به گزارش برنا؛ محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در همایش روز جهانی ایدز گفت: هنوز یک پنجم مبتلایان به اچ ای وی از بیماری خود آگاه نیستند.  تعدادی از مبتلایان در طول کرونا درمان خود را رها کرده اند.

او با اشاره به راکد بودن پیشرفت ها در زمینه اچ آی وی قبل از پاندمی کرونا گفت: ویروس کرونا باعث شد تا عوارض سلامتی ، اقتصادی و اجتماعی بیماران مبتلا به اچ آی وی شدت پیدا کند. 

گویا تصریح کرد: خدمات  کشور ما در زمینه اچ آی وی چشمگیر بود. انجام تست در زمینه اچ آی وی در برخی از مناطق دنیا متوقف شده و این مقوله آسیب رسان است. اگر این بیماری مراقبت نشود آسیب های بیشتری به دنبال دارد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: بسیاری از خدمات در همه کشورهای دنیا به کرونا اختصاص داده شده است. کرونا آثار اقتصادی و اجتماعی فراوان بر روی مردم داشته است. این بیماری اول به سراغ جمعیت فقیر و کلیدی می رود. باید برای محافظت از این بیماری ابتکار به خرج داد. نباید وزارت بهداشت به تنهایی در این باره وارد عمل شود. یکی از تبعات کرونا کاهش ذخایر دارویی بود.

گویا افزود: به دلیل شیوع کرونا و کمبود ذخایر دارویی میزان مرگ و میرهای ناشی از عفونت در جهان دو برابر شده است. نمی توان از این موارد به سادگی گذشت باید در برنامه پنجم در زمینه اچ آی وی همگان متعهد شده به رغم اقدامات مناسب اجازه ندهند خللی در خدمات رسانی به بیماری های واگیر رخ دهد. 

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: نمی گذاریم وقفه ای در خدمات رسانی ها ایجاد شود. در حال حاضر مبتلایان اچ آی وی به حمایت در خصوص سلامت روان نیاز دارند.

به گفته او از داروهای جدید برای پیشگیری استفاده می کنیم. داروهای جدید برای پیشگیری به ویژه برای زنان وجود دارد این داروها تا 8 هفته تاثیر پیشگیرانه به دنبال دارد.

گویا افزود: این داروها 9 برابر در مبتلایان به اچ آی وی در زنان تاثیرگذار است. کودکان، زنان، نوجوانان و جمعیت های کلیدی اولویت نخست ما هستند.

گویا در پایان بیان کرد: همکاری خود را در زمینه این بیماران با سازمان های دولتی و غیر دولتی  افزایش داده ایم.

//انتهای پیام: 5

خبرنگار: زهرا سلیمانی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: