به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ مادر برای انجام آزمایش سونوگرافی آمده و از خبری که دکتر به او می‌دهد شوکه می شود: یک پای جنین کوتاه‌تر از دیگری است. در ادامه آزمایشات مشخص می‌شود که این مادر قرار است یک کودک معلول به دنیا بیاورد؛ این کودک معلول یکی از 30 هزار کودکی خواهد بود که سالانه در ایران متولد می شوند. علت معلول بودن جنین مادر در مرحله ابتدایی ازدواج فامیلی تشخیص داده می‌شود و البته ایران یکی از کشورهای جهان است که بیشترین تعداد ازدواج‌های فامیلی را دارد و مطمئنا این آخرین مادری نخواهد بود که فرزند معلول به دنیا خواهد آورد.

مسئله اینجاست آزمایش‌های ژنتیکی در کشور گران هستند و زوجین ترجیح می دهند هزینه‌ای هرچند اندک را هم پس انداز کنند. همه این مسائل باعث شده که پیشنهاد اجباری شدن آزمایش‌های ژنتیکی مطرح شود.

غلامحسین رضوانی، نماینده مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اجباری شدن آزمایش‌های ژنتیک قبل از ازدواج به خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری برنا گفت: بسیاری از فرزندان معلولی که به دنیا می‌آیند، حاصل ازدواج‌های فامیلی هستند که با یک آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج می‌توان از تولد آنها جلوگیری کرد.

او افزود: از آنجایی که آزمایش‌های ژنتیکی گران هستند و از طرفی به شکل اختیاری انجام می‌شوند، معمولا زوجین تمایلی به آن ندارند اما اگر این آزمایش‌ها اجباری شوند به طبع، قیمت‌شان مناسب‌تر خواهد شد و مهم‌تر از همه از پیامدهای احتمالی آن جلوگیری می‌شود.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی درخصوص روند اجباری شدن آزمایش‌های ژنتیک گفت: برای اینکه قانونی تصویب شود، نمایندگان مجلس باید طرحی تدوین کنند یا دولت لایحه‌ای به مجلس ارسال کند تا مورد بررسی قرار گیرد و به قانون تبدیل شود.

رضوانی عنوان کرد: به نظر من بهترین راه برای اجباری شدن آزمایش‌های ژنتیک قبل از ازدواج این است که دولت لایحه‌ای به کمیسیون بهداشت و درمان ارسال کند تا پس از بررسی‌های لازم و چکش کاری برای تصویب به صحن علنی برود.

او افزود: اعتقاد بنده این است دولت خود باید لایحه بدهد چراکه اگر نمایندگان لایحه ارائه بدهند دولت به سختی اجرا می‌کند در صورتی که اگر خود دولت لایحه‌ای به مجلس ارائه کند سریع‌تر اجرا می‌شود به همین دلیل بهتر است درخصوص اجباری شدن آزمایش‌های ژنتیک قبل از ازدواج دولت لایحه‌ای ارسال کند تا در اجرای آن هم مشکلی ایجاد نشود.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان در پایان اظهار کرد: اجباری شدن این آزمایش‌ها نه تنها باری روی دوش دولت ایجاد نمی‌کند بلکه هزینه اقتصادی جامعه در آینده را کاهش می‌دهد و بسیار به صرفه‌تر است.

انتهای پیام: 2/5

خبرنگار: الهام مرادی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: