به گزارش برنا؛ محسن هاشمی، رییس شورای اسلامی شهر تهران در پایان دویست و هفتاد و چهارمین جلسه شورا و در جمع خبرنگاران گفت: امروز نیز مطابق گذشته جلسه هم اندیشی با حضور شهردار و معاونانشان از ساعت هفت و سی دقیقه آغاز شد که مهمترین موضوع این جلسه مشکل حمل و نقل عمومی در شهر تهران بود.

هاشمی افزود: همانطور که می دانید تعداد مسافران حمل و نقل عمومی در شهر تهران به دلیل شرایط کرونایی یک سوم شده و لذا خود به خود  درآمد مترو و اتوبوسرانی به ویژه در بخش خصوصی کاهش پیدا کرده ولی برای جبران این کمبود هیچ حرکتی انجام نشده است.

او ادامه داد: در دولت هم با اینکه موضوع حمل و نقل عمومی مورد اهمیت لفظی قرار می گیرد و مصوبات زیادی هم در این زمینه وجود دارد اما هیچ اقدام عملیاتی در جهت تزریق منابع مالی برای تجهیز و نوسازی حمل و نقل عمومی تهران نمی شود که البته امیداریم در مدت باقبی مانده تا پایان سال و یا اوایل سال آینده این مشکل حل شود.

رییس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه با اشاره به وضعیت امروز حمل و نقل عمومی شهر تهران گفت: ببیند چون درآمد در بخش حمل و نقل عمومی به دلیل شرایط کرونایی کم شده و از طرفی بیشتر اتوبوس های شهر تهران نیز در اختیار بخش خصوصی هستند لذا بخش خصوصی بیشتر اتوبوس های خود را فعال نمی کند و با اینکه بیان می شود تعداد اتوبوس های تهران 5 هزار عدد است اما شاید 2 هزار اتوبوس فعال باشد لذا این امر سبب افزایش تراکم مسافران نیز می شود. در این راستا برای جلوگیری از صدمه وارد به مردم باید جبران کمبود های حمل و نقل عمومی پرداخته شود.

هاشمی در ادامه افزود: بعد از جلسه هم اندیشی جلسه صحن شورا با موضوع بررسی بودجه سال 1400 در بخش درآمدی آغاز شد که با تصمیم اعضای شورا درآمدهای بودجه به عدد 48هزار و 883 میلیارد تومان رسید.

رییس شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: در بحث درآمدی کمیسیون برنامه و بودجه کاهش هزار و 800 میلیارد تومانی را پیشنهاد داده بود اما با بررسی اعضای شورا 530 میلیارد تومان ترمیم شد و در نهایت  1300 میلیارد تومان از بودجه پیشنهادی شهرداری کاهش پیدا کرد.

هاشمی در ادامه و در خصوص بررسی بحث اصلاح ساختار در شهرداری تهران گفت: بحث ساختار از ابتدا شورای پنجم مطرح بوده ولی بدنه و برخی از اعضای شورا در این خصوص حساسیت دارند از این رو لایحه اصلاح ساختاری تصویب نشد و حال لایحه جدید  مطرح شده که این موضوع در هیات رییسه بررسی خواهد شد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه سخنان خود و در خصوص بحث شهر فروشی که از سوی چند تن از اعضای شورا مطرح شده بود  اظهار کرد: برخی اعضا تراکم پایه و مازاد تراکم را با شهر فروشی را اشتباه گرفتند و فکر می کردند فروش تراکم است  در صورتی که ما خارج از طرح تفصیلی که قانون فعلی مورد تصویب  شورای عالی شهر سازی است هیچ تراکم فروشی داریم و ضرس قاطع می گویم این اتفاق در شهرداری تهران نمی افتد.

هاشمی افزود: هر افزایش تراکم و تغییر کاربری به طور حتم در کمیسیون ماده 5 تصویب شود و وقتی کمیسیون ماده 5 تصویب کرد وزارت مسکن شهر سازی نیز باید تایید کند و در نتیجه یک تصیمم ملی است. بنابراین  شهر نفروشی در شورای پنجم جا افتاده است.

او ادامه داد: اما موضوعی کمتر به آن پرداخته شده کم کردن هزینه های شهر علی رغم تورم 300 درصدی در طول 4 سال گذشته بوده که با این وجود بودجه شهرداری تهران در 4 سال تنها 90 درصد افزایش پیدا کرده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: