه‌ها و عضویت ناخواسته کاربر در پیام رسان‌ها و کانال‌های موبایلی کنند.

او با اشاره به علائم سوءاستفاده از تبلیغات در فضای مجازی افزود: شهروندان دقت کنند اگر به صورت ناخواسته در پیام رسان‌ها عضو کانال یا گروهی می‌شوند و یا برنامه‌ای بدون اراده در موبایل آن‌ها نصب شود و یا حتی برای استفاده از یک برنامه مجبور به نصب برنامه دیگری هستند، بدانند قربانی یک تبلیغ افزار شده‌اند که می‌تواند آسیب های زیادی برای آن‌ها در پی داشته باشد. کلیک کردن روی چنین تبلیغاتی منجر به آسیب جدی در این فضا می‌شود.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری با تشریح عواقب این قبیل دسترسی‌ها اظهار کرد: سرقت و ارسال اطلاعات برای مقصد نامشخص، نمایش تبلیغات ناخواسته روی دستگاه هوشمند، کم شدن سرعت موبایل، دانلود و نصب ناخواسته برخی از برنامه‌ها، افزایش مصرف اینترنت، آسیب‌هایی هستند که با نصب تبلیغ افزار شهروندان به آن دچار می شوند.

سرهنگ رجبی در پایان با هشدار به شهروندان در خصوص منشا نرم افزارهای موجود در فضای مجازی اظهار کرد: از نصب هرگونه برنامه موبایلی ناشناخته از فروشگاه‌های نرم افزار غیرمعتبر و شبکه‌های اجتماعی خودداری کرده و با نصب یک ضد بدافزار به روز، داده‌های خود را مراقبت کنید. این قبیل اقدامات است که می‌تواند منجر به مراقبت مضاعف از اطلاعات شخصی شود.

انتهای پیام: 3

خبرنگار: رضا پورحسین

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: