به گزارش برنا؛ در این بازدید نماینده مجری طرح و نماینده قرارگاه سازندگی خانم‌الانبیا به بیان آخرین وضعیت عملیات اجرایی باقیمانده از این طرح ملی پرداختند.

معاون رییس جمهور در جریان این بازدید با برشمردن حساسیت و توجه ویژه ریاست جمهور پس از برگزاری مراسم افتتاح ۱۱ دیماه سد کانی‌سیب به صورت وبینار در حضور ایشان و دستور کتبی ایشان بر اتمام هر چه سریع‌تر عملیات باقیمانده حفاری مکانیزه تونل انتقال آب این پروژه، خواستار تدارک تمامی امکانات و تجارب موجود در کشور شدند.

شایان ذکر است در حال حاضر مجموعه بخش‌های مختلف طرح انتقال آب از سد کانی‌سیب به دریاچه ارومیه به ۹۶ درصد پیشرفت فیزیکی رسیده و تنها ۱۴۵۰ متر از حفاری تونل ۳۶ کیلومتری این ابرپروژه باقی مانده است.

در عملیات حفاری این تونل به قطر ۶.۵ متر و طول ۳۶ کیلومتر یکی از پیچیده‌ترین و متنوع‌ترین شرایط زمین شناسی حفاری مکانیزه تونل‌های بزرگ انتقال آب در سطح جهان در این پروژه در حال تجربه است؛ شرایطی که در برخی مقاطع با سختی سنگ‌های کوارتزی مواجه و اکنون در شرایط آبرفتی با مصالح درشت‌دانه شنی مواجه شده است؛ حفاری تحت فشار ۶.۵ بار ناشی از عبور از داخل آبخوان تحت فشار نیز باعث شده عوامل اجرایی پروژه همزمان با تلاش برای تسریع در اتمام حفاری، تمهیدات لازم جهت عبور بسلامت دستگاه از این محدوده را مدنظر داشته باشند.

بروز شرایط کرونا هم نتوانسته حتی یک ساعت این پروژه را تعطیلی مواجه سازد و در پیک ایام کاری تا ماهانه ۲۳۰۰ نفر در قسمت‌های مختلف مشغول به فعالیت ۲۴ ساعته برای تامین ۶۲۳ میلیون مترمکعب از منابع آب مورد نیاز زیست محیطی دریاچه ارومیه را هر چه سریعتر به نگین فیروزه‌ای ایران برسانند.

از ابتدای این طرح تاکنون ۲۴۵۰ میلیارد تومان برای عملیات اجرایی بخش‌های مختلف آن هزینه شده که ۵۹۵ میلیارد تومان آن تنها طی سال جاری پرداخت شده است؛ با پیگیری دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه مقرر است ظرف چند روز آینده ۷۰ میلیارد تومان دیگر برای تکمیل عملیات باقیمانده تامین اعتبار انجام شود؛

 در پایان این بازدید دکتر عیسی کلانتری برای دست اندرکاران این پروژه آرزوی موفقیت کردند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: