به گزارش برنا، سید محمد مهاجر زاده اسفند 1362 در شهر اصفهان نویسنده، پژوهشگر، مدرس و دارای دکترای مدیریت است. وی مدیر مسئول پایگاه خبری سی نیوز و نشریه تخصصی برند آفرین است که در زمینه ­های اقتصادی و سیاسی فعالیت می ­کنند.

سید محمد مهاجر در خانواده ای فرهنگی متولد شد. دبستان خود را در مدرسه شیخ بهایی، راهنمایی را در مدرسه نمونه شهید باهنر و دیپلم خود را از دبیرستان ادب اصفهان دریافت کرد.

با وجود اینکه پدرش از نیروهای ارتش بود و در تمام دوران جنگ ایران و عراق حضوری فعال داشت، ولی به دلیل علاقه زیادی که به مسائل پژوهشی داشت فرزندان خود را از همان کودکی با محیط­های علمی و فرهنگی آشنا ساخت و همین موضوع باعث شد که در ابتدای ورود به دبستان با کتاب انس بیشتری پیدا کند.

این پژوهشگر اصفهانی در این باره می­ گوید: « کودکی من مصادف با جنگ ایران و عراق بود. منزل ما در شرق اصفهان و در مسیر فرودگاه اصفهان بود و خیلی وقتها جنگنده ها و موشک های عراقی به این فرودگاه حمله ور می شدند. هر چه بود فرودگاه اصفهان برای رژیم بعث عراق اهمیت زیادی داشت و بارها آن را بمباران کردند. حتی یک بار موتور یکی از این موشک ها به سقف منزل ما اصابت کرد و باعث تخریب قسمتی از اتاق من شد. پدرم را به تبعه شغل نظامی خیلی کم می دیدیم ولی کتابخانه کوچکی داشت و کتابهای زیادی در آن جمع آوری کرده بود. آنچه که باید از این دوران دریافت می کردیم این بود که  حضور کتاب در خانواده ما بسیار ارزشمند بود. تا جایی که پدرم در همان روزهایی که به مرخصی می آمد سراغ کتابخانه اش می رفت و ساعاتی را به مطالعه می پرداخت. این روحیه در تقویت و پرورش ما در زمینه کتاب و کتابخوانی کمک کرد و بعدها این علاقه، حس کنجکاوی را بهتر و بیشتر در من برانگیخت و تبدیل به یک هدف بزرگ کرد که برای رسیدن به آن مشقت زیادی کشیدم.  

سید محمد مهاجر کارآفرین موفق اصفهانی

وی همچنین در ادامه می گوید: نکته ای که ممکن است برای خیلی از افراد جذاب باشد و در روحیه خود من هم تاثیر به­سزایی داشت این بود که در همان شرایط ملتهب جنگ، به یاد دارم که یک بار پدرم در جبهه شیمیایی شد و با وجود اینکه تمام بدنش تاول زده بود و شاید به این واسطه می­توانست خیلی بیشتر در مرخصی و استراحت باشد اما بیش از یک ماه در منزل نماند و دوباره به جهبه برگشت.  این روحیه از این جهت به ما کمک کرد که ما نیز در برابر اتفاقات که پیش رو داشتیم خیلی مقاوم شویم. از طرفی ایران درگیر یک جنگ تمام عیار بود و حضور یک نظامی در چنین شرایطی در جبهه فقط جنبه وظیفه نداشت، بلکه ادای تکلیف برای حفظ آب و خاک بود. من گاهی اوقات وقتی به زندگی پدرم که فکر می کنم و به نحوی آن زمان را دوره می کنم این ارق وطن دوستی خیلی جدی تر در من می جوشد. اینکه امروز کشور ما ممکن است در جنگ نظامی نباشد و قرار نیست هر یک از ما اسلحه بدست در خاکریز جبهه باشیم، ولی قطع به یقین یک جنگ تمام عیار اقتصادی به مردم ما تحمیل شده است. این موضوع برای من که در حوزه اقتصاد فعال هستم و سالها در این زمینه تحقیق و پژوهش داشته ام کمی بیش از دیگران قابل لمس است.

سید محمد مهاجر معتتقد است: کشور ما دوران سختی را می گذراند و  از نظر اقتصادی با مشکلات زیادی مواجه هستیم. به همین خاطر تکلیف یک سرباز اقتصادی است که در این میدان باشد و خوشبختانه با وجود همه مشکلات در این میدان حضور دارم و راه پدرم را به طریقی دیگر ادامه می دهم. مادرم نیز همیشه مشوق بسیار خوبی بوده است. یکی از افرادی که بدون اغراق همه موفقیت هایم را مدیون او هستم مادرم است. او هنوز هم بهترین مشاور زندگی من است. با وجود اینکه در معیت اساتید بزرگی بوده ام و الان در دانشگاه MPEI  روسیه پسادکترای خود را می گذارانم، ولی حرفها و پندهای مادرم بیشترین تاثیر را در من دارد. در حقیقت پدر و مادرم بهترین الگوهای من برای تلاش و رسیدن به هدف متعالی بودند. روحیه آنها در مقابله با تلخی ها ستودنی بوده و هست. همین امر کمک کرد که من هم بیشتر خودم را بشناسم و به اعماق وجودی خویش بنگرم. یکی دیگر از افراد نزدیکی که خیلی در زندگی من اثر گذار بوده، دایی بزرگوارم است. او نمونه یک مدیر موفق است و در سطح ملی سمت های مهمی را کسب کرده است. داییم برای من الگوی خوبی بود و به من آموخت که تشنه آموختن باشم. اعتراف می کنم این تشنگی همچنان در من می خروشد و هر روز عطشم برای کسب دانش بیشتر و بیشتر می کند.  این نکته را باید اضافه کنم که دایی من در کنار همه موفقیت هایی که داشته و دارد بخشی از زندگی خود را به کارهای عام المنفعه و خیر اختصاص داده اند. همین انرژی خوبی که از اطرافیان دریافت می کند شاید یکی از رازهای موفقیت او در زندگی بوده است »

مهاجر دوران نوجوانی و جوانی خود را در شرایطی گذراند که اصفهان در بسیاری از صنایع رتبه اول را داشت و این موضوع او را وا می داشت که خود را از نظر علمی قوی تر کند. به همین خاطر با ورود به دانشگاه صنعت آب و برق اصفهان، پژوهش در زمینه های اقتصادی را آغاز کرد و در این فاصله مقالات متعددی را به نگارش در آورد و در مجلات معتبری انتشار داد.

سید محمد مهاجر کارآفرین موفق اصفهانی

موفقیت او در بحث های چالش برانگیز اقتصادی که در مقالات و اندیشه های خود به صراحت و جسارت به آن می پرداخت باعث شد خیلی زود جای خود را در بین افراد صاحب نظر اقتصادی باز کند و راهی که ممکن بود سالها طول بکشد که به آن برسد خیلی زود به آن دست یابد و به محض دریافت مدرک تحصیلی لیسانس و کارشناسی ارشد به عضویت اتاق بازرگانی استان اصفهان درآید. همین موضوع بستر بسیار مناسبی را برای تحقیقق و پژوهش در زمینه کسب و کارهای برندینگ برای او فراهم کرد.

وی در این باره این چنین توضیح می دهد: بدون تعارف اتاق بازرگانی اصفهان جزو اتاق های بازرگانی برتر دنیا است. البته اگر دقیق تر بخواهم به آن اشاره کنم باید بگویم که طبق آمار رسمی اتاق بازرگانی اصفهان جزو ده مجموعه برتر دنیا است. از طرفی افرادی هم که در این اتاق بازرگانی هستند بسیار کاری هستند و عموما این افراد به دلیل اینکه فضای اصفهان دارای فضای بسیار رقابتی است، باید تلاش خود را بیشتر کنند. خیلی از صاحب نظران معتقد هستند افرادی که در چنین فضایی حضور داشته اند در خارج از آن می توانند به موفقیت های چشمگیری دست پیدا کنند. در کل قرار گرفتن در چنین محیط و فضایی، بسیار به من کمک کرد و باعث شد زمانی که به تهران بیایم آبدیده تر شوم. اما همان طور که به آن اشاره داشتم کتاب در محیط زندگی ما ارج و مقام بسیار بالایی داشت و دارد. این کتاب بود که به من کمک کرد که از پتانسیل کشورمان بیشتر آگاه شوم و با علم به این موضوع بستری فراهم کنم که دیگران نیز از آن بهرمند شوند تا کشور عزیزمان را به سوی توسعه هر چه بیشتر پیش ببریم.

سیدمحمد مهاجر در حال حاضر یکی از مدرسین موفق در حوزه کسب و کار است و عمده کار او مشاوره در زمینه برندینگ و کسب و کارهای دیجیتال مارکتینگ است. صنعت نوظهوری که در عصر کنونی بسیاری از کشورهای صنعتی و در حال توسعه را نیازمند خود کرده و می تواند هزاران شغل سالم را برای علاقمندان ایجاد کرده و به بسیاری از کسب و کارهای دیگر نیز رونق ببخشد.

 وی در زمینه ساخت و توسعه برند شخصی و سازمانی بیش از پانزده سال سابقه مستمر دارد و تاکنون توانسته است در کنار بسیاری از مشاغل مهم سازمانی در شرکت های معتبر، مشاور بسیاری از سازمان های دولتی نیز باشد و پروژهای موفقی را به سامان برساند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: