به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ محمد نفریه، معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی، با تاکید بر اینکه مستمری معلولین هر سال افزایش پیدا می‌کند، گفت: طبق برنامه ششم توسعه، مستمری معلولین هرسال افزایش پیدا کرده است برای مثال سال گذشته 176 هزار معلول از کمک‌های بُعد خانوار بهزیستی برخوردار شده‌اند.

او افزود: حمایت از خانواده افراد معلول یکی از مطالبات ما در حوزه توانبخشی بود که سال‌ها آن را پیگیری کردیم و درنهایت خوشبختانه سال گذشته محقق شد.

نفریه با تشریح کمک بُعد خانوار معلولین گفت: تا قبل از اجرا شدن این طرح اگر فرد معلول سرپرست خانوار بود، فقط یک مستمری دریافت می‌‌کرد اما با اجرای این طرح تمام افراد خانواده مستمری دریافت می‌کنند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی با اشاره به پرداخت کمک هزینه معیشتی به معلولین گفت: در قانون حمایت از افراد دارای معلولیت پیش بینی شده هزینه‌ای به عنوان حمایت معیشتی به افرادی که درآمد پایین دارند، تعلق گیرد به همین جهت سال گذشته 340 هزار میلیارد تومان به بهزیستی تخصیص داده شد که ما این مبلغ را بین 196 هزار خانوار تقسیم کردیم که همه افراد سه دهک پایین درآمدی را شامل شد.

او افزود: این مبلغ به مستمری افراد معلول افزوده شد و در حساب آنها قرار گرفت.

نفریه با اشاره به نحوه محاسبه مستمری معلولین گفت: مستمری بهزیستی از چند مورد تشکیل می‌شود به این صورت که برخی فقط مستمری بهزیستی، برخی مستمری هدفمندسازی یارانه‌ها، برخی حق معیشت و برخی بُعد خانوار را دریافت می‌کنند.

او افزود: این مبالغ به تنهایی زیاد نیستند اما وقتی با یکدیگر جمع می‌شوند و به حساب افراد واریز می‌شوند، مبلغ قابل توجهی می‌شود درحالی که مردم معتقدند بهزیستی کمک بسیار کمی به معلولین می‌کند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی ادامه داد: برای مثال یک فرد دارای معلولیت ضایعه نخایی که سرپرست خانوار است و دو فرزند دارد، حدود 500 هزار تومان از محل سازمان بهزیستی و هدفمندسازی یارانه‌ها دریافت می‌کند، 554 هزار تومان حق پرستاری به او تعلق می‌گیرد، اگر جزو سه دهک درآمد پائین باشد 150 هزار تومان حق معیشیتی می‌گیرد و 180 هزار تومان هم برای تهیه وسایل بهداشتی به او پرداخت می‌شود که در مجموع بالای یک میلیون تومان می‌شود.

نفریه عنوان کرد: جدا از این کمک هزینه‌ها ممکن است فرد معلول هزینه ایاب و ذهاب، درمان، ودیعه مسکن و... را نیز دریافت کند که بالای 4 و 5 میلیون تومان است.

او با اشاره به معلولینی که تحت پوشش بهزیستی قرار دارند، گفت: براساس قانون، معلولین طبق نوع معلولیت و شدت آن می‌توانند از کمک هزینه‌های بهزیستی بهره‌مند شوند برای مثال ممکن است فردی با درصد کمی از معلولیت دارای شغل باشد و از حقوق مزایای دولتی بهره‌مند شود طبیعی است که این فرد با کسی معلول نخاعی است و نمی‌تواند از جای خود بلند شود تفاوت دارد و ما کمک هزینه کمتری به او پرداخت می‌کنیم.

او افزود: خوشبختانه سامانه دهک‌بندی معلولین کمک شایانی به ما در شناسایی معلولین کرده و این باعث می‌شود ما به شکل عادلانه به آنها رسیدگی کنیم.

بهزیستی 100 درصد از هزینه دانشگاه آزاد فرزندان معلولین را پرداخت می‌کند

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی با اشاره به پرداخت کمک هزینه دانشجویی به فرزندان معلولین گفت: از سال گذشته ما به فرزندان معلولین که وارد دانشگاه می‌شوند، کمک هزینه پرداخت می‌کنیم.

او افزود: اگر شخص معلول که شدت معلولیت آن بالا هم باشد وارد دانشگاه شود، صددرصد هزینه دانشگاه او را پرداخت می‌کنیم اما اگر خانواده او یعنی فرزندانش در دانشگاه درس بخوانند، 70 تا 80 درصد هزینه دانشگاه توسط سازمان بهزیستی پرداخت می‌شود.

نفریه تصریح کرد: از آنجایی که دانشگاه آزاد اسلامی با ما همکاری کرده است اگر فرزند فرد معلولی در این دانشگاه مشغول به تحصیل شود صددرصد هزینه آن پرداخت می‌شود و اگر در دانشگاه های غیرانتفاعی و... باشد حدود 70 تا 80 درصد آن را پرداخت می‌کنیم که البته ان‌شاءالله با آنها هم وارد مذاکره می‌شویم به صددرصد برسد.

40 هزار معلول در ایام کرونا کمک هزینه 250 هزار تومانی دریافت کردند

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی به توزیع اقلام بهداشتی بین معلولین در ایام کرونا اشاره کرد و گفت: طبق بررسی‌هایی که انجام دادیم، بیشترین فوتی‌ها در افرادی که ضایعه نخاعی دارند، بود بنابراین آنها گروه هدف ما قرار گرفتند و 10 هزار میلیارد تومانی را که بنیاد مستضعفان در اختیار ما قرار داد به شکل کمک‌های 250 هزار تومانی به حساب 40 هزار نفر از معلولین شدید بسترگرا واریز کردیم.

انتهای پیام: 2/5

خبرنگار: الهام مرادی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: