به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ به دنبال جدیت نیروی انتظامی برای مقابله با شهروندانی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند، پلیس اعلام کرد که تمرکز خود را بر روی مناطق و محل هایی خواهد گذاشت که بیشترین میزان شیوع کرونا در آن محل ها است تا بتواند گذرگاه های اصلی جا به جایی شهروندان در خارج از منازل را کنترل کند و با پیشگیری در این محل ها به مقابله با شیوع کرونا برود. محل هایی که مقرر شده است در نتایج تحقیقات ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام شود.

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در  استان تهران در این خصوص به خبرنگار اجتماعی برنا گفت: بیشترین میزان سرایت کرونا در مناطق و محل هایی است که تراکم جمعیت بیشتر است. بنابراین نقطه داغ ما در بررسی های اپیدمیولوژی اخیر نشان می دهد که بیشترین سرایت کرونا در تهران در حمل و نقل عمومی است و بیشتر افراد در این محل مبتلا می شوند.

او افزود: در حمل و نقل عمومی تهران امروز به علت اینکه نمی توان فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کرد، تبدیل به نقطه ای شده است که بیشترین سرایت بیماری کرونا در آن محل صورت می گیرد. در وهله دوم فارغ از حمل و نقل عمومی، ایستگاه های اتوبوسی که مردم در آن ها منتظر می مانند و به دومین محلی تبدیل شده است که بیشترین سرایت کرونا در آن ها رقم می خورد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در استان تهران خاطرنشان کرد: در رتبه سوم محل هایی که بیشترین آمار شیوع کرونا را دارد، باید به پاساژها و مال ها اشاره کرد که آن ها نیز جمعیت زیادی را در خود جای داده است و سبب شده است تا مردم در این محل ها نیز به تعداد فراوان به کرونا مبتلا شوند.

زالی در ادامه افزود: فروشگاه های زنجیره ای، سوپرمارکت ها و فروشگاه هایی که مایحتاج مردم را به فروش می رسانند نیز در رتبه بعدی قرار دارند. اگر بخواهیم به صورت مصداقی به ادامه این لیست نظاره کنیم در رتبه پنجم نانوایی ها قرار دارند که آن ها نیز معمولا با تراکم جمعیت زیادی مواجه هستند.

این مقام مسئول در وزارت بهداشت در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی در ادارات تصریح کرد: طی ماه های ابتدایی شیوع کرونا، معدل رعایت استانداردهای بهداشتی 83 درصد بود اما در بررسی های اخیر مشخص شد که میزان پایبندی کارمندان در ادارات به شیوه نامه بهداشتی برای مقابله با کرونا و پیشگیری از شیوع آن به 68 درصد رسیده است.

//انتهای پیام: 5

خبرنگار: رضا پورحسین

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: