به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ آیا واقعا با زهر زنبور عسل می‌توان کرونا را درمان کرد؟ آیا واکسن کرونا تولید شده است؟ این روزها به دلیل شیوع کرونا شاهد پخش برنامه‌های متعدد در صدا و سیما و  رسانه‌ها هستیم. در حالی که بر اساس آخرین تاکیدات مسئولان بهداشت و درمان کشورمان نه تنها در ایران بلکه تاکنون در جهان نیز واکسنی برای مقابله با کرونا در مرحله تولید قرار نگرفته است.

در  شرایط ملتهب کرونایی برنامه‌ها و تبلیغات گوناگون درباره درمان کرونا پخش می‌شود، این در حالی است که با بررسی پزشکان اغلب مسائل مطرح شده غیر علمی و تشویش افکار عمومی  است. با شیوع کرونا اخبار متعدد همچون دودکردن عنبرالسادات، روغن بنفشه، نیش زنبور، مصرف سیر، زنجبیل و ... اطلاع رسانی شد. در حالی که بعد از گذشت مدتی از سوی مسئولان بهداشت و درمان جامعه رد شد. حال این سوال مطرح است که در این شرایط چرا رسانه‌های رسمی همچون صدا و سیما در برنامه‌های خود چنین مسائلی را مطرح می‌کند؟

پخش ادعاهای کشف واکسن یا درمان کرونا در رسانه ها غیر قانونی است

کیانوش جهانپور، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت، گفت: تاکنون هیچ یک از شرکت‌های تولید کننده داخلی و خارجی به واکسن کرونا دسترسی نداشته‌اند.

او درباره اقدامات شرکت‌های داروساز در زمینه تولید واکسن در رسانه‌ها افزود: واکسنی که مجامع علمی در حال پیگیری هستند ربطی به حرف و حدیث‌های مطرح  شده در رسانه‌ها ندارد. هم اکنون در کشور حداقل 6 شرکت دانش بنیان در این زمینه  فعالیت و 2 شرکت نیز پیشرو هستند که در صورت تایید اقدامات مناسب، تولید دارو در دستور کار قرار می‌گیرد.

 مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت  و درمان با بیان اینکه تبلیغات و درج اخبار در رسانه‌ها اغلب از سوی افرادی که مشکلات شخصیتی دارند و در بحران‌ها ادعاهای عجیب و غریب می‌کنند، مطرح است، اظهار کرد: از لحاظ علمی این گونه ادعاها هیچ پایه و اساس علمی ندارد، بی‌شک این افراد با تبلیغات کاذب و با قرار دادن شبه علم و مواردی از این دست به دنبال کاسب کاری هستند. هر مورد اثربخش در موارد استاندارد و تحقیقات باید مورد تایید نسبی قرار بگیرد.

جهانپور افزود: در وزارت بهداشت برای درمان هر بیماری با طی کردن مدارج علمی لازم و تاییدیه از سوی سازمان غذا و دارو اقدامات لازم تحت بررسی قرار می‌گیرد. باید دانست که هر گونه اقدام در زمینه توسعه شبه علم و تبلیغات مسائل غیرعلمی از لحاظ قانونی جرم محسوب می‌شود.

او گفت: به رغم اینکه سازمان صدا و سیما همکاری مناسبی به ویژه بخش خبر با حوزه علم و فن آوری دارد. در  رسانه برخی از افراد در تهیه برنامه‌ها کمترین اطلاعاتی از حوزه درمان ندارند و با میدان دادن به افراد متخلف زمینه انحراف در افکار عمومی را فراهم می‌کنند.

این مقام مسئول در وزارت بهداشت  و درمان افزود: تمامی این اقدامات تخلف است. از سازمان صدا و سیما انتظار می‌رود با متخلفان  و عوامل آن برخورد کند. درضمن هر گونه بی‌قانونی از مجاری قانونی قابل پیگیری است.

حریف فضای مجازی نمی‌شوند/ ادعای درمان کرونا کلاهبرداری است

در ادامه علی نجفی توانا، وکیل دادگستری، درباره انتشار اخبار و تبلیغات کاذب در فضای مجازی  و رسانه‌های رسمی کشور گفت: در بحث تبلیغات در رسانه‌ها قواعد حرفه‌ای و قانونی وجود دارد. پس در رسانه‌ها نیز همچون فضای حقیقی وقتی کالایی مورد تبلیغات قرار می‌گیرد، یعنی از لحاظ استاندارد، کارایی و کارآمدی باید متناسب با معیارها و چارچوب‌های مورد تایید نهادهای مربوطه باشد.

او افزود: به عبارت دیگر اگر فردی مدعی است که خمیر دندان ساخته یا وسیله‌ای را اختراع کرده باید قبل از عرضه آن به دلیل ضرورت مجوز  اخذ کند. اینکه فردی درباره نیش زنبور در رسانه صحبت می‌کند، قبل از پخش هر گونه مطلبی از سوی رسانه  باید مجوز آن از سوی سازمان‌های مربوطه اخذ شود.

 این وکیل پایه یک دادگستری تاکید کرد: از بعد قانونی اگر فردی بدون مجوز کالایی را تبلیغات کند شاید کالای مورد نظر موثر و کارآمد باشد، در این صورت تخلف فقط بی‌توجهی به قوانین کشور است و سازمان مربوطه باید به بررسی استانداردها بپردازد و در صورت فقدان مجوز می‌تواند موضوع را پیگیری کند. شرط اولیه  داشتن گواهی نامه تولید، تحصیلات، مدرک و مجوز است از لحاظ کیفری هم فرد قابل تعقیب است.

به گفته او در برخی مواقع از طریق ماهواره و فضای مجازی کالایی تبلیغ می‌شود که یا وجود نداشته یا کارآمد نیست. در این  زمینه می‌توان در راستای کلاهبرداری یا اگر آسیب به سلامت جامعه برساند در زمینه ایراد صدمات جسمانی می‌توان فرد خاطی را تعقیب کرد. برای مثال اگر فردی مدعی شود که در بحث کرونا آمده و دارویی را کشف کرده باید به تایید وزارت بهداشت و درمان برسید و برای تبلیغ این نوع محصولات حتما مجوز قانونی داشته  باشد.

نجفی توانا افزود: نهادهای نظارتی با شعارها و تبلیغات فراوان می‌پردازند اما عملا حریف فضای مجازی از طریق فریب مردم نمی‌شوند و همچنان جرائم وجود دارد.

او ادامه داد: بیماری کرونا همانطور که همگان می‌دانند هنوز هیچ داروی تایید شده‌ای از سوی نهادهای مربوطه  بهداشتی و بین المللی تایید نشده است. در واقع هنوز چنین دارویی وجود ندارند و هر گونه اقدامات در این زمینه در چارچوب کلاهبرداری قابل تعقیب است.

نجفی توانا تاکید کرد: اگر دارو مصرف شده و تاثیر بر صدمات جسمانی داشته باشد شخص خاطی قابل تعقیب و مجازات است و دادستان باید ورود پیدا کرده و  فرد خاطی از طریق پلیس فتا مورد پیگیری قرار بگیرند.

به گفته او سال‌هاست که در رسانه‌های فراملی تبلیغاتی انجام می‌شود و از  بازیگران و سلبریتی‌ها استفاده شده و بستری برای فریب مردم است. این درحالی است که اغلب مواد تبلیغ شده از سوی این افراد موثر نیستند و  تبلیغات کاذب است.

این وکیل دادگستری افزود: افراد تبلیغ کننده این وسایل و داروها باید تحت تعقیب قرار بگیرند زیرا تبلیغ دارو و کالاهای فاقد مجوز  فریب و کلاهبرداری است.

//انتهای پیام: 4

خبرنگار: زهرا سلیمانی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: