به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ شاید یکی از بزرگ ترین سرزمین هایی که در این برهه زمانی مورد غفلت قرار گرفته است و می تواند اقتصاد ایران را دستخوش تحول بزرگی کند، مجموع بیابان ها و کویرهایی است که امروز نسبت به آن کاملا بی تفاوتیم و صرفا با ارائه طرح هایی که اما و اگرهای زیادی در ورای آن ها وجود دارد به دنبال تزریق مسکن هایی هستیم تا درد نابودی آن ها را کم تر کند.

20 سال دیگر زیست بوم کویرهای ایران از بین می رود

پرویز کردوانی، پدر علم کویرشناسی ایران در این خصوص گفت: تا 20 سال دیگر کویرهای ایران از بین خواهد رفت. کویر نمکزارهایی بوده برای رشد گیاهان توانمند هستند و متاسفانه هر روز کویرهای کشور به سمت نابودی بیشتر سوق پیدا می کنند. نخستین آفت این حوزه ها جاده کشی بدون قاعده در دل این گنجینه طبیعی کشور است. جاده ای که امروزه از شهداد به نهبندان کشیده شده است حجم زیادی از زباله را در آن محل ایجاد کرده است.  بیابان لوت در برهه ای از زمان یکی از تمیزترین مراکز طبیعی کشور بود به شکلی که حتی یک مگس نیز در آن دیده نمی شد اما امروزه کار از کار گذشته است.

او افزود: امروزه آفرودها و تردد افراطی آن ها در تمامی نقاط کویر و بیابان بلای جان این محیط شده است و نظم طبیعت را بر هم زده است. این اقدامات گردشگری بسیار می تواند مفید باشد و جنبه اقتصادی خوبی نیز داشته باشد و در سایر کشورها نیز مرسوم است اما باید در یک چارچوب و به صورت قاعده مند انجام شود. وجود یک کوه ماسه ای به ارتفاع 1400 متر و وجود گرم ترین نقطه زمین در دل این بیابان قطعا همان جاذبه هایی هستند که می تواند تعداد زیادی توریست را به منطقه بکشاند و یک تحول اقتصادی عظیم ایجاد کند.

باید برای جذب توریست از منابع طبیعی استفاده کرد

استاد تمام دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: باید برای جذب توریست از منابع طبیعی این منطقه همچون شترها استفاده کرد. کویر نیاز به ساخت و ساز ندارد و باید از آن به همان شکل طبیعی اش استفاده کرد. مردمان در گذشته نیز در کویر ساکن بوده اند اما هیچ یک به این زیست بوم آسیب وارد نمی کرده اند. امروز نیز اگر توریست قصد اقامت دارد باید به شیوه همان ها اقامت گزیند. باید اجازه داد طبیعت به چرخش طبیعی خود ادامه دهد.

توسعه دامپروری در حاشیه کویر

او افزود: کویر بهترین پوشش گیاهی را برای شتر و بز دارد که می تواند در راستای توسعه دامپروری بسیار خوب باشند. از سوی دیگر بسیاری از این پوشش های گیاهی می توانند در تولید داروهای مختلف استفاده شوند و این نیز یک صنعت دیگر است که می تواند از کویر نشات گیرد.

کردوانی تصریح کرد: نمکی که در کویر وجود دارد در صنایع مختلف نفتی و پتروشیمی استفاده می شود. کافیست نگاهی کارشناسانه به محیط زیست داشته باشیم تا گنج های نهان آن را کشف کنیم. بیابان و کویری که همه تصور می کنند نماد بدبختی است به صورت کاملا برعکس منبع عظیمی از منابع است که می تواند اقتصاد یک کشور را به صورت کامل متحول کند.

این متخصص سرشناس مدیریت بیابان در خصوص صنایع مختلفی که در حاشیه کویر می توان ایجاد کرد، اظهار کرد: امروزه استخراج سولفید و سولفات می تواند میلیاردها برای کشور حاصل کند. نیترات آمونیوم که در روزهای اخیر آنچنان انفجار بزرگی در لبنان رقم زد محصول بیابان ها و کویرهایی است که ما از آن ها غافل شده ایم. امروزه حدود 10 کارخانه در ایران در این رابطه وجود دارد در صورتی که این منابع پایدار هستند و می توان از آن ها منافع اقتصادی بیشتر کسب کرد.

دریاچه های نمک وضعیت خوبی ندارند

پدر علم کویرشناسی ایران در خصوص سایر مناطق بکر توریستی که در کویر وجود دارد خاطرنشان کرد: برخی مناطق کویری به باتلاق هایی ختم می شوند که منظره ای فوق العاده ایجاد کرده اند که یک نمونه آن در استان سمنان وجود دارد و ورزش های مختلف در آن می توان انجام داد.

او افزود: اشتغالی که کویر می توانست برای کشور ایجاد کند بی نظیر بود اما امروزه به قدری چاه در این مناطق حفر شده است که دیگر چیزی از زیست بوم کویرها باقی نمانده است.

کردوانی در پایان گفت: امروزه دریاچه های نمک نیز خشک شده اند. دریاچه های آران و بیدگل و قم وضعیت خوبی ندارند و به جای نمکزارهای طبیعی در سایر نقاط نمکزارهای مصنوعی ایجاد شده است که حاصل برداشت غیرمجاز آب است. دیگر باید از این گنجینه ها صرف نظر کرد و امیدی به احیای آن ها وجود ندارد.

//انتهای پیام: 3

خبرنگار: رضا پورحسین

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: