به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ از گذشته و حتی تاکنون، عموم آموزش‌ها به صورت تک‌جنسیتی و بیشتر‌ متوجه دختران بود و کمتر دیدیم پسرها در مدارس با مهارت‌های زندگی، نحوه برخورد با خانم‌ها  و... آشنا شوند درحالی که معمولا در مدارس دخترانه مشاوران  و روانشناسان کلاس‌های  آموزشی برگزار می‌کنند، رسانه‌های تصویری و مکتوب مسائل مختلف را به آنها آموزش می‌دهند، در فضای مجازی صفحه‌های روانشناسی دائما به آنها یاد می‌دهند چگونه با مردان برخورد کنند، در شرایط مختلف چگونه عکس العمل نشان دهند و... تمام این‌ها درحالیست که هیچکدام از این موارد به مردان آموزش داده نمی‌شود که این ناشی نگاه تک جنسیتی ما به مسائل مشاوره‌ای و روانشناسی است که برای رفع آن نیاز به تغییر نگاه بنیادین داریم.

در حق پسرها اجحاف شده است/آموزش و پرورش باید نگاه تک جنسیتی را از بین ببرد/لزوم ورود آموزش مهارت‌های زندگی به کتب درسی

غلامرضا منتظری، نماینده مجلس شورای اسلامی با انتقاد از آموزش‌های تک جنسیتی حاکم بر جامعه به خبرنگار اجتماعی برنا گفت: جامعه مرکب از خانم‌ها و آقایان است بنابراین اگر قرار است تحولی ایجاد شود، هر دو به یک میزان تاثیرگذار هستند و نباید از آنها غافل شد به همین دلیل ما نباید نگاه تک بُعدی داشته باشیم و با افراد به دید جنسیتی نگاه کنیم.

او افزود: معمولا در حوزه تعلیم و تربیت وقتی نوبت به پدر و مادر می‌رسد، متخصصان معتقدند مادر چون ارتباط عاطفی قوی‌تری با بچه‌ها دارد، نقش پررنگ تر و مهمی تری داشته درحالی که اینگونه نیست و ما نباید از نقش پدر در خانواده چشم بپوشیم به همین دلیل بنده به شدت مخالف چنین نگاه‌های تک بُعدی در جامعه هستم.

منتظری درخصوص راهکار از بین بردن آموزش‌های تک جنسیتی تصریح کرد:  تنها راه از بین بردن نگاه تک بعدی، تغییر نگاه مان به جامعه هدف در خصوص مسائل آموزشی است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس یازدهم ادامه داد: می‌گویند آب باید از سرچشمه زلال شود بنابراین راه شیوه درست آموزش به دخترها و پسرها باید از آموزش و پرورش شروع شود تا به آموزش عالی برسد چرا که شاکله شخصیتی انسان از دوران کودکی و نوجوانی در مدرسه شکل می‌گیرد و در زمان جوانی بروز ظهور پیدا می‌کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: وزارت آموزش و پرورش طبق قانون وظیفه دارد هم در مدارس دخترانه و هم مدارس پسرانه به میزان یکسان آموزش ارائه دهد و اینگونه نباشد که دخترها آموزش بیشتری دریافت کنند و پسرها نادیده گرفته شوند.

منتظری با تاکید بر تغییر محتوای کتب درسی گفت: ابزار ارتباط آموزش و پرورش با جامعه هدف خود کتاب‌های درسی است بنابراین باید در کتاب‌های درسی که محتوای فرهنگی و اجتماعی دارند، مسائل آموزشی، مهارت های زندگی، نحوه برخورد در اجتماع و... آموزش داده شود.

او افزود: این نحوه آموزش باید در تمام مقاطع تحصیلی وجود داشته باشد و حتی زنجیره آن در دانشگاه هم قطع نشود به گونه‌ای که در دروس عمومی که تمام دانشجویان باید پاس کنند، این مسائل آموزش داده شود درنتیجه به مرور زمان تغییر نگاهی در جامعه ایجاد می‌شود که ما از بُعد نگاه تک جنسیتی کاملا خارج می‌شویم و این مسئله از ریشه و از همان ابتدای شکل گیری شخصیت دخترها و پسرهایمان نهادینه می‌شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به آسیب‌های آموزش تک جنسیتی بیان کرد: اگر آموزش را فقط معطوف به دختران بدانیم و از پسرها غفلت کنیم تاثیر آموزش دخترها هم بی اثر می‌شود و تمام تلاشمان بدون نتیجه باقی می‌ماند.

او افزود: آموزش‌های یکسان به دخترها و پسرها درحالیست که ما می‌توانیم به دلیل اهمیت بالایی که زنان در جامعه دارند، در مسیر آموزش آنها توقف بیشتری داشته باشیم و برای آموزش آنها تمرکز بیشتری کنیم البته این درحالیست که آموزش مردان به هیچ عنوان نباید مورد غفلت قرار گیرد.

آموزش‌های تک بُعدی به دلیل عدم تقاضای مردان است/آموزش یک طرفه به دخترها هیچ فایده‌ای ندارد

افسانه وکیلی، روانشناس و مشاور خانواده درخصوص علت آموزش‌های تک بُعدی در کشور به خبرنگار اجتماعی برنا گفت: آموزش‌ها در صفحات مجازی، مراکز مشاوره و... به صورت یکسان ارائه می‌شود و هیچ تفاوتی بین زن و مرد ندارد اما چون تقاضای زنان برای آموزش بیشتر است، مشاوران بیشتر برای زنان تولید محتوا می‌کنند.

او افزود: آقایان به ویژه در دوران نوجوانی دنبال آموزش‌های زودبازده هستند تا از طریق آن بتوانند نیازهای فوری خود را تامین کنند از طرفی چون بیشتر نیازهای اقتصادی دارند به سمت یادگیری مهارت‌های اجتماعی، ارتباطی و... نمی‌روند و انگیزه‌ای برای این موضوع ندارند.

وکیلی تصریح کرد: درواقع بازار عرضه آموزش مسائل ارتباطی، عاطفی، اجتماعی و... یکسان است و اینگونه نیست محتوایی برای مردان وجود نداشته باشد اما تقاضا یکسان نیست و مردان علاقه ای نشان نمی‌دهند تا این مسائل را آموزش ببینند بنابراین چون تقاضا ندارند فعالیت مشاوران و مراکز آموزشی بیشتر درخصوص دختران دیده می‌شود.

این مشاور خانواده با تاکید بر وظیفه آموزش و پرورش درخصوص ارائه آموزش‌های یکسان به دختران و پسران گفت: سازمان بهداشت جهانی (WHO) یکی از ارکان پرورش را آموزش مهارت‌های زندگی تعیین و آن را قبل از دبستان تا دوره‌های دانشجویی را پیش بینی کرده است تا افراد مهارت‌های 10 گانه را آموزش ببینند اما متاسفانه اینگونه آموزش‌ها در کتب درسی ما بسیار ضعیف است به گونه ای که نه تنها به پسران بلکه به دختران هم آموزش داده نمی‌شود.

وکیلی درخصوص آسیب‌های آموزش تک جنسیتی بیان کرد: اگر ما فقط به جنس دختر آموزش دهیم و پسرها را مورد غفلت قرار دهیم عملا آموزش ما به دختران هم هیچ فایده‌ای ندارد چون طرف مقابل آنها مسائل عاطفی، جنسی، ارتباطی، اجتماعی و... را آموزش ندیده  و نمی‌داند چگونه باید برخورد کند به عبارت دیگر مانند یک جاده یک طرفه ست که هیچ بازخوردی ندارد.

پسرها را هم دریابیم

آموزش تک جنسیتی و تنها تمرکز کردن بر دختران هیچ فایده‌ای به همراه نخواهد داشت و تمام تلاش‌ها را بی نتیجه می‌گذارد چرا که زن و مرد تکمیل کننده یکدیگر هستند و هر دو باید به یک میزان مهارت های زندگی، اجتماعی، اخلاقی و.. را آموزش بییند تا در ارتباط بایکدیگر به رشد برسند درواقع ارتباط بین دخترها و پسرها را می‌توان به دو بال تشبیه کرد که اگر یک بال ضعیف باشد بال دیگر هم نمی‌تواند به سمت بالا پرواز کند درنتیجه سقوط می‌کند.

//انتهای پیام: 5

خبرنگار: الهام مرادی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: