به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ اکنون متخصصان دانشگاه میامی در ایالت اوهایوی آمریکا معتقدند که استفاده از ماسک موجب مسمومیت با دی‌اکسید کربن نمی‌شود.

در این بررسی آمده است که استفاده از ماسک نمی‌تواند موجب مسمومیت با دی اکسید کربن و کمبود اکسیژن حتی در افراد مبتلا به بیماری ریوی شود.یافته‌های به دست آمده در تضاد با این باور غلط است که استفاده از ماسک به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا ممکن است سلامت برخی افراد را با تغییر سطح اکسیژن و دی اکسید کربن در بدن، در معرض خطر قرار دهد.

در این بررسی محققان تغییرات سطح اکسیژن و دی اکسید کربن در افراد سالم و مبتلایان به بیماری مزمن انسدادی ریه را قبل و در حین استفاده از ماسک ارزیابی کردند.نتایج آزمایش‌ها نشان داد تنفس برای افراد مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه به‌طور کلی و بدون ارتباط با ماسک، سخت‌تر است و این عارضه می‌تواند به تنگی نفس یا احساس خستگی منجر شود. به گفته محققان آمریکایی، تاثیر استفاده از ماسک و مسمومیت با گاز دی اکسیدکربن حتی در افرادی با نارسایی شدید ریوی بسیار ناچیز است.

محققان همچنین به احساس تنگی نفس در برخی افراد سالم به هنگام استفاده از ماسک اشاره و اظهار کردند: احساس تنگی نفس هنگام استفاده از ماسک به مفهوم تغییر در تبادل گاز نیست. این اتفاق می‌تواند از محدود شدن جریان هوا با ماسک به ویژه هنگام نیاز به تهویه بیشتر ناشی شود. به طور مثال، اگر با سرعت زیاد از یک تپه بالا بروید ممکن است دچار تنگی نفس شوید و ماسکی که خیلی سفت باشد این احساس را تشدید می‌کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: