به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ مشاهده قیمت های 60 و 70 هزار تومانی و بیشتر برای جا به جایی مسافرین در داخل شهر تهران به وسیله تاکسی های اینترنتی شاید یکی از عجیب ترین تصاویری باشد که این روزها می توان با آن رو به رو شد. قیمت های گزافی که به هیچ عنوان منطقی نیستند و حتی از هزینه جا به جایی با آژانس ها و تاکسی های شخصی نیز بیشتر است و موجب اعتراض بسیاری از شهروندان شده است در صورتی که تاکسی های اینترنتی ابتدا برای کاهش قیمت ها پا به میدان گذاشتند. اما ماجرا از چه قرار است؟

قیمت های تاکسی های اینترنتی رقابتی است/شکایتی دریافت نکرده ایم

محمد علیخانی، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در این رابطه گفت: قیمت های تاکسی های اینترنتی در یک فضای رقابتی که میان شرکت های متعدد وجود دارد تنظیم می شود. شورای شهر در این حوزه دخالتی ندارد اما اگر تخلفی صورت بگیرد، شهروندان می توانند به تعزیرات شکایت کنند. در خصوص تخلفات رانندگان نیز یک کمیته تخلفات تشکیل شده است که یک عضو آن نیز از اعضای شورای شهر است به تخلفات این حوزه نیز رسیدگی شود.

او افزود: اینکه آیا هزینه 60 تا 70 هزار تومانی برای جا به جایی درون شهری معقول است یا خیر را شهروندان باید تشخیص دهند و اگر در این حوزه خلاف قانونی افزایشی صورت گیرد و در صورتی که شهروندان شکایت کنند تعزیرات رسیدگی خواهد کرد. البته در این حوزه ما نیز به شکایات شهروندان رسیدگی می کنیم.

این مقام مسئول شهری خاطرنشان کرد: تا این لحظه شورای شهر شکایتی مبنی بر افزایش نرخ هزینه ها دریافت نکرده است. رانندگان تاکسی های اینترنتی در شرایط کرونا از دریافت مجوز مستثنی شده اند به شرطی که سالانه طرح ترافیک ثبت نام کنند و اگر ثبت نام نکنند آن ها نیز باید همچون سایر خودروها عوارض پرداخت کنند.

علیخانی تاکید کرد: تا زمانی که گزارشی مبنی بر تخلف واصل نشود هیچ نهادی برای رسیدگی به هزینه جا به جایی ها ورود نمی کند و تا زمانی که شاکی وجود نداشته باشد نمی توان فی البداهه ورود کرد. 

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با بیان اینکه شهروندان در صورتی که مشاهده کنند هزینه های غیرمعقول دریافت می شود باید طبیعتا گزارش کنند، افزود: قطعا ما پس از آن رسیدگی و پیگیری خواهیم کرد. شهروندان می توانند از طریق سامانه 1888 نیز شکایت های خود را مطرح کنند و این شکایت ها پس از بررسی به شورا ارجاع داده می شود.

رانندگان ما رادر تنگنا می گذارند/ باید قیمت پایین تر کرایه اعلام شود

رضا الفت نسب، عضو هیئت مدیره اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی در این خصوص گفت: وزارت کشور دستورالعملی چند ماه پیش ابلاغ کرد که مقوله تاکسی های اینترنتی به صورت کامل در آن تشریح شده است. کرایه تاکسی های اینترنتی به صورت دینامیک و بر اساس چندین مقوله تعیین می شود. از جمله شاخص های این حوزه، ترافیک، میزان تجمع راننده ها و مسیر و ساعت شبانه روز است. 

او افزود: در سال جاری افزایش قیمت صورت گرفته است که به تناسب نیز در این حوزه افزایش پیدا کرده است. در  بسیاری مواقع ما از طرف راننده ها در تنگنا قرار می گیریم و آن ها اذعان می کنند که کرایه ها برای گذران زندگی آن ها کافی نیست و نمی توانند از پس هزینه های خود برآیند. این شکایت ها همواره وجود دارد اما امروزه به علت مشکلات اقتصادی بیشتر دیده شده است. اگر هم کسی در این حوزه شکایت دارد می تواند با شهرداری مطرح کند و در کمیته مربوطه رسیدگی شود.

الفت نسب با اشاره به خلاهای موجود در این حوزه گفت: اگر در مسیری هزینه جا به جایی تاکسی های اینترنتی از هزینه تاکسی های بی سیم که توسط شورای شهر ملاک قرار گرفته است بیشتر باشد باید به شهروندان همان زمان اطلاع داده شود تا او با اختیار سفر خود را انجام دهد. ما منتظر هستیم قیمت های مصوب ابلاغ شود تا طبق آن این اقدام در دستور کار قرار گیرد اما در این حالت غالبا کرایه تاکسی های اینترنتی از کرایه تاکسی های بی سیم کمتر است. ملاک ما آژانس ها نیستند پس نباید با آن ها مقایسه کرد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی اظهار کرد: پس از ابلاغ قیمت های مصوب از سوی وزارت کشور و شورای شهر هر نرم افزاری که قیمت پایین تر را به کاربر خود نشان ندهد مرتکب تخلف شده است و با آن برخورد می شود. این شرکت ها به خوبی می دانند که اگر قیمت های خود را به صورت زیادی افزایش دهند مشتری خود را از دست خواهند داد و کسب و کار آن ها مختل می شود پس بنابراین آن ها نیز حواسشان به این امر است.

او در پایان گفت: پس از ابلاغ نیز قیمت ها مصوب خواهد شد و در آنجا نیز مسیر شکایت وجود ندارد صرفا به شهروندان به صورت شفاف اعلام می کند که قیمت پایین تر نیز وجود دارد و می توانید از طریق دیگری به مقصد بروید. قیمت های فعلی از نظر قانونی هیچ مشکلی ندارد و صرفا باید شفاف سازی پس از ابلاغ قیمت های مصوب صورت گیرد.

//انتهای پیام: 3

خبرنگار: رضا پورحسین

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: