آیا باید با واتساپ خداحافظی کنیم؟ /معرفی راهکارهایی برای حفظ اطلاعات خصوصی

محمد مسعودی به معرفی راهکارهایی برای حفظ امنیت در فضای مجازی پرداخت و گفت: با وجود تمام اطلاع رسانی‌ها در مورد آپدیت‌ها اکثر کاربران آن را جدی نمی‌گیرند و در مقابل آنها ضعف نشان می‌دهند اما باز هم تاکید می‌کنم که آپدیت نرم‌افزارها یکی از مهمترین اقدامات امنیتی است که هر کاربر باید وظیفه خود بداند.

به گزارش برنا؛ واتساپ به‌تازگی از کاربران خواسته با جمع‌آوری اطلاعاتشان شامل شماره تلفن و مکان توسط فیس‌بوک و زیرمجموعه‌های آن موافقت کنند و اگر تا ٨ فوریه با شرایط جدید استفاده از سرویس واتساپ موافقت نکنند، دسترسی به این اپلیکیشن را از دست خواهند داد. برخی از فعالان حریم خصوصی در توییتر اقدام واتساپ که "یا جمع‌آوری اطلاعاتتان را بپذیرید یا بیرون بروید" را زیر سوال برده و به کاربران پیشنهاد کردند به اپلیکیشن‌هایی نظیر سیگنال و تلگرام مهاجرت کنند.  در این راستا واتساپ قوانین خود را به‌روز و اعلام کرده که از این به بعد به‌عنوان عضوی از مجموعه فیس‌بوک، اطلاعات کاربر را با سایر اپلیکیشن‌های گروه فیس‌بوک به اشتراک می‌گذارد که این فقط به واتساپ هم خلاصه نمی‌شود، بلکه اطلاعات واتساپ، اینستاگرام و فیس‌بوک با هم به اشتراک گذاشته می‌شود و این کل کاربرهای جهان را در برمی‌گیرد.

کاربر ممکن است در فیس‌بوک تصاویری را به‌صورت عمومی‌تر با دیگران به اشتراک گذاشته باشد اما وقتی از یک پیام‌رسان استفاده می‌کند، اطلاعات خصوصی‌تری در مقایسه با شبکه‌های اجتماعی دارد و از این به بعد فیس‌بوک قرار است به کل اطلاعات واتساپ دسترسی داشته باشد. واتساپ به کاربران صفحه‌ای را نشان می‌دهد که در آن آمده است: «این قوانین جدید ماست و برای استفاده از این اپلیکیشن باید قوانین را تایید کرده و در غیر این صورت دیگر نمی‌توانید از این اپلیکیشن استفاده کنید.» در این اطلاعیه حتی با ادبیات تندی نوشته شده که اگر این قوانین را نمی‌پذیرید، می‌توانید راهنمایی حذف اکانت را بخوانید. پس از این پیام واتساپ و واکنش شدید کاربران، سوالی اذهان را درگیر خود کرده است که چگونه امنیت خود در فضای مجازی را تامین کنیم و اجازه ندهیم اطلاعاتمان در دسترس دیگران قرار گیرد؟

محمد مسعودی، کارشناس فضای مجازی در گفتگو با خبرنگار برنا با اشاره به خطر در دسترس گرفتن اطلاعات کاربران توسط مدیران مجموعه های دیگر گفت: برخی از افراد تا قبل از اینکه دچار آلودگی شوند و به اصطلاح دچار ترس و وحشت حمله نشوند هرگز باور نمی‌کنند که ممکن است روزی قربانی اصلی خود آن‌ها شوند و مورد هدف مجرمان قرار گیرند حتی بسیاری از کاربران بر این باور هستند که مایکروسافت و اپل امنیت بالایی دارد و کار خود را به خوبی انجام می‌دهند اما باید دانست که هیچ کسی نمی‌داند که هدف بعدی چه کسی، چه سیستم عاملی و چه آسیب‌پذیری خواهد بود.

او افزود: امنیت سایبری و سوء استفاده از آن مسئله پیچیده‌ای است که باید حواس خود را جمع کرد تا به بهترین نحو ممکن امنیت در فضای مجازی را تامین کرد.

مسعودی تصریح کرد: باید دانست که ماهیت فضای مجازی آسیب پذیر بودن آن است حتی اگر وب سایت های مشکوک را باز نکنید و دانلودهای پرخطری را نداشته باشید، همین که به شبکه وای فای متصل می شوید هکرها می‌توانند از هر راهی به شما آسیب برسانند و زندگی آنلاین شما را مختل کنند و حتی اگر این وای فای مربوط به خود شما باشد و شما در منزل به آن متصل می شوید می توانید در معرض مجرمان قرار بگیرید و سیستم شما تحت کنترل آنها باشد که برای این مسئله لابراتوار کسپرسکی راه حلی را در نظر گرفته است که اجازه هیچ گونه سوء استفاده‌ای رابه مجرمان نمی‌دهد درواقع با استفاده از Secure Connection تمامی اطلاعات دریافت شده رمزنگاری می‌شود و از این رو است که اجازه خواندن و سرقت آن‌ها توسط مجرمان وجود نخواهد داشت.

این کارشناس فضای مجازی در ادامه گفت: هنگام برقراری ارتباط آنلاین، فیشینگ یک تهدید ثابت و دائمی است و گاهی اوقات ممکن است فیشنگ واضح باشد و فرد متوجه وجود آن شود اما ممکن است در بسیاری از موارد به صورت یک لینک مخرب نمایان شود که تشخیص آن راحت نیست و گاهی اوقات پیش می‌آید که یک پیغامی از بانک برای کاربر نمایان می شود و گزینه‌ای برای کلیک کردن روی آن وجود دارد و اینگونه می‌شود که لینک مربوطه فرد را به یک صفحه جعلی بانک هدایت می‌کند و از این راه، اعتبار بانکی را به سرقت و حساب بانکی خالی می‌شود.

او افزود: صرف نظر از شناسایی حملات فیشینگ، اینترنت سکیوریتی کسپرسکی و توتال سکیوریتی کسپرسکی به متوقف کردن وب سایت‌های مخربی که قصد سرقت اطلاعات شخصی، هویت و البته پول‌های کاربر را دارند، می‌پردازند و حفاظت پیچیده آنتی فیشینگ در این راهکارها بر روی سیستم‌های مک، کامپیوترهای شخصی و اندروید عمل می‌کند.

مسعودی عنوان کرد: بی‌شک در خانه، محیط کار، سازمان‌ها و اداره‌ها فعالیت‌های آنلاین بخش عمده از زمان را می‌گیرد و کارهای بسیاری را می‌توان توسط آن انجام داد. Private Browsing از ردیابی فرد و کارمندان در زمانی که آنلاین هستند جلوگیری می‌کند و وب‌سایت‌های تبلیغاتی و البته بنرهای مزاحم تبلیغات را مسدود می‌کند علاوه بر این‌، دوربین روی تلفن‌ها، وب‌کم روی لپ‌تاپ‌ها به راحتی می‌توانند امنیت کاربر را به خطر بیاندازند و اسباب جاسوسی را برای مجرمان فراهم کنند که Webcam Protection مانع از هرگونه جاسوسی می‌شود و افرادی می‌توانند برای تامین امنیت خود از این ویژگی استفاده کنند.

این کارشناس فضای مجازی افزود: انواع تروجان‌ها، جاسوس‌افزارها، باج‌افزارها از هر راهی برای آسیب رساندن به کاربر استفاده می‌کنند و نیازی به بیان نیست اما تمام ابزار حفاظتی از جمله بهترین آنتی بدافزارهای جهان و تکنولوژی‌های پیشرفته همانند ماشین یادگیری برای امنیت و محافظت در برابر خطرات ناشناخته در راهکارهای امنیتی ما گنجانده شده است.

او با تاکید بر آپدیت کردن نرم افزارها گفت: با وجود تمام اطلاع رسانی‌ها در مورد آپدیت‌ها، اکثر کاربران آپدیت‌ها را جدی نمی‌گیرند و در مقابل آنها ضعف نشان می‌دهند اما باز هم تاکید می کنم که آپدیت نرم‌افزارها یکی از مهمترین اقدامات امنیتی است که هر کاربر می‌بایستی وظیفه خود بداند و آن را انجام دهد چرا که آپدیت نبودن سیستم عامل و نرم‌افزارها یکی از راه‌هایی است که باعث می‌شود مجرمان توسط آن آسیب پذیری را در سیستم بیابند و به آن حمله کنند پس کاربران باید نرم افزاهای نصب شده در گوشی خود را به روز رسانی کنند.

مسعودی درخصوص رعایت مسائل امنیتی در انجام تراکنش‌های بانکی گفت: کاربرانی که خرید آنلاین انجام می‌دهند، می‌توانند با ویژگی Safe Money کسپرسکی، معاملات بانکی آنلاین خود را به صورت خودکار محافظت کنند.

این کارشناس فضای مجازی در پایان اظهار کرد: جدی گرفتن تنظیمات امنیتی و حریم شخصی، ایجاد یک حساب کاربری و یک رمز عبور متفاوت، انتخاب کلمه عبور پیچیده‌، تصادفی و طولانی، خصوصی نگاه داشتن اطلاعات در شبکه‌هایی چون اینستاگرام و به روز رسانی نرم افزارها از جمله نکاتی است که افراد برای تامین امنیت خود در شبکه‌های مجازی باید رعایت کنند تا مورد سوءاستفاده قرار نگیرند و اطلاعاتشان حفظ شود.

//انتهای پیام: 4

وبگردی

  ارز فی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار اجتماعی

  اخبار برگزیده