به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ محمدمهدی تندگویان، معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان درخصوص وضعیت فعلی طرح وام 1 میلیارد تومانی گفت: از آنجایی که این طرح بستگی به اعتبارات و بودجه دارد، باید در زمان تخصیص بودجه درمورد آن صحبت شود و به نتیجه برسیم.

او افزود: این طرح باید به مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ارسال شود تا از این طریق وارد کمیسیون‌های تخصصی شود اما هنوز رئیس این بخش از مجلس تعیین نشده است و ما فعلا منتظر هستیم بنابراین اگر ریاست مرکز پژوهش‌های مجلس زودتر مشخص شود ما هم سریعا این طرح را ارسال می‌کنیم تا انشالله به لایحه بودجه سال 1400 برسد.

تندگویان تصریح کرد: این طرح به عنوان لایحه دولت نیست و ما در مرکز معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان آن را طراحی کرده‌ایم تا همه جوانان بتوانند از وام 1 میلیارد تومانی بهره‌مند شوند.

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان با تشریح جزئیات این وام تجمیعی گفت: باتوجه به مطالعات اولیه‌ای که انجام شده بنده یک ادعایی کردم که البته قابل رد یا تایید است و باید بیشتر درمورد آن بررسی شود بنابر این ادعا برآورد من این است که ما می‌توانیم میزان اعتباراتی که در حوزه‌های مختلف جوانان از طریق نهادهای دولتی و غیردولتی در کشور توزیع می‌شود را تجمیع کنیم و تمام مبالغ را یکجا به عنوان وام به جوانان پرداخت کنیم.

او افزود: برای مثال اگر 50 هزار میلیارد تومان وام ازدواج، حدود 40 هزار میلیارد تومان وام اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حدود 40 هزار میلیارد تومان معاونت توسعه اشتغال روستایی، حدود 50 هزار میلیارد تومان وام مسکن، وام‌های مختلفی که با عنوان تامین کالا، تامین مسکن و... در شبکه بانکی پرداخت می‌شود را جمع کنیم، می‌توانیم به هر جوان ایرانی 1 میلیارد تومان بابت انجام امر ازدواج، اشتغال و مسکن پرداخت کنیم.

تندگویان با اشاره به میزان اقساط این وام تجمیعی گفت: در این طرح قسط‌ها را 30 تا 40 ساله و بلند مدت پیش بینی کردم تا مشکلی برای شبکه بانکی به وجود نیاید.

او افزود: وام تجمیعی طرحی نیست که اعتبارات آن تامین نباشد بلکه از اعتبارات موجود در کشور است و همین الان در حال توزیع هستیم اما ما می‌خواهیم آن را هدفمند کنیم و به دست جامعه هدف برسد.

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان تصریح کرد: جوانان به ویژه زوجینی که قصد شروع زندگی مشترک دارند، پس از دریافت این وام 1 میلیارد تومانی قطعا می‌توانند خانه بخرند، شغل برای خود ایجاد کنند اما  مانند تمام کشورهای دنیا تا اقساط را کامل پرداخت نکنند، نمی‌توانند مالک شود اما عملا امنیت شغلی و مسکن دارند.

تندگویان در پایان گفت: حتی در این طرح پیش بینی کردیم اگر مسکن جوانی تامین بود و او این بخش از وام را نخواست، این درصد را از او کم کنیم یا حتی پیش بینی کردیم اگر جوانی اقساط خود را زودتر پرداخت کرد، به او پاداش پرداخت کنیم.

//انتهای پیام: 3

خبرنگار: الهام مرادی

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: