به گزارش برنا؛ سرهنگ حسن کیخا، رییس پلیس فتا استان سیستان و بلوچستان در تشریح این خبر، گفت: در پی شکایت یکی از شهروندان مبنی بر انتشارعکس های خصوصی وخانوادگی‌اش در شبکه اجتماعی اینستاگرام، توسط فردی ناشناس موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتا شهرستان زابل قرار گرفت.

او بیان کرد: کارشناسان پلیس فتا پس از بررسی دقیق اظهارات شاکی، با انجام یک سری اقدامات فنی وتخصصی فردی را که از آشنایان شاکی بود و با نام کاربری جعلی اقدام به انتشار تصاویر شخصی و مطالب غیر اخلاقی علیه وی کرده بود مورد شناسایی قرار داده و با هماهنگی قضایی به پلیس فتا احضار کردند.

سرهنگ کیخا تصریح کرد: متهم در ابتدا منکر انجام این عمل مجرمانه شد اما پس از ارائه مستندات و ادله کافی از سوی کارشناسان پلیس فتا نامبرده به بزه انتسابی اعتراف و هدف خود را از این کار انتقام جویی به دلیل خصومت شخصی با شاکی عنوان کرد.

رییس پلیس فتا استان سیستان و بلوچستان با اشاره به معرفی متهم به مراجع قضائی خاطرنشان کرد: طبق ماده ۱۷ فصل پنجم هتک حیثیت و نشر اکاذیب قانون جرایم رایانه ای، هر کس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی، صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به حبس از ۹۱ روز تا دو سال یا جزای نقدی از پرداخت پنج میلیون تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

او به شهروندان توصیه کرد: کاربران در فضای مجازی باید در نگهداری عکس‌ها و اطلاعات محرمانه خود جدیت داشته باشند و از در اختیار قرار دادن آن‌ها به دیگران حتی نزدیکان خود، خودداری کرده و آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی منتشر نکنند، چرا که این امر زمینه را برای سوء استفاده‌های بعدی توسط افراد فرصت‌طلب ایجاد می‌کند.

سرهنگ کیخا خاطر نشان کرد : سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir پل ارتباطی میان شهروندان بوده و آنان می‌توانند در صورت مواجهه با هر گونه موارد خلاف قانون در فضای مجازی آن را از این طریق به پلیس اعلام کنند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: