به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ انتشار تعقیب و گریز خودروهای آفرود و گونه جانوری کل وحشی، در برخی مناطق استان اصفهان و به دنبال آن جان باختن این گونه جانوری، سبب شد تا نگرانی ها در خصوص اینگونه جانوری و تکرار احتمالی این اتفاق تلخ خاطر بسیاری از دوست داران محیط زیست را ناراحت کند. امری که نشان دهنده فقدان بزرگ حفاظت از گونه های جانوری و عدم آموزش به گردشگران از سوی متولیان حوه گردشگری کشور است. اتفاقی که بارها و بارها به شکل های مختلف رقم می خورد و هر روز محیط زیست کشور یک گونه با ارزش خود را به گونه ای از دست می دهد.

ایرج حشمتی،مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان  در این خصوص به خبرنگار اجتماعی برنا گفت: پیرو انتشار فیلم تلف شدن یک کل وحشی در اثر تعقیب آفرود سواران در منطقه کویر مرنجاب، پیگیری هایی در این خصوص انجام شد و اقدامات لازم صورت گرفت.

او افزود: در نهایت آفرود سوارانی که این تخلف را مرتکب شده بودند و منجر به تلف شدن یک گونه جانوری شده بودند پس از شناسایی، شخصا به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آران و بیدگل مراجعه کرده و ضمن پذیرش تخلف خود برای آنان پرونده قضایی تشکیل شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تصریح کرد: این افراد بر اساس قانون، جریمه تلف شدن یک راس کل وحشی را که معادل 250 میلیون ریال است به عنوان ضرر و زیان به حساب دولت پرداخت کردند و ضمن انجام مراحل بازپرسی، پرونده آنان برای ارسال به مرجع قضایی کامل شد.

حشمتی افزود: این تخلف در نزدیکی منطقه حفاظت شده یخاب در استان اصفهان انجام شده است و زمینه ساز چنین تخلفاتی انجام گردشگری های غیرهمسو با محیط زیست است که فقدان آموزش در آن نقشی اساسی دارد. 

او ادامه داد: این گونه جانوری در اثر وحشت و استرس ناشی از تعقیب خودرو، جان خود را از دست داده است و با همپوشانی بین دستگاهی و فرهنگ سازی و تامین و تخصیص اعتبارات آموزشی در این زمینه می توان مانع بروز اینگونه تخلفات شد و به شکلی بهتر از گونه های جانوری کشور محافظت کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان در پایان خاطرنشان کرد: ما به مشارکت مردمی در این حوزه نیاز شدید داریم و لازم است این باور را ایجاد کنیم که محیط زیست باید رکن اساسی زندگی و حتی گردشگری ما باشد. در این واقعه توجه به این نکته مهم است که  آموزش الزامات محیط زیستی به تمامی گردشگران ضرورت دارد تا دیگر شاهد این اتفاقات تلخ نباشیم.

//انتهای پیام: 3

خبرنگار: رضا پورحسین

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: