به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ درباره تمیز کردن و ضدعفونی سطوح تماس یافته با فرد مبتلا به ویروس کرونا موارد زیر پیشنهاد می‌شود:

1-حداقل سه ساعت قبل از تمیز کردن اتاق، فرد بیمار اتاق را ترک کند و در این سه ساعت کسی وارد اتاق نشود. اتاق‌ها تا قبل از تمیز و ضدعفونی شدن در اختیار فرد دیگری قرار نگیرد.

۲-قبل از شروع به تمیز کردن، ماسک جراحی و یک جفت دستکش پوشیده شود.

۳-ماده ضدعفونی کننده مطابق با دستورالعمل سازنده آماده یا از محلول سفیدکننده (رقیق شده) استفاده شود.

برای سطوحی که کاربرد سفیدکننده مناسب نیست می‌توان از الکل استفاده کرد.

4-پارچه‌ها با محلول ضدعفونی یا سفیدکننده خیس و برای تمیز کردن سطوحی که امکان تماس مکرر با آن ها وجود داشته است استفاده شود.

5-استفاده از دستکش یک بار مصرف و ماسک مناسب هنگام تمیزکاری و ضد عفونی کردن ضروری است.

6- توالت‌ها با مجموعه جداگانه‌ای از وسایل تمیز کننده و با استفاده از ماده ضدعفونی یا محلول سفیدکننده تمیز شوند.

از ضدعفونی کننده‌های مناسب استفاده و به این نکته توجه شود که مواد ضدعفونی کننده مختلف برای تأثیرگذاری به زمان‌های مختلف تماس با سطح نیاز دارند.

7-همه سطوح قابل دسترس (سینک، شیرها، جا صابونی، محل قرار گیری دستمال توالت، دیوارها، دستگیره‌ها، دستگیره سیفون و ...) باید تمیز شوند.

8-همه پارچه‌های مورد استفاده و همچنین ضایعات حاصل از تمیزکاری در کیسه‌های زباله یا پلاستیک‌های دو لایه دور انداخته شوند.

9-پس از تکمیل تمیزکاری و ضدعفونی، دستکش‌ها در آورده و دست‌ها با آب و صابون شسته شوند.

10- دستکش‌ها و ماسک در کیسه‌های زباله یا پلاستیک‌های دو لایه دور انداخته شوند.

11- فرد مسئول تمیزکاری باید بلافاصله پس از اتمام کار دوش بگیرد و لباس‌هایش را عوض کند.

12- برای اتاق تهویه یا هوای تمیز در نظرگرفته شود.

13- در صورت امکان و اگر فرد بیمار توانایی دارد به او یک کیسه زباله مناسب داده شود تا در طول حضورش در اتاق، خودش زباله‌ها را در کیسه قرار دهد.

14-در صورتی که از سرویس بهداشتی مشترک استفاده می‌شود پس از هربار حضور فرد بیمار در آن، باید به طور کامل ضد عفونی انجام شود.

15-ظروف مورد استفاده بیمار در صورتی که یک بار مصرف نیستند برای شست‌وشو با دستکش برداشته و سپس با آب داغ و مایع شوینده شسته شوند. بعد از هر بار شست وشو یا دفع زباله، دست‌ها با آب و صابون شسته شوند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: