به گزارش برنا؛ دام هوایی این روزها به یکی از معضلات جدی حیات وحش استان های شمالی کشور به خصوص استان مازندران بدل شده است. شیوه ای از شکار که منجر به فجیع ترین شکل جان باختن پرندگان می شود و تمامی گونه ها را در معرض خطر قرار داده است و در اقدامی غیرانسانی بعضا نیز شاهد هستیم که در کنار یک آبگیر صدها دام هوایی نصب می شود و هیچ پرنده ای پس از نوشیدن آب نمی تواند از آن مهلکه جان سالم به در برد.

نصب دام هوایی غیرقانونی است

کوروس ربیعی، رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش مازندران در این خصوص به خبرنگار برنا گفت: آنچه که در این میان اهمیت دارد این است که شکار یک ساعت بعد از غروب آفتاب و یک ساعت پس از طلوع آفتاب ممنوع است. از سوی دیگر شکار پرندگان وحشی و برخی گونه های دیگر به کل ممنوع است.

او افزود: در این میان شکار به وسیله دام هوایی نیز جز تخلفات است و ممنوع است. شب ها پرندگان به برخی مراتع مراجعت می کنند که در مسیر آن ها دام هوایی نصب می شود. این اتفاق به علت آن که در شب رقم می خورد اولین علت ممنوع شدن استفاده از دام هوایی است.

این مقام مسئول در محیط زیست تصریح کرد: مشکل دیگر دام های هوایی این است که گزینشی در شکار رقم نمی خورد و تمامی گونه های جانوری در معرض خطر و مجاز به صورت درهم در آن گرفتار می شوند. این نوع شکار یک شکار دسته جمعی با تعداد بسیار بالا  و نسل کشی است که این نیز امری ممنوع است.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش مازندران افزود: این نوع شکار عملا نسل کشی جانوران است و به هیچ وجه مورد تایید نیست. متاسفانه شکارچیان مسیرهای اطراف آب بندها را با نصب دام هوایی قرق می کنند و این اتفاق در شب هایی رقم می خورد که تاریکی هوا بیشتر است و اصطلاحا تاریک ماه نامیده می شود.

دام هوایی اختلال شدید در محیط زیست ایجاد می کند

ربیعی ادامه داد: چند سال است که تلاش ها برای برچیده شدن این نوع شکار آغاز شده است و این تلاش همچنان نیز ادامه دارد اما گستره آن بسیار زیاد است. ما در روز گذشته فقط در یک آب بندان تعداد 250 عدد دام هوایی را رصد کردیم که آن ها همگی برچیده شد. عملا هیچ موجودی نمی تواند از این تعداد دام هوایی عبور کند و اختلال شدید در محیط زیست ایجاد می کند.

او افزود: این دام ها صحنه های ناخوشایندی نیز ایجاد می کنند و گردشگرانی که از این مناطق عبور می کنند با صحنه هایی منزجر کننده رو به رو می شوند. این شیوه شکار حتی از سوی شکارچیان حرفه ای نیز مورد تایید نیست زیرا شکار تعریف دارد و اصولی دارد که هیچکدام از آن ها در دام هوایی رعایت نمی شود. مورد شکار باید راه فرار داشته باشد و شکارچی نیز با تلاش به دنبال شکار باشد.

احراز مالک دام به شدت سخت است

این مقام مسئول در محیط زیست در خصوص مجازات های تاسیس دام هوایی گفت: غالبا دام ها به علت گسترده بودن منطقه، زمانی دیده می شوند که کاشته شده اند و احراز مالک دام به شدت سخت است اما در صورت دستگیری به علت شروع به شکار غیرمجاز به مراجع قضایی معرفی می شوند.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش مازندران تاکید کرد: برای شکار با دام هوایی جزای نقدی نیز در نظر گرفته شده است و به هر تعداد که شکار شود برای شخص خاطی جزای نقدی تعیین می شود. در صورتی که شکارچی یک درنای سفید را شکار کند، مبلغ یک میلیارد و 200 میلیون ریال جریمه می شود.

شکار در استان مازندران ممنوع است

ربیعی افزود: شکار شاهین و پرنده های شکاری مبلغ 750 میلیون ریال جریمه دارد. شکار غاز و قو، 60 میلیون ریال جریمه در پی دارد. شکار غازهای پیشانی سفید مبلغ 12 میلیون ریال جریمه دارد. کمترین میزان جریمه نیز مبلغ 500 هزار ریال است که مربوط به کلاغ و گنجشک و سایر پرندگان معمول است. 

او در پایان تصریح کرد: جریمه شکار پرنده بالابان 2 میلیارد ریال است که متاسفانه قاچاق این گونه جانوری در کشور نیز مشاهده شده است. شهروندان باید توجه داشته باشند که در سال 99 شکار به صورت کامل در مازندران ممنوع است و در صورت تخلف، اقدام آن ها پیگرد قانونی دارد.

//انتهای پیام: 4

خبرنگار: رضا پورحسین

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: