به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ خاک به عنوان یکی از استراتژیک ترین دارایی های هر کشور، گنجینه ای است که کمتر دیده می شود و کمتر به آن توجه می شود تا جایی که صادرات و قاچاق آن نیز مورد توجه قرار نمی گیرد و برای قسمت هایی از کشور همواره چالش هایی ایجاد می کند. از سوی دیگر این دارایی ارزشمند با معضل بزرگ دیگری به نام فرسایش خاک مواجه است که در کنار قاچاق عرصه را بر وجودش تنگ کرده و خطراتی جدی برای آینده کشور ایجاد خواهد کرد.

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در این خصوص با اشاره به خرید و فروش خاک به خبرنگار اجتماعی برنا گفت: قطعا ما مخالف فروش خاک هستیم و با قاچاق آن نیز برخورد خواهیم کرد اما میزان آن بسیار ناچیز است و ممکن است کل خاک صادر شده به 10 هزار تن نیز نرسد. ما سالانه دو میلیارد تن خاک را بر اثر فرسایش از دست می دهیم.

او افزود: این رقم چندین برابر است و هیچ توجهی نیز به آن نمی شود. قطعا صادرات خاک غلط است اما آنچه که تحت عنوان خاک جنگل به فروش می رسد نیز کمپوست ها هستند که در مراکز جمع آوری پسماند تولید می شود. این ها خاک نیستند و از ضایعات تشکیل می شوند و هم اکنون نیم میلون تن از همین مواد در آرادکوه نیز وجود دارد که باید مصرف و فروخته شود.

کلانتری با اشاره به ضرورت فروش کمپوست ها گفت: کمپوست ها شبیه خاک جنگلی هستند و در همه کشور وجود دارند. این ها شبیه خاک جنگلی هستند. برخی موادغذایی دور ریختنی است که کمپوست می شوند و باید فروخته شوند زیرا باعث آلودگی می شوند و بوی بد تهران نیز ناشی از همین کمپوست ها است.

رئیس سازمان محیط زیست در پایان تصریح کرد: این ها مسائل کم اهمیتی است که آن ها را بزرگ جلوه می دهند. جمع شدن کمپوست ها گاز متان تولید می کند. نیم میلیون تن خود یک کوه بزرگ از کمپوست است و حجم یک میلیارد متر مکعبی را در بر می گیرد. این معضل در کرمانشاه و رشت و تبریز نیز وجود دارد.

//انتهای پیام: 3

خبرنگار: رضا پورحسین

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: