به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سی و ششمین اجلاس عمومی شورای عالی استان ها گفت: ظرفیت موجود در شورای عالی استان ها از چند منظر مورد توجه است. از یک سو وسعت و گسترده انسانی شبکه ۱۲۶ هزار نفر شوراهاست.

او افزود:  ظرفیت انسانی قابل توجهی برای خیلی از اتفاقات خوب در حوزه های مختلف زندگی است. یک شبکه وسیع مویرگی که همه جغرافیای ایران اسلامی را در بر می گیرد. ویژگی دیگر اختیارات منطقه ای شوراها و دیگری اختیارات ملی است که در اختیار شورای عالی استان ها قرار داد که این ظرفیت ها و فرصت هایی است که باید در زمان پیش رو با استفاده حداکثری منجر به طی شدن مسیر منتهی به گام دوم انقلاب اسلامی شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: در این مناسبات حوزه فرهنگ حوزه بسیار مهم و اساسی است. فرهنگ را نمی شود به عنوان یکی از ضلع های زندگی قرار داد. بلکه فرهنگ زمین و هوای زندگی اجتماعی است.

او ادامه داد: فرهنگ هم خاک و هم آسمان زیست بوم ماست. هر اتفاقی که در هر یک از حوزه های زندگی اجتماعی پدید آید ریشه در این زمین داشته و سر به این آسمان می ساید.

صالحی افزود: یکی از نکات مهمی که فکر می کنم یک نوع تغییر پارادایم را باید در برابر آن داشته باشیم این است که مسیر توسعه و رشد و تحول اجتماعی با اهمیت است و مرکزش اقتصاد و سیاست نیست بلکه کانون تحول و توسعه اجتماعی فرهنگ است و از این مسیر سایر اتفاقات جهت دهی می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: یکی از مشکلات ما این است که این  نقطه مرکزی کمتر مورد توجه است و شاخص هایی که به نظر می رسد قابلیت اندازه گیری سریع تری دارند بر شاخص های فرهنگی اولویت پیدا می کنند.

او با تاکید بر اهمیت برنامه ریزی فرهنگی از سوی شوراها بیان کرد: یکی از نکاتی که هم در این جلسه و جلسات دیگر باید درباره آن صحبت شود و از طریق شما نگاه موجود تغییر یابد و فرهنگ در کانون توسعه و توجه قرار بگیرد ضرورت داشتن یک برنامه ریزی فرهنگی از روستا تا کلانشهر است.

صالحی طی هشداری گفت: اگر این تغییر نگاه رخ ندهد و به فرهنگ به عنوان یک نیاز ثانوی نگاه کنیم بخشی از مسائلی که در این سال ها گرفتارش بودیم همچنان لاینحل باقی خواهد ماند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: همانطور که می دانید وزارت فرهنگ و ارشاد حوزه های متنوعی دارد هر چند که تنها دستگاه فرهنگی کشور نیست و دستگاه های دیگری هم وجود دارند که مسئولیت های فرهنگی دارند.

صالحی بحث مصرف فرهنگی را موضوع مهمی دانست و بیان کرد: باید پرسید جامعه ایرانی سطح مصرف فرهنگی اش از لحاظ کمی و کیفی چقدر است. در این حوزه پیمایش های زیادی انجام داده ایم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در یکی از پیمایش ها متوجه شدیم که در حوزه کتاب مصرف فرهنگی ما هفته ای ۱.۵ ساعت است. در حوزه نشریات و مجلات حدود ۲۸ درصد جامعه پیمایش گفته اند روزنامه یا مجله می خوانند. از بین این ۲۸ درصد هم میزان مطالعه نیم ساعت در هفته بوده است.

او ادامه داد: این در حالی است که ۷۷ درصد جامعه هدف سینما نمی رفته اند. از ۲۳ درصدی که به سینما هم می رفته اند ۲۷ درصد تنها سالی یک بار به سینما می رفته اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه یکی از مسایل مهم ما این است که جامعه ایرانی کالای فرهنگی در سبد خریدش کم و مصرفش هم پایین است، تصریح کرد: اگر قرار باشد اتفاق فرهنگی رخ بدهد باید به مصرف فرهنگی توجه کرد زیرا تا مصرفی نباشد تولید فرهنگی بی معنا می شود.

او افزود: ما باید هم کمیت مصرف و هم کیفیت مصرف را بالا ببریم از این رو باید پرسید چه کنیم که تبلیغات محصولات فرهنگی را روان تر و آسان تر کنیم. نکته دیگر این است که باید از مراکز توزیع محصولات فرهنگی نیز باید مورد توجه قرار گیرند و فعالیت آنها آسان تر شود.

//انتهای پیام: 5

خبرنگار: رضا پورحسین

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: