به گزارش برنا؛ سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز پنجشنبه در آیین بهره برداری از ۳۰ پروژه بخش بهداشت و درمان هرمزگان گفت: هرچند هنوز با استانداردهای جهانی در بخش زیرساختهای نظام سلامت فاصله داریم اما کارهای انجام شده ستودنی است.

او ضمن مقایسه هرمزگان در بخش بهداشت و درمان طی دوره‌های مختلف افزود: این استان شاهد روزهایی بوده است که چهار کودک بیمار روی یک تخت بستری می‌شدند اما اکنون در دورترین نقاط این استان که جمعیت زیادی نیز ندارند، امکاناتی مانند دستگاه سی تی اسکن وجود دارد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: در فاصله ۳۰ تا ۴۰ سال قبل، از هر ۵ نوزاد زیر یک سال، یک تا دو کودک در هرمزگان  فوت می‌شدند که اکنون این شاخص ها بهبود چشمگیری پیدا کرده است.

نمکی در ادامه گفت: همزمان با اقدامات توسعه‌ای، گرفتار پاندمی کرونا شدیم که نظام اجرائی بسیاری از کشورهای صاحب ادعا را زمین گیر کرد اما مسوولان ایران در همین مدت با همکاری مردم حماسه آفریدند.

او افزود: این درحالی است که با وجود توسعه زیرساخت‌ها، هنوز در شاخص‌هایی مانند تخت بیمارستانی از بسیاری کشورهای اروپایی عقب‌تر هستیم.

وزیر بهداشت اظهار کرد: هم اکنون سرانه تخت بیمارستانی برای هر هزار نفر در کشور یک و شش دهم تخت است و این رقم در ضعیف ترین کشور های اروپایی معادل ۵ تا شش تخت برای هر هزار نفر است.

نمکی عنوان کرد: در چنین شرایطی برخی پیش بینی می‌کردند میزان تلفات کرونا در ایران به ۱۲۰۰ نفر در روز برسد اما این آمار اکنون دو رقمی است که هنوز هم آن را زیاد می‌دانیم.

او در ادامه گفت: ارزش حماسه آفرینی‌های این دوران در آینده مشخص خواهد شد و از ایران به عنوان کشوری که هم با کرونا مبارزه کرد و هم در این مدت تاریخ ساز شد یاد خواهند کرد.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از سخنان خود از رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به عنوان سردار سلامت استان نام برد که با همکاری تمام بخش‌های مدیریتی اجرائی حاکمیتی و نظارتی در مبارزه با کرونا موفق عمل کردند.

او گفت: سفر من به استان هرمزگان برای نظارت نیست بلکه برای تکریم و تقدیر از مدافعان سلامت استان است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: