به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ طی ماه‌های مهر و آبان سال‌جاری هر هفته ۴۸۰۰۰ هکتار طرح آبخیزداری و آبخوانداری در ۲۴ نقطه بحرانی سیل‌خیز در ۱۱ استان با هدف پیشگیری از خسارت سیل به مرحله بهره‌برداری می‌رسد. 

بر اساس این گزارش، اعتبار این طرح‌ها از محل صندوق توسعه ملی به مبلغ 260 میلیارد تومان تأمین شده است و حجم عملیات مکانیکی اجرا شده در مناطق بحرانی بالغ بر دو میلیون و 300 هزار هکتار و  عملیات بیولوژیکی و بیومکانیکی 5700 هکتار است.

اقدامات آبخیزداری و آبخوانداری با توجه به کارکردهای مثبت قادر است از خسارت سیل و ورود رسوب به کانون‌های جمعیتی، شهری و روستایی و همچنین از خسارت وارده به زیرساخت ها، تاسیسات، راه‌های مواصلاتی و اراضی کشاورزی جلوگیری کند.

تغذیه آبخوان‌ها و سفره‌های زیر زمینی، تقویت آب چاه‌ها و چشمه سارها و قنات، ایجاد پایداری در تولید محصولات کشاورزی و عرصه‌های منابع‌طبیعی و همچنین پایداری در سکونتگاه‌های روستایی از جمله اهدافی است که سازمان جنگل‌ها با اجرای طرح‌های آبخیزداری در سال جهش تولید به دنبال آن است.

این اقدام با رویکرد جدید سازمان جنگل‌ها در فروردین ماه سال جاری به منابع‌طبیعی استان‌ها ابلاغ و ظرف مدت 6 ماه و قبل از شروع بارندگی پاییزی به اتمام رسیده و آماده بهره برداری است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: