به گزارش برنا؛ پانزدهمین نشست «گفتگوی هفته» با هدف ایجاد ارتباط و تعامل دو سویه بین وزارت آموزش و پرورش و سایر دستگاه‌ها در بستر شبکه آموزش دانش‌آموزی (شاد) برگزار شد.

حجت الاسلام علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور در این نشست از ابتکارات و خلاقیت‌های آموزش و پرورش در دوران کرونا تشکر و بر اهتمام حوزه‌های علمیه و روحانیت در سراسر کشور نسبت به تعلیم و تربیت و اعلام همراهی و هم‌افزایی و آمادگی همکاری با تعلیم و تربیت کشور تاکید کرد.

او افزود: در حوزه علم و فرهنگ 3 ضلع اساسی نقش بنیادی در ساختن آینده انسان را دارد، اما آموزش و پرورش پایه اساسی نسبت به تمام ارکان دیگر است این جایگاه رفیع و نقش بنیادین برای همه ما قابل احترام است و ما را موظف به همکاری می‌کند.

 مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور نظام تعلیم و تربیت کشور را بر تمامی نهادهای کشور تاثیرگذار دانست و بیان کرد: نهج البلاغه حماسه انسانی را تدوین کرده و زیباترین حماسه را در زمینه خودسازی و معنویت دارد.

به گفته او بیش از 20 تصویر از دنیا در نهج البلاغه وصف شده است. در خطبه 52 تمامی زیبایی دنیا فانی ذکر شده است. دنیا هر لحظه دارد همنشینان خود را به سمت مرگ می‌خواند. شیرینی‌های دنیا اتمام می‌شود.

به گفته مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور انسان نباید در دنیا محصور باشد. قلمدروی حوزه‌های علمیه و نهادهای علمی نیازمند دانش افزایی مستمر دارند. منظور من کلاس درس تعریف شده نیست، بلکه یک مدیر در تعلیم و تربیت در آموزش و پرورش مدیریت منابع انسانی در قلمرو تربیت قرار گرفته است.

حجت الاسلام اعرافی در جمع خبرنگاران گفت: از این ابتکار وزیر آموزش و پرورش برای برگزاری گفت و گوی هفته سپاس گذار هستم. همه ما می دانیم که آموزش و پرورش یک نهاد فرابخشی است. همه نهادها باید در تعامل و هم افزایی با آن باشند. گفت و گوی هفته می توان در راستای تثبیت همگرایی باشد.

او افزود: حوزه های علمیه در خدمت دانش آموزان و معلمان است.  در یک دهه گذشته ستاد همکاری بین حوزه و آموزش و پرورش شکل گرفته است. در سال های اخیر این ارتباط به شکل برنامه 5 ساله درآمد حوزه های علمیه به شکل علمی در 40 محور پیش بینی شده است. این حرکت آموزش و پرورش نیز درستاد و استان ها راه یافته است.

او با بیان اینکه جلسات ستاد نیز برگزار می شود بیان کرد: بنده از تلاش های آموزش و پرورش در ایام کرونا تشکر می کنم. کرونا برای نظام تعلیم و تربیت مشکلات متعدد به دنبال داشته است. امید است تا به دلیل اهمیت راهبردی و استراتژیک آموزش و پرورش نهایت همکارای را لحاظ کنیم.

حجت الاسلام اعرافی درباره طرح امین ادامه داد: این طرح با هماهنگی کامل طلاب جوان(زن و مرد) در مدارس برای تبیین معارف الهی است. امروز در بین صد هزار مدرسه کشور سه هزار مدرسه در این طرح فعالیت دارند. اخیرا هم فعالیت مشترک بین حوزه و دانشگاه فرهنگیان شکل گرفته است. یک واحدی در قم فعال شده است. جمعی از خواهران  وبرادران حوزوی در حال تحصیل هستند.

خبرنگار: زهرا سلیمانی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: