به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ این روزها به‌دلیل شیوع کرونا اماکن درمانی مرکز تولید و انتشار این ویروس هستند. در این شرایط بر اساس توصیه‌های متخصصان امر بیماران خاص، زنان باردار، سالمندان، کودکان و مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای حتی‌الامکان باید از حضور در مراکز درمان ممانعت کنند. این مقوله می‌طلبد تا خدمات دورا پزشکی یا خدمات تله‌مدیسین بیش از پیش مورد توجه مسئولان بهداشت و درمان کشور قرار بگیرد. در روزهای اخیر هم سعید نمکی، وزیر بهداشت‌ودرمان در این خصوص گفته است که «بیمه سلامت می‌تواند پوشش بیمه‌ای مراقبت در منزل را در دستور کار قرار دهد» که این سوال مطرح می شود در شرایط کرونا زمان ارائه خدمات دوراپزشکی نرسیده است؟

خدمات غیر حضوری پزشکی فاقد بیمه!

 مهدی رضایی، معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت درباره کم‌وکیف ارائه خدمات دوراپزشکی به خبرنگار اجتماعی برنا گفت: سازمان بیمه سلامت به شرط فراهم شدن زیرساخت‌های قانونی ویژه خویش آمادگی همکاری در تحقق پوشش و گسترش بیمه‌ای خدمات تله مدیسین یا پزشکی از راه دور را دارد.

او افزود: به‌ویژه آنکه بهره‌مندی از این ظرفیت می‌تواند در راستای کنترل فاصله‌گذاری اجتماعی و پیشگیری از انتقال بیماری کووید 19 موثر باشد.

رضایی تاکید کرد: در کتاب ارزش‌های نسبی که تمامی خدمات و مراقبت‌های سلامت قابل ارائه در کشور در آن گردآوری شده، کدهای خدمات غیرحضوری پزشکی شامل تلفنی و ارزیابی آنلاین ارائه شده که هر دو فاقد پوشش بیمه هستند. این خدمات باید در پوشش بیمه‌های تکمیلی قرار گیرد.

دغدغه اصلی در خدمات تله‌مدیسین چیست؟/80درصد امکانات برای ارائه خدمات از راه دور محیاست

معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت در ادامه گفت: مهم‌ترین نکته در گسترش خدمات تله مدیسین و پزشکی از راه دور این است که به لحاظ قانونی مراجع ذی‌صلاح مانند تولیت نظام سلامت و سازمان نظام پزشکی آن را در تعاریف خود بپذیرند.

رضایی افزود: خدمات تله‌مدیسین به صورت تلفنی و موبایلی انجام می‌شود و دغدغه اصلی شیوه نسخه‌نویسی و نسخه پیچی الکترونیک است. فرد پس از دریافت خدمت به شکل تله‌مدیسین، نسخه الکترونیکی خود را در قالب کد HID دریافت کرده که با ارائه این کد به داروخانه می‌تواند داروهای خود را دریافت کند.

 به گفته او زیرساخت فنی انجام این فرایند تا ۸۰ درصد فراهم شده است، در صورتی که تصمیم قاطع بر گسترش خدمات تله‌مدیسین باشد امکان اینکه در اندکی زمانی بتوان این ظرفیت را به ۱۰۰ درصد رساند وجود دارد.

خدمات نسخه‌نویسی الکترونیک در کدامیک از شهرستان‌ها محیاست؟

این مقام مسئول تصریح کرد: با توجه به این نکته که اصولا خدمات تله‌مدیسین تا چه میزان در کشور پذیرفته شده است می‌توان گفت از منظر فنی بیمه سلامت زیرساخت نسخه‌نویسی الکترونیک را در ۲۳۳ شهرستان فراهم آورده ضمن اینکه زیرساخت مذکور در سایر شهرستان‌ها هم موجود است.

رضایی افزود: در سال ۹۸ حدود ۲ میلیون نسخه الکترونیک در ۲۳۳ شهرستان تولید شده است.

میزان تخلفات با درج کدملی مشخص شود

او ادامه داد: بیمه‌سلامت با ایجاد محیط آزمایشگاهی ابتدا فرایند و جوانب مختلف آن را بررسی می‌کند اما این امکان وجود دارد که پزشک با اخذ کدملی، نسخه‌الکترونیک ارائه کند؛ باید تدابیر برای زیرساخت‌های تایید کدملی شخص وجود داشته باشد تا در این مسیر از بروز تخلف یا اشتباه پیشگیری شود.

 به گفته این مقام مسئول فرایند خدمات تله‌مدیسین صرفا وابسته به داشتن پرونده الکترونیک سلامت نیست.

نسخه پیچی‌الکترونیک از سال گذشته آغاز شده است

معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت با بیان اینکه از سال گذشته که سازمان بیمه سلامت پروژه‌های نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیک را در سطح کشور شروع کرده است، گفت: به نوعی زیرساخت لازم برای ارائه خدمات تجویزی توسط پزشکان بدون حضور فیزیکی بیمار نیز فراهم شد که از آن زمان بحث تله‌مدیسین و پزشکی از راه دور تا حدودی مورد نظر سازمان قرار گرفت.

رضایی تاکید کرد: توجه سازمان بیمه سلامت به موضوع تله‌مدیسین، اجرای آن با رویکرد مناطق محروم و جاهایی است که امکان دسترسی به پزشکان متخصص وجود نداشت و با محوریت پزشک خانواده، یعنی به عبارتی پزشک خانواده و پزشک متخصص برای یک بیمار بتوانند از این بستر نسبت به تجویز خدمات استفاده کنند.

خدمات از راه دور نیازمند تعمیم پوشش بیمه‌ای

او افزود: از زمان شیوع بیماری کووید ۱۹ در سطح کشور، نیاز به استفاده از ظرفیت تله‌مدیسین برای کنترل فاصله‌گذاری اجتماعی و متوقف کردن چرخه انتقال بیماری اهمیت بیشتری پیدا کرد و سازمان بیمه سلامت هم پیشنهاد تعمیم پوشش بیمه‌ای این خدمات را به وزیر بهداشت ارائه داد.

 معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت گفت: با توجه به اینکه برای پوشش هر خدمت جدید، ابلاغ اولیه استانداردهای ارائه خدمت، سطح‌بندی، ضوابط خرید راهبردی خدمت و تعرفه‌های در تعهد الزامی است، اگر این پیش نیازها هرچه سریع‌تر در دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت با حضور ذی‌نفعان بررسی، تهیه و به تصویب برسد، این امکان برای سازمان فراهم می‌شود که با تمام ظرفیت نسبت به پوشش بیمه‌ای این خدمات در سطح کشور اقدام کنند.

//انتهای پیام: 5

خبرنگار: زهرا سلیمانی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: