به گزارش برنا؛ هشتمین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی در عصر کرونا (آنلاین) با حضور منصور غلامی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری امروز 28 بهمن  در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار شد.

وزیر علوم در ابتدای این کنفرانس گفت: یک سال از شیوع ویروس کرونا گذشته است. ویروسی که با تمام کوچکی، بزرگ‌ترین نظام‌های سیاسی، اقتصادی و درمانی را در دنیا به چالش کشیده است.

غلامی افزود: در این میان نهاد‌های مرتبط با آموزش و یادگیری شرایط ویژه‌ای را تجربه کردند، به طوری که در برخی از کشور‌ها از جمله ایران با وجود کاستی‌هایی که وجود داشت و زیرساخت‌ها و شرایط فنی و مدیریتی که آمادگی چندانی نداشتند به طور قابل باوری مسیر صدساله را یک شبه طی کردند.

او ادامه داد: کمبود‌های فراوانی در راستای تحقق اهداف آموزشی و پرورشی در دوران ویروس کرونا وجود دارد، همچنین طراحی‌های آموزشی متناسب با شرایط فعلی بیماری راه طولانی را در پیش دارد.

غلامی ادامه داد: نقص‌های فنی ناشی از زیر ساخت‌های اینترنتی و پهنای باند مورد نیاز آموزش مجازی از جمله کاستی‌های آموزش عالی در دوران کروناست، اما با این حال جریان آموزش و توسعه تعطیل نشده و تا حد زیادی توانسته خود را با اتفاقات موجود هماهنگ کند.

وزیر علوم تاکید کرد: اگر جریان‌های خلاقیت و نوآوری و کارجهادی و مسئولانه در جای جای نظام‌های مرتبط با آموزش و توسعه در سطح کشور در حرکت نبود توسعه آموزش عالی اتفاق نمی‌افتاد.

او اضافه کرد: نیاز به یادگیری و کسب تجربه و مطالعات متعدد به عنوان اصل مسلم برای زندگی است. یادگیری بزرگ‌ترین قابلیت انسان‌ها برای زندگی بهتر است.

او بیان کرد: همه موجودات زنده و به‌طور خاص انسان، تنها با یادگیری می‌توانند زیستن و چگونه زیستن را بیاموزند. انسان می‌تواند از مباحث متعدد فکری و فلسفی تا روابط فردی، مدیریت برخویشتن و همه نیازمندی‌های خود را از طریق یادگیری تامین کند.

غلامی تاکید کرد: در این میان آنچه بیش از پیش ملموس و قابل توجه است شایستگی‌های انسان است، رکن اصلی برای تولید ثروت، توفیق در کسب و کار و همراهی در حرکت چرخه‌های اقتصادی کشور آموزش است. لازم است که وقتی از سرمایه‌های انسانی سخن به میان می‌آید مقصود چکیده دانش، تجربیات و ویژگی‌های منحصر به فرد جامعه باشد.

به گفته او در این میان آنچه بیش از پیش ملموس و قابل توجه است شایستگی‌های انسان است، رکن اصلی برای تولید ثروت، توفیق در کسب و کار و همراهی در حرکت چرخه‌های اقتصادی کشور آموزش است. لازم است که وقتی از سرمایه‌های انسانی سخن به میان می‌آید مقصود چکیده دانش، تجربیات و ویژگی‌های منحصر به فرد جامعه باشد.

وزیر علوم بیان کرد: اصطلاح سرمایه‌های انسانی بیش از بودن با شدن قرابت دارد و این یعنی انسان‌ها بدون آموزش و به خودی خود سرمایه نیستند، بلکه باید یک جریان هدفمند، درست و به هنگام به سرمایه شدن انسان‌ها کمک کند.

 وزیر علوم افزود: آموزش افراد برای تبدیل شدن به سرمایه انسانی یک کار کلیدی و پیوسته  و لازم است در کنار توسعه یادگیری‌ها در راستای شکوفایی سرمایه‌های انسانی و دیگر انواع سرمایه‌های مشهود از جمله سرمایه روان شناختی به سرمایه‌های اجتماعی هم بیش از پیش توجه کنیم، به طور مثال بحث سرمایه روانی که دربرگیرنده مولفه‌های چهارگانه امید، خوش بینی، خوش کار آمدی و تاب آوری است به تقویت زیر ساخت‌های سرمایه انسانی کمک می‌کند.

او گفت: انتظار می‌رود یک فرد متخصص یا ماهر در رشته خاصی داشته باشیم که ضمن تسلط به کار فنی و تخصصی خود امیدوار هم باشد و در مسیر حرکت خود کارآمدی و امید را از دست ندهد که این موضوع قابل یاد دادن و یادگیری است

وزیر علوم ادامه داد: افراد باید با تکیه بر سِلاح تخصص و مهارت و اخلاق حرفه‌ای و سلامت معنوی نقش خود را در جریان‌های متغیر و پرچالش بیابند و آموختن را همواره اولین وظیفه خود بدانند، زیرا تنها در این صورت است که جریان شدن در توسعه سرمایه انسانی محقق می‌شود.

او تصریح کرد: در ارجمندی جایگاه دانش طبعا این‌گونه اقدامات و گردهمایی‌های علمی ماموریت دارند که همین آموزه را در گوش ما بخوانند تا هیچ‌گاه از دانش دور نباشیم و باور کنیم که مقام دانایی که مسیر الهی است همواره از مسیر دانش اندوزی و یادگیری می‌گذرد.

خبرنگار: زهرا سلیمانی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: