به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ با شرکت در کلاس‌های مشاوره قبل از ازدواج و تشکیل زندگی مشترک، شما و همسرتان می توانید شناخت بهتری از یکدیگر پیدا کنید. حتما برای شما هم پیش آمده که قبل از اینکه بخواهید ازدواج کنید، می‌بینید که شخصی قصد ازدواج دارد و به هیچ مسئله ای توجه نمی‌کند و تنها قصدش این است که با شخص مورد نظر زندگی مشترک خود را آغاز کند. اتفاق جالب اینجاست که بعد از گذشت چند ماه همین افرادی که با علاقه و اشتیاق به سمت محضر ازدواج برای عقد رسمی می‌رفتند، اکنون به قدری از یکدیگر تنفر دارند که حتی مراحل طلاق را هم بدون یکدیگر طی می کنند.

این مسئله  وقتی نمود پیدا می‌کند که شما تنها ذوق و اشتیاق خود را مد نظر قرار دهید و از منطق در این راه استفاده نکنید. مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک خواهد کرد که علاوه بر عشق و اشتیاقی که برای تشکیل رابطه دارید، از منطق هم استفاده کنید تا مبادا زندگی مشترکتان به سمت نابودی کشیده شود امری که متخصصان و متولیان بسیاری بر آن تاکید دارند.

معاون امور فرهنگی وزارت ورزش و جوانان: باید جوانان را موظف به گذراندن دوره‌های مشاوره کرد

عبدالحمید احمدی

سیدعبدالحمید احمدی، معاون امور فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان، با اشاره به دلایل افزایش سن ازدواج در کشور گفت: مجموعه عوامل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و... باعث شده سن ازدواج نسبت به دهه‌های گذشته افزایش پیدا کند و دیگر جوانان تمایل به ازدواج در سنین پایین نداشته باشند.

او افزود: تغییرات در سبک زندگی ایرانی و تاثیرپذیری از رویدادهای جهانی باعث شده ازدواج که در گذشته کاملا سنتی شکل می‌گرفت اکنون مدرن شود و از حالت سنتی بیرون بیاید.

احمدی تصریح کرد: معیشت، اقتصاد، اشتغال و ... از عوامل تاثیرگذار دیگر است که امروزه مانع ازدواج شده است. برای مثال شاغل بودن سرپرست خانواده، حمایت خانواده از دختر و پسر امروزه بسیار مهم و تاثیرگذار تلقی می‌شود.

او افزود: جدا از این موارد در گذشته دخترها و پسرها خیلی به اتمام دوره تحصیلی اهمیت نمی‌دادند اما الان تا تحصیلات دانشگاهی‌شان تمام نشود، ازدواج نمی‌کنند یعنی تحصیلات تبدیل به یک عامل ازدواج شده است.

معاون امور فرهنگی و توسعه ورزش همگانی در توصیه به خانواده‌هایی که به دلیل شیوع ویروس کرونا از زیر یک سقف رفتن جوانان خود جلوگیری می‌کنند، گفت: شیوع ویروس کرونا در کشور هم تهدید و هم فرصت محسوب می‌شود و باید هر دو جنبه آن را مدنظر قرار دهیم و از آن فرصت‌های استفاده کنیم.

او افزود: با شیوع ویروس کرونا در کشور، شرایط زندگی در جهان تغییر کرده و زندگی مردم تحت الشعاع رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای مراقبت از این ویروس قرار گرفته است به همین جهت، یکی از مهم‌ترین مواردی که به شدت تاکید می‌شود، جلوگیری از تجمعات و دور هم جمع شدن است.

احمدی ادامه داد: مهم این است در کنار همه این موضوعات روند زندگی خود را ادامه دهیم که ازدواج کردن و زیر یک سقف رفتن جوانان یکی از این موارد است.

معاون امور فرهنگی و توسعه ورزش همگانی بیان کرد: از آنجایی که برگزاری هرگونه مراسم باعث به خطر افتادن جان مردم می‌شود، خانواده‌ها بدون اینکه مراسمی برگزار کنند جوانان را تشویق به شروع زندگی و زیر یک سقف رفتن کنند.

او افزود: جوانانی که با یکدیگر قول ازدواج گذاشتند، می‌توانند بدون اینکه اسیر تشریفات و تجملات شوند و هزینه‌های گزاف پرداختند کنند سر خانه و زندگی خود بروند.

احمدی با اشاره به یکی از شعارهای وزارت ورزش و جوانان در هفته ازدواج امسال عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین تاکیدات و شعار این وزارتخانه در هفته ازدواج امسال، شروع زندگی مشترک بدون برگزاری مراسم و تشریفات است یعنی خانواده‌ها به جای اینکه سد راه جوانان شوند آنها را ترغیب کنند تا بدون هزینه‌های اضافی زندگی خود را شروع کرده و زیر یک سقف بروند.

معاون امور فرهنگی و توسعه ورزش همگانی با تاکید بر مشاوره‌های پیش از ازدواج گفت: قطعا یکی از موضوعات بسیار مهم در حوزه خانواده و ازدواج، آموزش و مشاوره است بنابراین زوجین چه پسر و چه دختر حتما باید قبل از ازدواج دوره‌های آموزشی لازم را بگذرانند.

او افزود: از آنجایی که مهارت‌های ارتباطی و موضوعات مرتبط با ازدواج و خانواده در نهادهای رسمی مورد توجه جدی قرار نگرفته است و تربیون رسانه ملی خیلی به این موضوع نپرداخته، ضروری است زوجین را موظف کنیم تا قبل از ازدواج حتما در دوره‌های آموزشی با حضور اساتید و کارشناسان شرکت کنند و با اصل موضوع ازدواج و خانواده به صورت علمی آشنا شوند.

احمدی با تاکید براینکه مشاوره فقط مرتبط با قبل از ازدواج نیست، اظهار کرد: دوره‌های مشاوره فقط نباید مختص قبل از ازدواج باشد حتی حین ازدواج باید جوانان تحت دوره‌های آموزشی قرار بگیرند چون در امر ازدواج با انسان سر و کار داریم و انسان‌ها هم هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند و این متخصصین هستند که می‌توانند به ما کمک کنند در روابط انسانی چه اصولی را باید رعایت کنیم.

او با اشاره به مراکز تخصصی مشاوره ازدواج وزارت ورزش و جوانان گفت: خوشبختانه روز به روز تعداد این مراکز تخصصی افزایش پیدا می کند و تاکنون حدود 350 مرکز در سطح استان‌ها، شهرستان‌ها فعال هستند اما به نظر من هنوز نیازمند تعداد بیشتری از این مراکز هستیم به طوری که باید در هر منطقه از کشورمان اعم از روستاها، شهرستان‌ها و... نسبت به تعداد جمعیت این مراکز تخصصی ازدواج تشکیل شوند.

احمدی تصریح کرد: در این مراکز تخصصی باید از متخصصین امر بهره بگیریم و به جوانان کمک کنیم تا در امر ازدواج و تشکیل خانواده موفق عمل کنند و زندگی خوبی داشته باشند.

معاون امور فرهنگی و توسعه ورزش همگانی درخصوص نقش خیرین در تسهیل امر ازدواج گفـت: یکی از اقدامات بسیار خوبی که امسال برای اولین بار در وزارت ورزش و جوانان شکل گرفت، تشکیل مجمع خیرین ازدواج بود.

او افزود:حضور خیرین در استان‌های مختلف کشور و علاقه‌مندی آنها برای کمک به امر ازدواج جوانان باعث شد وزارت ورزش و جوانان اقدام به ساماندهی آنها کند.

احمدی گفت: حضور خیرین در تهیه جهیزیه، برگزاری مراسم و هزینه‌های مرتبط با امر ازدواج بسیار پررنگ و تاثیرگذار است به نحوی که به اعتقاد بنده این کار از کارهای خیری است که باید آن را ترویج دهیم به خصوص اکنون که مردم در تنگناها و مشکلات معیشتی به سر می‌برند.

معاون امور فرهنگی و توسعه ورزش همگانی اظهار کرد: اگر فقط فکر کنیم دولت به تنهایی می‌تواند از عهده این هزینه‌ها بربیاید، اشتباه است بنابراین پشتوانه مردمی و کمک خیرین باعث می‌شود کمک کنیم تا شرایط بهتری برای جوانان فراهم شود.

معاون امور جوانان: جوانان باید دوره‌های 6 ساعته مشاوره ازدواج بگذرانند

تندگویان

محمدمهدی تندگویان، معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان گفت: کاهش ازدواج در سال های گذشته همچنان ادامه دارد که البته به چندعامل بستگی دارد و به نظر من برخی از این دلایل طبیعی است که یکی از آنها کاهش فرزندآوری است که در دو دهه گذشته شروع شده و تاثیرات خود را نشان می دهد.

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان در ادامه به مشکلاتی که مانع ازدواج می شود، گفت: مشکلات اقتصاد، فرهنگی، مسکن، اشتغال و... باعث شده در مجموع یک شیب کاهشی در حوزه امر ازدواج داشته باشیم که البته امسال کرونا هم تاثیر بسیاری داشته است.

تندگویان با اشاره به تاثیر کرونا بر کاهش میزان ازدواج گفت: بسیاری از جوانان که قصد ازدواج داشتند به دلیل شیوع بیماری کرونا و تعطیلی مراسم ها ازدواج آنها به تاخیر افتاد که این نگرانی ما را افزایش داده است.

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان با اشاره به شعار هفته ازدواج امسال گفت: شعار ما این است که امر شروع زندگی و تشکیل خانواده را بدون مراسم، تبدیل به فرهنگ کنیم چرا که خیلی از این مراسم ها چیزی جز هزینه مضاعف و تشریفات نبود.

او افزود: برای جوانان، امسال بهترین فرصت است تا بدون مراسم وارد زندگی مشترک خود شوند چرا که در حال حاضر برای مردم جا افتاده است و کسی از آنها توقع مراسم ندارد.

تندگویان بیان کرد: امسال همراهی خیرین در ازدواج جوانان را شعار خود قرار دادیم و سال گذشته برای اولین بار این مجمع تشکیل شد و تمام استان ها در حال حاضر مجمع خیرین ازدواج را دارند و در حال فعالیت هستند.

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: زوجینی که در استان ها می خواهند ازدواج کنند ممکن است در موضوعات مختلف مانند مسکن، جهیزیه، اشتغال و... مشکل داشته باشند آنها می توانند به مجمع ملی خیرین ازدواج مراجعه کنند تا براساس پایشی که خیرین انجام می دهند با یک وحدت رویه مشخص کمک هزینه دریافت کنند.

تندگویان در خصوص عملکرد مجمع خیرین ازدواج گفت: سال گذشته 15 هزار جهیزیه، 5 هزار مراسم ازدواج، 3600 وام ازدواج، 3200وام مسکن، 3500 وام اشتغال،. 2700 مسکن، 4 هزار اشتغال به جوانان در شرف ازدواج پرداخت شد.

محمدمهدی تندگویان درخصوص جزئیات کمپین مشاوره رایگان در مراکز مشاوره تخصصی ازدواج گفت: مشاوره جزو وظایف ابلاغی دولت است و ما هم در این زمینه به صورت جدی ورود کردیم به طوری که در سال گذشته کمتر از 70 مرکز مشاوره تخصصی ازدواج وجود داشت که عمدتا در تهران بودند اما در حال حاضر بالای 300 مرکز تخصصی مشاوره ازدواج در سطح کشور داریم و همچنان با درخواست  روانشناسان و روانکاوان رو به افزایش است.

او در ادامه افزود: ما مراکز مشاوره ازدواج را پس از  تاسیس رها نمی کنیم بلکه سالی دوبار دوره های تخصصی برگزار می کنیم که همه مشاورین موظف هستند این دوره های تخصصی را بگذرانند چرا که مسائل جوانان نوپدید است و روانشناسان باید با آنها آشنا شوند.

تندگویان تصریح کرد: مطالبه من این است که این آموزش و مشاوره های ازدواج در کشور اجباری شود و همه جوانان موظف شوند کارگاه چندساعته بگذرانند.

او در انتقاد به آموزش و پرورش بیان کرد: آموزش و پرورش باید در کنار تحصیلات و مسائل علمی چند ساعت هم به آموزش مهارت ارتباط اختصاص دهد تا فرزندان ما مهارت برقراری ارتباط را آموزش ببینند و بتوانند متعهدانه وارد زندگی مشترک شوند.

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان اظهار کرد: من مطمئن هستم اگر در مدارس آموزش های مهارت برقراری ارتباط داده می شد ما الان با کاهش ازدواج رو به رو نبودیم و چه بسا سیر صعودی به خود می گرفت.

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان با اشاره به محدودیت سنی وام ازدواج بیان کرد: مسئله ای که به اشتباه در رسانه ها مطرح شد و بسیاری از نمایندگان مجلس واکنش نشان دادند این بود که ما می خواهیم به زیر 18 ساله ها وام ازدواج پرداخت نکنیم درصورتی که اینگونه نیست.

او افزود: اصرار بنده به قانونگذار این است که دستورالعملی تهیه کند که فقط کسی که ازدواج می کند و می خواهد وارد زندگی مشترک شود وام ازدواج دریافت کند.

تندگویان تصریح کرد: نگرانی من این است که افراد زیر 18 سال وام ازدواج 100 میلیون تومانی دریافت کنند اما افرادی دیگر از این پول بهره مند شوند و این جوان در واقع وارد زندگی مشترک نشوند.

دبیر ستاد ملی هفته ازدواج​: مشاوره قبل ازدواج تعیین کننده نیست بلکه آگاهی دهنده است

اعظم کریمی

اعظم کریمی، دبیر ستاد ملی هفته ازدواج گفت: در وزارت ورزش و جوانان از سال ها پیش که سازمان ملی جوانان تشکیل شد بحث مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده و ایجاد مراکزی که به صورت حرفه ای و تخصصی به امر ازدواج خانواده بپردازد و ایجاد مراکزی که صرفاً در حوزه سلامت روان خدمت کند، مطرح شد.

او افزود: بعدها با مشارکت سازمان نظام مشاوره و روانشناس این اتفاق محقق شد و حال حاضر حدود ۳۵۰ مرکز خصوصی در کشور دایر شد و از سال گذشته تا به امروز ما شاهد خدمات کمی و کیفی خیلی خوبی در این مراکز بوده‌ایم.

کریمی تصریح کرد: این مراکز که عمدتاً بخش خصوصی هستند اما با مجوز وزارت ورزش و جوانان در حال فعالیت هستند.

دبیر ستاد ملی هفته ازدواج بیان کرد: افراد مراجعه کننده در حوزه‌های مختلف قبل از ازدواج ،حین ازدواج و پس از ازدواج مشاوره دریافت کند.

کریمی ضمن تاکید بر لزوم مشاوره قبل از ازدواج اظهار کرد: باور اشتباهی که در جامعه وجود دارد این است که افراد عمدتا وقتی به یک چالش یا یک مشکل مواجه می شوند به دنبال راهکاری برای مشکل شان می روند اما ما اعتقاد داریم اگر مشاوره به موقع و پیش از اتفاق صورت بگیرد افراد اصلا دچار مشکل نمی شوند.

 کریمی در ادامه گفت: در مسئله ازدواج اهمیت موضوع مشاوره دو چندان می شود با وجود اینکه ما به دنبال افزایش ازدواج هستیم اما تاکید داریم ازدواج باید آگاهانه اتفاق بیفتد تا پایدار باشد و ما شاهد افزایش طلاق در جامعه نباشیم و به طور خاص این مراکز این خدمات را به افراد ارائه می‌کند.

دبیر ستاد ملی هفته ازدواج با اشاره به نقش مشاور افزود: وقتی که فرد به مراکز مشاوره مراجعه می کند، قرار نیست که مشاور در نقش تعیین‌کننده باشد و به مشاوره گیرنده بگوید که کسی که با او در مرحله آشنایی هستید به عنوان شریک زندگی انتخاب کند یا خیر!

او افزود: قرار بر این نیست مشاور مسیر را برای فرد تعیین کند بلکه صرفاً آگاهی‌های را به او می دهد که فرد با توجه به شناخت کافی که نسبت به طرف مقابلش در طی فرایند مشاوره پیدا می کند تصمیم گیری کند که  آیا اقدام به ازدواج بکند یا خیر یا اینکه مشترکات خاصی باهم دیگر دارند یا نه و آیا من می توانم با این شرایط کنار بیایم و ...

 کریمی ضمن اشاره به لزوم توجه به شرایط مختلفی که طی شناخت از فرد در مراکز مشاوره ایجاد می شود، گفت: باید شرایط را از جمله همسان بودن یا برنامه های که برای آینده دارند، نوع اعتقادات، سبک زندگی و همه مواردی که در جلسات اولیه آشنایی عنوان می شود، سنجیده شود.

او بیان کرد: بنابراین ما از خانواده ها درخواست داریم به این نکته توجه کنند که زوج یا افرادی که قصد ازدواج دارند و به مراکز مشاوره مراجعه کرده اند، قرار نیست توسط فرد مشاور از ازدواج منصرف یا مجاب به ازدواج شوند بلکه فقط آگاهی های در زمینه ازدواج دریافت می کنند.

 دبیر ستاد ملی هفته ازدواج با برشمردن تعداد مراکز مشاوره در تهران افزود: در استان تهران ۱۲۵ مرکز مشاوره وجود دارند و در هفته ازدواج خدمات رایگان ارائه می دهند که  افراد با مراجعه به سایت اداره کل ورزش و جوانان استان تهران یا سایت وزارت ورزش و جوانان می توانند آدرس و شماره تماس این مراکز را دریافت کنند و از خدمات رایگان مشاوره این مراکز استفاده کنند.

او ضمن اشاره به این که کدام دسته از افراد می توانند از این خدمات استفاده کنند، گفت: این خدمات صرفا برای پیش از ازدواج نیست و به زوجینی که در پنج ساله اول زندگی خود هستند هم مشاوره ارائه می شود زیرا عمده تعارضات در پنج سال اولیه ازدواج صورت می‌گیرد.

کریمی بیان کرد: تنها در حدود ۲۵ درصد افراد پیش از ازدواج به مرکز مشاور مراجعه می‌کند و مشاوره دریافت می‌کنند و یا در کارگاه های آموزشی که در همه دستگاه ها وجود دارد،شرکت می‌کنند که متاسفانه آن تعداد از افرادی که شرکت نمی کنند عمدتاً دانشی در خصوص مشاوره و آموزش پیش از ازدواج ندارد.

او با اشاره به مثال لزوم دریافت گواهینامه برای رانندگی تصریح کرد: در خصوص امر ازدواج و شروع یک زندگی برای یک عمر که به مهارت های فوق العاده ای نیازمندی  است هیچ  آموزشی اجباری وجود ندارد در نتیجه خیلی از افرادی که توانایی های کافی ندارند وارد زندگی مشترک می شوند و با کوچکترین ناملایمتی ها دچار مشکلات و تعارض‌های بزرگی می‌شود و در نهایت منجر به جدایی و طلاق می شوند.

کریمی افزود: بنابراین تاکید ما این است افراد حتما از آموزش ها و مشاوره های پیش از ازدواج قبل از اینکه دلبستگی و وابستگی ایجاد شود، استفاده کنند. نه اینکه تصمیم به ازدواج گرفته باشند و در مرحله آخر ثبت رسمی هستند چند ساعت به مشاوره بپردازند که به نظر ما مطلقا اثرگذار نخواهد بود.

او در ادامه بیان کرد: دغدغه اصلی برای ما این است که هم از سوی مردم  او هم امیدواریم در مجلس جدید به این موضوع توجه شود که آموزش پیش از ازدواج الزامی شود.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان در ادامه افزود: آموزش ها و مشاوره های که در حال حاضر پیش از ازدواج  اتفاق می‌افتد خوب است اما کافی نیست و در مرحله ای صورت می گیرد که زوجین همدیگر را انتخاب کردند و آنچه که می‌تواند راه‌گشا باشد این است که پیش از انتخاب و ثبت رسمی ازدواج مشاوره و آموزش صورت گیرد.

کریمی عنوان کرد: امیدواریم تسهیلاتی هم برای بحث مشاوره‌ ارائه شود برای مثلاً بیمه مشاوره سالها است در کش و قوس است زیرا باید به این امر توجه کرد که شاید یکی از دلایل عدم توجه خانواده‌ها به امر مشاوره، تعرفه‌های گرانی باشد که وجود دارد و ممکن است از توان خیلی‌ها خارج باشد اما در وزارت ورزش و جوانان تلاش کردیم که با بسیاری از خیرین و مراکز مختلف تسهیلات ارائه دهیم و کارگاه‌های در طول سال در تمامی شهرستان ها و حتی شهرستان های محروم برگزار شود.

او افزود: از طریق فضای مجازی و سایت ها و بسترهای فرهنگی اطلاع رسانی می شود تا همه بتوانند از این فرصت‌ها بهره‌مند شوند.

کریمی با اشاره به مشکلات اشتغال و مسکن جوانان افزود: ما هم اعتقاد داریم بسیاری از مشکلات مالی  مانع بزرگی برای ازدواج است اما هستند افرادی که شرایط به لحاظ اقتصادی را دارند اما تمایلی به مسئولیت پذیری و برعهده گرفتن تعهد ندارند و باید برای آن دسته از افراد فرهنگ‌سازی انجام داد.

او در ادامه تصریح کرد: اتفاقی که ما در امور جوانان انجام دادیم و توسط مهندس  تندگویان مورد تاکید است، استفاده از بسترهای موجود فضای مجازی و استفاده از ظرفیت های سازمان‌های مردم نهاد به منظور فرهنگ سازی در زمینه ازدواج است که در همین راستا اقدام به تولید محتوا کردیم.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان بیان کرد: وزارت ورزش و جوانان شاید تنها دستگاه دولتی باشد که به این فضا به عنوان یک فرصت برای بستر سازی فرهنگی نگاه کرده است و باعث شد جوانان ما در این عرصه آثار هنری زیادی تولید کنند.

 او گفت: محور برنامه های هفته ازدواج امسال را ازدواج جوانان با همراهی خیرین قرار دادیم و سعی کردیم خیرین هیچ رویداد نمادین و هیچ همایشی برگزار نکند و اعتبارات و مشارکت های مردمی را به دست آن سری از هموطنان که در تامین حداقل های زندگی شان ناتوانند، برسانند.

کریمی در پایان از خیرین حوزه سلامت و مدرسه سازی درخواست کرد در امر ازدواج و در کنار سمن های جوانان و وزارت ورزش و جوانان مانند همیشه کمک کننده باشند.

نماینده مجلس: جوانان با مراجعه به مشاوره از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کنند

منتظری

غلامرضا منتظری، نماینده مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اهمیت مشورت و مشاوره گرفتن در امر ازدواج گفت: در بین انتخاب‌هایی که یک فرد در طول زندگی خود دارد از جمله انتخاب رشته تحصیلی، شغل، محل سکونت و... ازدواج مهم‌ترین انتخاب و تصمیم فرد است بنابراین مشورت گرفتن با چهره‌های متخصص و کارشناس در این حوزه اهمیت بسزایی دارد و هر جوانی باید به آن توجه کند.

او افزود: وقتی دو جوان با یکدیگر آشنا می‌شوند در وهله اول بررسی و تحقیق میدانی نقش تعیین کننده‌ای دارد به این ترتیب که فرد ضمن تحقیق از خانواده، آشنایان، اقوام، همسایه‌ها و... مشورت می‌گیرد و نظر بزرگترها را درخصوص درستی انتخاب خود جویا می‌شود پس از این مرحله، مراجعه به روانشناس و فرد کارشناس که در حوزه ازدواج و خانواده تحصیلات تکمیلی دارد، امری ضروری و لازم است و به زندگی بهتر و بانشاطتر کمک شایانی می‌کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر مراجعه به مشاوره توسط جوانان گفت: جوانان به جای اینکه بعدها دچار مشکلات شوند و به فکر درمان بیفتند قبل از ازدواج و شروع یک رابطه به پیشگیری بپردازند و با مراجعه به مشاوره و روانشناس از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کنند.

منتظری با اشاره به عدم فرهنگسازی درست مراجعه به مشاوره در کشور عنوان کرد: به اعتقاد بنده هنوز برای جا انداختن فرهنگ مراجعه به مشاوره و روانشناس جای کار بسیار داریم که نهادهای فرهنگی، رسانه ملی، دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش نقش بسیار مهمی دارند و باید به جوانان آموزش دهند تا به مشاوره و روانشناس مراجعه کنند و مهارت‌های ارتباطی و نحوه برخورد با دیگران را یاد بگیرند تا بعدها در زندگی خود دچار مشکل نشوند.

او افزود: خوشبختانه نسبت به سال‌های گذشته وضعیت بهتری داریم چرا که در گذشته وقتی اسم مراجعه به روانشناس و مشاوره می‌آمد به همه برمی‌خورد و فکر می‌کردند حتما دیوانه هستند که چنین پیشنهادی به آنها می‌شود اما الان مردم آگاهی بیشتری پیدا کردند و می‌دانند در هر حوزه‌ای باید به متخصص مراجعه کرد و نگاه آنها تغییر پیدا کرده است و ان‌شاءالله در آینده هم حضور مردم در مراکز مشاوره بیشتر می‌شود.

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی درخصوص قانونی شدن مشاوره پیش از ازدواج گفت: به نظر من مراجعه جوانان به مشاوره و روانشناس پیش از ازدواج، بیشتر از اینکه نیاز به قانونی شدن داشته باشد باید فرهنگسازی شود.

او افزود: برای مثال یک جوان می‌داند اگر در انتخاب رشته خود از یک مشاوره تحصیلی کمک بگیرد در انتخاب او بسیار تاثیرگذار است و حتما در موفقیت او نقش دارد بنابراین خود او به این آگاهی رسیده و حتی ساعت‌ها به دنبال یک مشاوره تحصیلی حرفه‌ای می گردد پس در امر ازدواج هم اینگونه است ما باید بسترها را فراهم کنیم و از طریق دانشگاه‌ها و مدارس به جوانان آموزش دهیم حتما به روانشناس مراجعه کنند تا در انتخاب‌های خود موفق شوند.

منتظری با تاکید بر لزوم ایجاد بسته مشاوره آموزشی پیش از ازدواج گفت: بنده معتقدم همانطور که مرکز بهداشت قبل از ازدواج یک سری نکات بهداشتی به زوجین آموزش می‌دهد، مشاوران و روانشناسان یک بسته مشاوره آموزشی چندساعته برای جوانان قرار دهند که طبق آن، زوجین چندین ساعت در این کلاس حضور پیدا کنند و از سخنان علمی کارشناسان بهره مند شوند البته این موضوع هم نیاز به آسیب شناسی دارد.

روانشناس: جوانان جلسات مشاوره را رها نکنند

مریم چوپانی، روانشناس و مشاور خانواده با اشاره به اهمیت مشاوره پیش از ازدواج گفت: از زمان ظهور اسلام بر امر مشاوره تاکید فراوان شده است تا جایی که ما سوره شورا را داریم که بر مشاوره و مشورت گرفتن در همه زمینه‌ها به‌خصوص ازدواج تاکید زیادی دارد، همچنین احادیث متعددی هم در این زمینه وجود دارد مانند حدیث حضرت علی (ع) که می‌فرمایند؛ هرکسی که خود را از مشاوره بی‌نیاز بداند در جهل و گمراهی به سر می‌برد.

او با اشاره به فرهنگ غلطی که درخصوص مشاوره وجود دارد، افزود: مشاوره جایگاه بسیار مهمی دارد اما متاسفانه برخی از زوجین وقتی طرف مقابل به آنها می‌گوید به مشاوره مراجعه کنیم، آن را توهین تلقی می‌کنند و فکر می‌کنند دیوانه هستند که نامزد یا همسر آنها این پیشنهاد را به او داده درصورتی که اصلا اینگونه نیست.

چوپانی تصریح کرد: مشاوره یعنی پیشگیری از مشکلات چراکه وقتی کسی دچار مشکل می‌شود شاید مشاوره خیلی نتواند به او کمک کند اما برای کسی که هنوز مسیری را شروع نکرده مشاوره می‌تواند کمک شایانی به او داشته باشد.

این روانشناس به نقش مشاور در شکل گیری یک خانواده اشاره کرد و افزود: وقتی دو جوان باهم آشنا بودند یا ارتباط خانوادگی داشتند از آنجایی که در سن ازدواج قرار دارند به شدت  تحت تاثیر عواطف و احساسات قرار می‌گیرند، خانواده‌ها هم همینطور هستند و می‌خواهند جوانان‌شان هرچه زودتر سر و سامان بگیرند و ازدواج آنها طولانی نشود به همین دلیل نقش مشاور و یک فرد متخصص بی طرف بسیار احساس می‌شود.

چوپانی با اشاره به متخصصین مراکز تخصصی مشاوره ازدواج وزارت ورزش و جوانان گفت: تمام مراکز تخصصی مشاوره ازدواج که وابسته به وزارت ورزش و جوانان هستند، برای دریافت مجوز فیلترهای فراوانی را گذرانده و متخصصین آن کار کشته و حرفه‌ای هستند بنابراین جوانانی که به این مراکز مراجعه می‌کنند در کنار بهره بردن از علم و تخصص متخصصین و روانشناسان از یک سری ابزارهای روانشناسی هم بهره‌مند می‌شوند.

او افزود: تست‌های شخصیت، تست‌های ارزیابی افراد و... از جمله ابزارهای موجود در مراکز هستند که روی افراد انجام می‌شود.

این روانشناس عنوان کرد: در جلسات مشاوره ملاک‌های علمی، فرهنگی، اجتماعی و شخصیتی بدون هیچگونه عواطف و احساسات حاکم است و از این طریق کمک می‌کنیم افراد یکدیگر را بهتر بشناسند و نیازها و خواسته‌های خود را یکدیگر بگویند.

چوپانی در ادامه گفت: برخی از افراد فکر می‌کنند مشاورها بین افراد جدایی می اندازند و باعث خراب شدن روابط می‌شوند درحالی که ما قطعا در برابر افرادی که وارد اتاق ما می‌شوند مسئول هستیم بنابراین اگر طبق ارزیابی‌ها که در فرایند مشاوره انجام می‌شود، به این نتیجه برسیم که افراد در آینده دچار مشکل می‌شوند ابتدا به آنها راهکار داده و سپس اگر ببینیم مشکل حل نمی‌شود جدایی را به آنها پیشنهاد می‌دهیم تا عواقب بدتری به وجود نیاید.

این مشاور خانواده با تاکید بر لزوم اجباری شدن مشاوره پیش از ازدواج تصریح کرد: همانطور که آزمایش خون و آزمایش‌های جسمی قبل از ازدواج اجباری است، مشاوره پیش از ازدواج هم باید اجباری شود و همه جوانان موظف شوند قبل از ازدواج به روانشناس مراجعه کنند.

چوپانی با اشاره به استقبال جوانان از مشاوره افزود: باوجود اینکه در چندسال اخیر میزان مراجعه به مشاوره بیشتر شده، قطعا در این خصوص نیاز به فرهنگسازی بیشتری داریم اما در مرکز مشاوره ما که در منطقه 15 تهران هست از آنجایی که مردم از لحاظ فرهنگی و مالی غنی نیستند، می‌توان گفت حدود 30 درصد جوانان به مراکز ما مراجعه می‌کنند اما اکثرا به یک جلسه اکتفا می‌کنند و اگر ببینند مشکلی دارند دیگر مراجعه نمی‌کنند.

این روانشناس اظهار کرد: جوانان باید این آگاهی را داشته باشند که اگر در جلسات مشاوره مشخص می‌شود که مشکلی دارند حتما پیگیری کنند تا مشکلاتشان حل شود و زندگی خود را کورکورانه شروع نکنند که بعدا مشکلات بیشتری برای آنها ایجاد شود.

//انتهای پیام: 5

خبرنگار: الهام مرادی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: