به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ نشست گفت و گوی بین نسلی در لایو اینستاگرامی در موسسه مطالعات و تحقیقات زنان برگزار شد.

معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور گفت: خوشحالم در روز جوان این برنامه برگزار شد. از خبرگزاری برنا برای همراهی این برنامه تشکر می‌کنم.

او افزود: اقدامات فرهنگی، بهداشت و سلامت در حوزه خانواده از اهمیت بسیاری برخوردار است در معاونت زنان سعی شده تا زنان و دختران جوان مخاطب گفت و گوی های بین نسلی باشند.

ابتکار ضمن اشاره به ایجاد ارتباط موثر با برگزاری جلسات مختلف گفتگوهای بین نسلی و میان خانواده ها گفت: خانواده محل ارتباط است. امید است جوانان از مقوله گفتگوی موثر بهره بگیرند و بتوانند خودشان مطالبه گر  باشند.

به گفته او در معاونت زنان تلاش بسیاری برای تصویب و اجرایی شدن قانون حمایت از نوجوانان و جوانان شده است و امیدواریم رعایت حقوق کودک و نوجوان از اهمیت بالایی برخوردار شود.

ابتکار در ادامه افزود: 12 مهارت تدوین و در دستور کار  وزارت آموزش و پرورش قرار گرفته است علاوه بر آن با تشکل‌های دانشجویی همکاری شده است تا مهارت های زندگی مناسب سازی شده و در راستای متعالی تر شدن خانواده تلاش شود.

او گفت: مشکل اساسی که جوانان با آن مواجه هستند مقوله اشتغال است و باید برای این افراد فرصت شغلی ایجاد کرد. هرچند به دلیل تحریم های ظالمانه تلاش ها بی نتیجه مانده است.

معاون زنان و خانواده رئیس جمهور اظهار کرد: تاب آوری باید با امید همراه باشد تا گفت و گوی بین نسلی در خانواده، جامعه و در عرصه بین المللی مورد توجه قرار بگیرد.

ابتکار با اشاره به واقع گرا بودن جوانان امروزی گفت: در دوره های پیشین نیز جوانان می‌دانستند استقلال برای ایران در گرو ایثارگری محقق می‌شود جوان امروز می خواهد در فضای امن و آزاد زندگی کنند و به خواسته هایشان بر اساس مقررات دست‌یابند.

او افزود: بسیاری از کادر درمان از نسل جوان هستند که در عرصه بهداشت و دانش بنیان در حال فعالیت هستند.جوانان با اعتقاد و علاقه باید به فعالیت بپردازند تا از مرحله ایده به خلاقیت برسند.

ابتکار تصریح کرد: در تشکل‌ها و خیریه ها شاهد فعالیت مناسب جوانان هستیم.جوانان به دنبال فعالیت در عرصه محیط زیست هستند و حتی شهدای این عرصه از نسل جوان هستند.

این مقام مسئول افزود: تعداد جوانان مسئول  در حوزه های مختلف اندک است. در حالی که بیش از 40 ،50 برند توسط جوانان این مرز و بوم ثبت شده است این افراد تلاش کرده و فقط به دنبال آموزش نبودند به نوعی به مهارت ها نیز تاکید دارند. جوانان راهگشا هستند و در این برحه نباید افراد پرتلاش دهه های 79 و 80 را نادیده گرفت.

ابتکار در خصوص حقوق اعضای دولت گفت: ما حقوق هیات علمی دانشگاه را اخذ می کنیم. اعضای دولت حقوق نجومی نمی‌گیرند‌.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در در خصوص برنامه های لازمه برای جوانان تصریح کرد: معاونت زنان و دولت برای جوانان برنامه های ویژه ای دارند اما این سوال مطرح است که این برنامه ها چقدر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

او ادامه داد: هیچ کشوری شرایط کنونی کشور ما را ندارد. برای مثال جنگ روانی از سوی ماهواره و شبکه های اجتماعی وجود دارد. در حالی که تدوین برنامه های مناسب در کشور باعث رشد کشورها در زمینه دانش بنیان می‌شود.

ابتکار افزود: گردشگری ایران قبل از کرونا رو به رشد بود اما اکنون این صنعت به دلیل شیوع کرونا تعطیل شده است.

او با اشاره به درگیری کشور با ویروس کرونا گفت: جوانان باید به همزیستی با کرونا عادت کند. 

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تاکید کرد: مشکلات موجود باعث تاب آوری جامعه در برابر مشکلات اقتصادی  شده است.

به گفته او شرایط تحریم مانع صادرات و مراودات ما با دیگر کشورهای دنیا شده است.در بسیاری از اقدامات تولیدات داخلی داریم در غیر این صورت کشور دوام نمی آورد.

این مقام مسئول ضمن تاکید بر تولیدات داخلی در زمینه بهداشتی افزود: با وجود تحریم های سخت تلاش برای تولیدات داخلی در سطح مطلوب است.برای مثال در دولت اصلاحات ایران در زمینه نانو توانست وارد عمل شود و ر حال حاضر جزو کشورهای پیشرو در این زمینه هستیم.

به گفته او دولت تمامی تلاش خود را برای وام ازدواج جوانان انجام داد. این مقوله نشان دهنده اقدامات مناسب دولت برای جوانان است.

او با اشاره به انتصاب زنان در سمت های دولتی افزود: بیش از 25 درصد زنان در سمت های مدیریتی هستند و در دولت برای جوانان برنامه ای لحاظ شده تا فعالیت‌های اقتصادی آنان بیش از پیش مدنظر قرار گیرد.بنابراین باید شنونده مشکلات این قشر از جامعه باشیم هرچند باید قبول کرد که نارسایی های وجود دارد.

گفتتی است موسسه مطالعات و تحقیقات زنان که بانی این گفتگو بوده و در روزهای اخیر نیز با اظهارات پرویز فتاح بر سر زبان ها افتاد، نهادی غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است و طبق تبصره ۱ ماده ۴۰ اساسنامه، مجمع عمومی فوق العاده موظف است دارایی موسسه را پس از انحلال، با نظارت مرجع صدور پروانه ( وزارت کشور ) به یکی از سازمانهای مردم نهاد دیگر واگذار نماید.

 بر این اساس هیچ کدام از موسسین، اعضای هیات امنا و هیات مدیره طبق اساسنامه از هیچگونه منافعی برخوردار نبوده و فعالیت همه اعضا داوطلبانه و عام المنفعه می باشد

//انتهای پیام: 5

خبرنگار: زهرا سلیمانی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: