به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ مشاهده قیمت های چند ده هزار تومانی برای جا به جایی مسافرین در داخل شهر تهران به وسیله تاکسی های اینترنتی اتفاقی است که این روزها اعتراض بسیاری از شهروندان را به دنبال داشته است و در شرایط کرونایی آن ها را در تنگنا قرار داده است. قیمت های گزافی که به هیچ عنوان منطقی نیستند و حتی از هزینه جا به جایی با آژانس ها و تاکسی های شخصی نیز بیشتر است. در این حوزه شاید شفاف سازی تا حدودی بتواند بسیاری از ابهامات را برطرف کند.

فرید شهابی، مدیر تجاری اسنپ در این رابطه گفت: کلیه‌ تاکسی ‌های اینترنتی تحت نظر دستورالعمل نظارتی شهرداری فعالیت می‌کنند. طبق همین دستورالعمل سیستم قیمت‌ گذاری تاکسی ‌های اینترنتی پویا و قیمت‌ها متغیر است.

او افزود: قیمت و نرخ کرایه در هر سفر بر اساس ۴ فاکتور قیمت پایه، مسافت سفر، مدت زمان سفر و نسبت عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. در حال حاضر متوسط نرخ قیمت‌ها افزایشی نداشته است اما از آنجایی که نسبت عرضه و تقاضا یکی از اهرم‌ های تعیین قیمت و نرخ جا به جایی در اسنپ است ممکن است در بعضی موارد افزایش یا کاهش قابل ملاحظه داشته باشیم که ناشی از وضعیت عرضه و تقاضاست.

شهابی با اشاره به جزئیات نرخ های جا به جایی در تاکسی های اینترنتی زیر مجموعه اسنپ خاطرنشان کرد: بنابراین قیمت های جا به جایی در اسنپ یک فاکتور ثابت ندارد و تغییرات افزایشی و یا کاهشی با توجه به فاکتورهای موثر بر قیمت‌ گذاری انجام می‌شود. به طور مثال ابتدای امسال به دلیل کاهش تقاضا شاهد کاهش چشمگیر قیمت‌ ها بودیم، در حالی که در همان زمان سیستم حمل‌ و نقل عمومی افزایش قیمت سالانه داشت.

مدیر تجاری اسنپ با تشریح هدف اصلی در قیمت‌ گذاری ها گفت: هدف اصلی در قیمت‌ گذاری ها این است که تمامی درخواست‌ ها را به سفر تبدیل کنیم. در حال حاضر، برای تبدیل درخواست‌ها به سفر، نسبت به سال قبل و پیش از شیوع کرونا به طور میانگین حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش قیمت داریم. به طور کلی این افزایش قیمت همچنان کمتر از میزان افزایش قیمت مصوب سرویس‌های حمل ‌و نقل عمومی شهری است.

شهابی در پایان در خصوص اخذ عوارض شهرداری از شهروندان اذعان کرد: در رابطه با عوارض ۱.۵ درصدی شهرداری باید توضیح دهیم که طبق دستورالعمل نظارتی تاکسی‌های اینترنتی این رقم به هزینه سفر اضافه و مستقیم به شهرداری پرداخت می‌شود.

//انتهای پیام: 2.5

خبرنگار: رضا پورحسین

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: