دبیر ستاد توسعه زیست‌ فناوری:

واکسن داخلی خردادماه عملیاتی می شود/ اسفند ۱۴۰۰ بحران کرونا تمام می شود/ گروه های مختلف واکسن های متفاوت دریافت می کنند

مصطفی قانعی گفت: انتظار می رود اسفند 1400 دیگر با بحران کرونا مواجه نباشیم. زیرا در آن تاریخ 60 درصد جامعه ایمن می شود.

به گزارش برنا؛ همزمان با تزریق نخستین واکسن ها در داخل کشور و آغاز واکسیناسیون به صورت گسترده اما و گرهای زیادی در خصوص نتایج تزریق به وجود آمده است. یکی از مهم ترین سوالاتی که در این عرصه وجود دارد این است که آیا تمامی گروه های جامعه در مقابل تزریق یک واکسن نتیجه مثبت دریافت خواهند کرد یا خیر و با وجود آغاز واکسیناسیون تا چه زمانی بحران کرونا در کشور به اتمام می رسد؟

مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست‌ فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری در این خصوص به خبرنگار برنا گفت: دو اتفاق مهم در خصوص واکسن رقم می خورد. یکی واردات است که برای جمعیت در معرض خطر بوده تا شاهد کاهش مرگ و میر در کشور باشیم.

او افزود: هدف بعدی ما کاهش بستری است تا براساس مدل های جهانی 10 هزار مرگ را کاهش دهیم. روند واردات تا خردادماه ادامه پیدا می کند زیرا در این تاریخ است که واکسن های ایرانی به نتیجه می رسند و تولید انبوه آن آغاز می شود و مدتی نیز تست های پایداری را باید طی کند تا مجوز اخذ کند.

قانعی خاطرنشان کرد: باید به سمتی حرکتی کنیم که برای هر شخص دو دوز واکسن وجود داشته باشد. ما بیش از 4 میلیون دوز نمی توانیم تزریق کنیم و در هر هفته توان کشور این است که به یک میلیون نفر واکسن تزریق شود. از این رو طبق اولویت ها واکسیناسیون انجام می دهیم زیرا تزریق آن نیز قواعد خاصی دارد و هرکسی که واکسن دریافت می کند باید مدتی نگهداری شود.

دبیر ستاد توسعه زیست‌ فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری ادامه داد: انتظار می رود اسفند 1400 دیگر با بحران کرونا مواجه نباشیم. زیرا در آن تاریخ 60 درصد جامعه ایمن می شود و در آن صورت زنجیره کرونا قطع می شود و تا آن برهه زمانی ماسک برای جلوگیری از کرونا حرف اول را می زند. 

این مقام مسئول در معاونت علمی ریاست جمهوری تصریح کرد: واکسنی که با همکاری ایران و کوبا در حال ساخت است این امکان را دارد که به افرادی که در گذشته مبتلا به کرونا شده اند، تزریق شود. هر گروهی ممکن است نسبت به یک گروه واکسن جواب مثبت نشان دهند. ممکن است آن واکسنی که برای جوانان توصیه می شود برای افراد مسن کارآیی نداشته باشد و برای آن ها یک واکسن دیگر تجویز شود.

او افزود: برای نمونه واکسن سابمیت پروتئینی عارضه زیادی ندارد اما تعداد دوزهای تزریق آن باید بیشتر باشد. افراد بیمار و مسن تر باید از این واکسن ها استفاده کنند تا دچار عارضه نشوند. امروز شاهد هستیم برخی از واکسن ها که امروز در جهان تزریق شده اند با عارضه همراه شده اند. ما اطلاعات آن ها را داشته و بررسی می کنیم.

قانعی در پایان گفت: در خردادماه سال 1400 نتایج فاز سوم تمامی واکسن ها و پلتفرم ها منتشر می شود و آن زمان می توانیم تصمیم بهتری اخذ کنیم که کدام واکسن برای کدام گروه سنی و اقشار مختلف مناسب است. ما انواع پلتفرم ها را در کشور مورد بررسی قرار داده و در خردادماه می توانیم سبد واکسن برای گروه های مختلف در نظر بگیریم. افرادی که مبتلا شده اند، افرادی که مبتلا نشده اند و سایر گروه ها مشخص می شود که در خردادماه برای آن ها چه واکسنی در نظر گرفته شود.

//انتهای پیام: 4

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار اجتماعی

    اخبار برگزیده