به گزارش برنا؛ محمدرضا صالحی، متخصص بیماری های عفونی بیمارستان امام خمینی (ره) تهران با اشاره به آخرین وضعیت بیماری کرونا به خبرنگار برنا گفت: طی چند روز گذشته با افزایش بیماران مبتلا به کرونا مواجه شده ایم. هم در مراجعه سرپایی و هم در بستری با افزایش مراجعات رو به رو هستیم.

او افزود: در این مراجعات علامت جدیدی از کرونا یافت نشده و علائم همان چیزی است که در گذشته نیز بوده است. مراجعین با علامت کوفتگی بدن، سردرد، تنگی نفس و سرفه به بیمارستان مراجعه می کنند. 

این متخصص بیماری های عفونی در پاسخ به این سوال که چه میزان ابتلای مجدد به کرونا به بیمارستان مراجعه می کنند، خاطرنشان کرد: تعداد مراجعات دوم در تهران بسیار کم است و همچون سایر نقاط جهان کم تر از 5 درصد است. غالب افرادی که یک مرتبه به کرونا و از نوع شدید آن مبتلا شده اند، با دقت بیشتری پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند و این سبب می شود تا کم تر با مراجعه دوم مواجه شویم.

صالحی ادامه داد: مراجعه کنندگان در تمامی رده های سنی هستند اما همچنان افراد مسن بیشترین میزان ابتلا را به خود اختصاص داده اند. غالب افراد مراجعه کننده به بیمارستان ها یا در مهمانی ها و دورهمی ها و یا در محل کار و اجتماعات به این بیماری دچار شده اند. آخرین موردی نیز که به بیمارستان مراجعه کرده است نیز در یک دورهمی در محل شغل خود به کرونا مبتلا شده است.

او افزود: شهروندان در صورتی که علائمی در خود مشاهده کردند در ابتدا باید به سرعت خود را قرنطینه کرده و خود را از خانواده و نزدیکان خود دور کنند. در گام دوم اگر علائم تشدید شد و تب شدید، تنگی نفس، ضعف و بی حالی شدید به سراغ شهروندان آمد به متخصص بیماری های عفونی مراجعه کنند.

این متخصص بیماری های عفونی بیمارستان امام خمینی (ره) تصریح کرد: باید توجه داشت که بسیاری از رفتارهای ویروس جهش یافته مشابه ویروس اولیه کرونا است و تفاوت های جزئی دارند و هنوز به صورت قطعی این تفاوت های جزئی به اثبات نرسیده است.

صالحی در خصوص آخرین وضعیت واکسن کرونا گفت: بسیاری از تولیدکنندگان واکسن در جهان بر این باور هستند که واکسن آن ها در مقابل نمونه جهش یافته نیز کارآیی دارد اما هنوز به صورت قطعی مشخص نشده است. مشخصا واکسن برکت در این رابطه مورد آزمایش قرار گرفت و سرم بیماران مبتلا به کرونا را به ویروس جهش یافته نزدیک کردند و مشاهده شد که ویروس جهش یافته انگلیس کاملا از بین رفته است. این واکسن اردیبهشت ماه وارد فاز سوم می شود و در خرداد ماه نیز به تولید انبوه خواهد رسید.

//انتهای پیام: 3

خبرنگار: رضا پورحسین

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: