به گزارش برنا؛ کرونا با علائمی همچون تب یا لرز سرفه، تنگی نفس یا اشکال در تنفس، خستگی، بدن درد یا درد عضلات، سردرد، از دست رفتن جدید حس بویایی یا چشایی، گلودرد، گرفتگی یا آبریزش بینی، تهوع یا استفراغ، تهوع یا استفراغ، اسهال و ... همراه است. علائم بیماری کرونا می‌تواند خود را با علائم عصبی مانند سردرد، سرگیجه، گیجی، منگی، اختلال شناختی، درگیری اعصاب مرکزی، محیطی و عضلات نشان دهد.

هرچند باید دانست که برخی سردردها می‌تواند به‌دلیل کم آبی، فقرآهن، میگرن و ... است پس به این دلیل نمی‌توان تمامی سردردها را منشا ابتلا به کرونا دانست. از سوی دیگر در فصل سرما هر گونه وزش باد سرد می‌تواند عفونت‌های سینوسی  و سر درد را به‌دنبال داشته باشد.  

کرونا و بروز عوارض عصبی

علائم بیماری کرونا در حال حاضر می‌تواند خود را به اشکال مختلفی از جمله علائم عصبی مانند سردرد، سرگیجه، گیجی، منگی، اختلال شناختی، درگیری اعصاب مرکزی، محیطی و عضلات نشان دهد.

40درصد مبتلایان کرونا سردرد دارند

سردرد یکی از چند علامت‌ بیماری کووید-19 است که در بین 36 تا 40 درصد بیماران کرونایی دیده شده است. سردرد می‌تواند ظرف مدت 5 تا 7 روز از شروع دیگر علائم کرونا از جمله تب، سرفه و سایر علایم عفونت حاد، خود را نشان دهد. این سردرد می‌تواند از خفیف تا شدید وجود داشته باشد که در موارد شدید ممکن است حاکی از یک اتفاق مهم باشد. تغییر الگو و ماهیت سردردها در یک فرد با سابقه سردرد یا سردرد جدید در دوران همه‌گیری کرونا یک علامت مهم است و می‌تواند یکی از علائم بیماری کرونا باشد.

بیماری عصبی در بین مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای  /مصرف خودسرانه مسکن در بین مبتلایان کرونایی ممنوع!

بیماری عصبی شدید، معمولا در افراد مبتلا به کرونایی که دارای بیماری زمینه‌ای چاقی، دیابت یا فشار خون بالا هستند بیشتر رخ می‌دهد اما سردرد در بیمارانی که به صورت خفیف مبتلا به کرونا شده‌اند نیز مشاهده می‌شود.

 سردرد شدید را به عنوان علامتی که می‌تواند زنگ خطر ابتلا به کرونا یا عوارض مهم کرونا باشد ذکر کرد. در صورتی که یک شخص، تغییری در الگوی سردرد یا شدت سردرد مشاهده کرد یا اینکه مبتلا به یک سردرد جدید شد، باید ضمن خودداری از مصرف مُسکن برای بررسی علت سردرد سریعا به پزشک متخصص مراجعه کند.

//انتهای پیام: 3

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: