به گزارش برنا؛ سعید نمکی وزیر بهداشت در مراسم تقدیر از بهورزان، مربیان و مراقبین سلامت نمونه کشور گفت: سودمندترین سرمایه گذاری در جمهوری اسلامی ایران خانه های بهداشت هستند و موثرترین تربیت شدگان نظام سلامت بهورزان هستند

او  با بیان خاطره ای از دوران ریاست جمهوری ایت الله هاشمی رفسنجانی و راه اندازی خانه های بهداشت و تعیین روزی به نام روز بهورز تصریح کرد: بهورز گرانبهاترین عنصر نظام سلامت است که اگر نبود ایران الان از موفق ترین کشور های ارائه خدمات بهداشتی نبود.

وزیر بهداشت، افزود: برای جهانیان سوال است، چه شد که ناگهان بیمارستان ها در ایران خلوت شد، علت آن چیزی نبود جز توانمندی نظام شبکه بهداشتی و به میدان آمدن نیروهای بسیجی، هلال احمر در طرح عظیم شهید سردار سلیمانی.

او گفت: کار عظیمی را سازماندهی کردیم تا بیماران در اولین مرحله تشخیص داده شوند، ایزوله و درمان شوند و کارشان به بیمارستان کشیده نشود. این توفیق جمهوری اسلامی ایران است که به رغم پیش بینی های سنگین جهانی با حداقل هزینه و خسارت تا امروز با مدیریتی هوشمند و با تکیه بر زیرساخت نظام شبکه محقق شد. در وزارت بهداشت هر وزیر به این زیرساخت شبکه توجه نکند، باخته است و هر کس از این زیربنای عظیم کمک بگیرد بازی را برده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: در دوران کرونا دنیا حیرت کرد چه شد که در دو ماه توانستیم مرگ و میر و اشغال تخت‌های بیمارستانی را به یک پنجم برسانیم. هیچ کاری نبود جز بکارگیری نظام قدرتمند شبکه بهداشتی که توانستیم از سرریز بیماران جلوگیری کنیم.

نمکی افزود: با توجه به آشنایی که از ظرفیت بی بدیل نظام شبکه بهداشتی و توانایی بهورزان و مراقبان سلامت به عنوان دروازه بانان مبارزه با کووید19 داشتیم، توانستیم این موفقیت را کسب کنیم. اکنون البته با خطر بزرگ ویروس جهش یافته مواجه هستیم، ویروسی که هر لحظه از بیرون یا داخل کشور ممکن است موج جدید کرونا را رقم بزند، هنوز جهش مهم ویروس که در سطح ماکرو بتواند به میزان سرایت و مرگ و میر اثر بگذارد نداریم اما با توجه به تنوع ژنتیک و قابلیت جهش ویروس، بروز آن بعید نیست.

وزیر بهداشت ادامه داد: مرتب کند و کاو می کنیم تا وضعیت ویروس کرونا را رصد کنیم و هیچ بعید نیست که از داخل یا بیرون کشور با جهش های جدید ویروس مواجه شویم.

نمکی عنوان کرد:‌ در کشوری با وسعت جغرافیایی و تنوع ژنتیکی بالا زندگی می کنیم و با توجه به خطر جهش ویروس باز هم برای رهگیری، تشخیص، قرنطینه و درمان زودرس بیماری هیچ ابزاری بهتر از شبکه بهداشت نداریم.

او افزود: مهمترین ابزار ما در نظام شبکه بهورزان هستند که دروازه بانان نظام سلامت محسوب می شوند. باید آموزش مداوم بهورزان در معاونت بهداشت با استفاده از ابزارهای آموزش مجازی در دانشگاههای علوم پزشکی و آموزشگاهها با استفاده از موبایل تقویت شود.

نمکی ادامه داد: اگر از من بپرسند، سودمندترین سرمایه گذاری بعد از انقلاب در کشور چه بوده، بدون تردید می گویم ایجاد شبکه بهداشتی و تربیت بهورزان که من در سال 71 در تشکیل و توسعه آن نقش داشتم. آن زمان این شبکه را به رئیس جمهوری وقت جناب آقای هاشمی رفسنجانی معرفی کردیم و ایشان با نگاه بسیار تیزبین و ژرف اندیشی که داشتند گفتند این یکی از بهترین جایگاه های خدمت به مردم در دنیا و منطقه خواهد بود.

او افزود: با درخواست من، ایشان برای دریافت وام 600 میلیون دلاری از بانک جهانی و بعد تعیین روز بهورز موافقت کردند و کلنگ اولین خانه بهداشت را در یکی از روستاهای بم به زمین زدند.

نمکی ادامه داد: بدون بهورز و بدون خانه بهداشت چه پوشش ۱۰۰درصدی واکسیناسیون و چه کاهش مرگ و میری ها به یک دهم قبل از انقلاب امکان نداشت. به عنوان یک سرباز کهن نظام سلامت زانو می زنم و دست همه این بهورزان چه آنها که بازنشسته شدند و چه آنها که اکنون کار می کنند می بوسم.

وزیر بهداشت گفت: اکنون نیز می خواهیم این شبکه بهداشتی را تقویت کنیم و بنا داریم نظام شبکه را تا پایان دولت تکمیل کنیم هر جا خانه بهداشت کم داریم، آن را ایجاد می کنیم زیرا با پول یک تخت بیمارستانی می توانیم چند خانه بهداشت راه اندازی کنیم.

او ادامه داد: نمی توانیم جایی مثل سیستان و بلوچستان یا جنوب کرمان را با گیلان، البزر یا مازندران مقایسه کنیم و چون حد نصاب جمعیتی ندارند، بدون خانه بهداشت گذاشت باید در هر جا که ۲۰ یا ۵۰ خانوار زندگی می کنند خانه بهداشت وجود داشته باشد تا مردم مجبور نباشند برای خدمات اولیه بهداشتی کیلومترها راه را طی کنند.

نمکی در پایان گفت: به زودی و تا پایان دولت 400 خانه بهداشت عشایری ایجاد می شود و دختران ایل و  عشیره در این مراکز مشغول می شوند و در مسیر قشلاق و ییلاق خدمات بهداشت اولیه را به عشایر کوچ رو ارائه می کنند.

//انتهای پیام: 5

خبرنگار: صبا شیرمحمدی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: