به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ سازمان‌های مردم نهاد در دولت تدبیر و امید هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی وضعیت بسیار مطلوبی پیدا کردند و در سال های اخیر هرگاه در کشور با بحران و مسئله‌ای مواجه بودیم، می‌دیدیم که سمن ها، پیشگام بوده و به یاری مسئولان اجرایی کشور می آمدند. سرمایه‌ای که در این دولت با حمایت از سازمان های مردم نهاد شکل گرفت، یک یادگاری و میراث ماندگار برای کشور خواهد بود و تا سال های سال، مردم، نظام و کشور از ظرفیت سازمان های مردم نهاد بهره خواهند برد.

یکی از مشکلات سازمان های مردم نهاد این بود که امکان ارتباطی با یکدیگر نداشتند و مکاتباتشان با دستگاه های اجرایی هم به سختی صورت می گرفت اما با قولی که مسئولان وزارت ورزش و جوانان دادند تا آخر تابستان سامانه اتوماسیون داخلی سازمان های مردم نهاد جوانان به منظور دریافت طرح ها، ایده ها، و پیگیری مکاتبات راه اندازی خواهد شد تا از این طریق سمن ها بتوانند مسائل مدنظر خود را به سهولت منعکس کنند.

جدا از اقدامات معاونت جوانان در حوزه ساماندهی سازمان‌های مردم نهاد، این معاونت در حوزه جوانان و ایجاد تسهیلات برای آنها، پیشقدم بوده به این صورت که امضای تفاهمنامه اخیر وزارت ورزش و جوانان و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، زمینه خوبی برای تشکیل تعاونی جوانان ایجاد می کند از این طریق که تسهیلات مناسبی  در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و آنها می‌توانند در فضای هموار برای کارآفرینی اقدام کنند. برای استفاده از تسهیلات درنظر گرفته کافی است جمعی از جوانان نخبه کشور، ایده مناسب، تیم کاری قوی و اراده لازم را داشته باشند تا ادارات تعاون استان های سراسر کشور که آماده هستند مجوز تعاونی جوانان را در اسرع وقت صادر کنند، این فضا را برای جوانان مهیا کنند.

همچنین یکی از تصمیمات خوب دولت در ماه گذشته محدود کردن سن دریافت وام ازدواج با هدف جلوگیری از ازدواج اجباری بود. موضوع البته این نیست که حقوق دختران و پسران زیر ۱۸ سال از بین برود بلکه معتقدیم اتفاقاً این حق و امتیاز وام ازدواج آنان باید محفوظ بماند تا زمانی که خودشان به سن قانونی برسند، بتوانند حساب بانکی باز کنند و به‌درستی در موردش تصمیم بگیرند.  

معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان طی یک سال گذشته اقدامات متعددی در حوزه‌های متفاوت انجام داده است که جزئیات آن به شرح ذیل است:

1- تاسیس بیش از سه هزار سازمان مردم نهاد جوانان در هفت سال گذشته (سال 92 تنها 100 سمن جوانان مجوز داشت)

2- برگزاری 31 انتخابات مجامع استانی سازمان های مردم نهاد جوانان و تشکیل ساختار قانونی سمن های جوانان در کشور

3-برگزاری اولین انتخابات هیئت رییسه مجمع ملی سازمان های مردم نهاد جوانان در کرمان _سال1397 با حضور معاون اول محترم رئیس جمهور) 

4- ثبت رسمی مجمع ملی سازمان های مردم نهاد جوانان کشور و محکم شدن پایه های قانونی تشکل جوانان ( سه روز پیش 22تیرماه رسما ثبت شد)

5-   اجرای طرح ملی ارزیابی و رتبه بندی سازمانهای مردم نهاد جوانان در 31 استان کشور با هدف شناسایی ان جی اوهای فعال

6- افزایش سقف تسهیلات قرض الحسنه وام ازدواج در دولت تدبیر و امید به 50 میلیون تومان برای هریک از زوجین

7- هدفمندی وام ازدواج با رویکرد تسهیل ازدواج جوانان و فرزندآوری (تخصیص وام به بازه سنی 18 تا 40سال)

8- راه اندازی مراکز نوآوری و شکوفایی جوانان (منش) در 5 استان کشور و سایر استان ها تا پایان دولت

9-حمایت از اجرای طرح ها و برنامه های سازمان های مردم نهاد جوانان با موضوع کارآفرینی اجتماعی و کاهش آسیب های اجتماعی 

10- فعالیت گسترده سازمان های مردم نهاد جوانان در حوزه مقابله با شیوع ویروس کرونا از طریق تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده، برگزاری کارگاه های مشاوره، اجرای برنامه های نشاط آفرین غیرحضوری و ضدعفونی معابر عمومی

11- فعالیت سازمان های مردم نهاد جوانان در امدادرسانی به مردم استان های زلزله زده 

12- فعالیت های سازمان های مردم نهاد جوانان در امدادرسانی به مردم استان های درگیر سیل (ارسال اقلام، امدادرسانی، تهیه غذا)

13- توانمندسازی و دوره های آموزشی سازمان های مردم نهاد از طریق آموزش غیرحضوری و آنلاین

14- راه اندازی سامانه تاسیس، تمدید، اصلاح و تغییر پروانه فعالیت سازمان های مردم نهاد جوانان  

15- راه اندازی سامانه مشارکت های اجتماعی جوانان با هدف پیشبرد اهداف دولت الکترونیک و ارائه خدمات مجازی به سازمان های مردم نهاد جوانان 

16- راه اندازی سامانه الکترونیکی گزارش گیری اقدامات ستادهای ساماندهی امور جوانان استانها و شهرستانهای سراسر کشور 

17- برگزاری 9207 کارگاه آموزش مهارتهای زندگی (قبل، حین و بعد از ازدواج)

18- برگزاری 158400 ( نفر- ساعت) کارگاه آموزشی به منظور کنترل و کاهش طلاق

19- اختصاص تسهیلات صندوق کارآفرینی امید به مراکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده: طی تفاهمنامه منعقد شده میان وزارت ورزش و جوانان و صندوق کارآفرینی امید تسهیلات تجهیز به مراکز مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده اختصاص داده شده

20- راه اندازی 100 خانه جوان در استان های سراسر کشور

21- حمایت از طرح های استارت آپ با رویکرد اشتغالزایی جوانان. حمایت از طرح ها و پروژه های اشتغال از جمله کسب و کارهای فنآورانه جوانان، حمایت از تولیدات فرهنگی، هنری و رسانه ای آموزشی در زمینه اصلاح نگرش و فرهنگ اشتغال در جوانان، توانمندسازی سمن های جوانان در حوزه کارآفرینی اجتماعی و... که امیدواریم این اقدامات ادامه داشته باشد و جایگاه جوانان بیش از پیش حفظ شود.

انتهای پیام: 2.5

خبرنگار: الهام مرادی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: