به گزارش برنا؛ نیمه اسفند روز درختکاری در تقویم نام گرفته است. هرچند تاکنون عزم جدی برای مهار درختان وجود نداشته و درختان بعد از گذشت چند روز از کاشت رها شده و در معرض باد و باران از بین می‌روند.

بر اساس بررسی‌های انجام شده سالانه در روز درختکاری یک میلیون 500 اصله درخت کاشت می‌شود اما بخش قابل توجهی از آنها به نتیجه نمی‌رسد. هرچند در صورت رسیدگی به این اصله درختان به شکل سالانه ایران به کشورر سبز تبدیل می‌شد.  

کاشت گونه درختان متناسب با شرایط محیطی هر منطقه

حسین میرزایی، مدیرکل دفتر آموزش و ترویج سازمان جنگل ها به خبرنگار برنا گفت: نهادهای بومی برای حفاظت از درختان از ظرفیت جنگل‌ها استفاده می‌کنند.

او افزود: برای درختان نگهداری بیش از کاشت اهمیت دارد. بر اساس برنامه سازمان محیط زیست از نهال‌های بومی و سازگار با طبیعت برای کشت استفاده می‌شود. این گونه‌ها با طبیعت هماهنگ هستند. گونه‌های مورد تایید سازمان برای هر خطه به شکل گوناگون مدنظر قرار گرفته تا با  کمترین رسیدگی مقاومت داشته باشند.

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج سازمان جنگل ها ادامه داد: با توجه به اینکه امسال نهال کاری در راستای تمهیدات برای ارتقای فرهنگ عمومی مدنظر قرار گرفته است. یکی از برنامه‌های اصلی در راستای حفظ و نگهداری منابع طبیعی است. در کشور برنامه‌های آموزشی و ترویجی مدنظر قرار گرفته است. در شرایط کرونایی آموزش‌ها به شکل مجازی انجام شد تا بتوان مهارت‌ها را به مردم آموزش داد.

میرزایی تاکید کرد: در بین توده‌های مردم باید برای حفظ منابع کمک شود. در جوامع محلی افراد مستقل در مناطق از اهمیت برخوردار هستند. در این شرایط یک برنامه فرآیندی مورد توجه قرار گرفته می‌شود. برای مثال در سالجاری روزانه باید 150 هزار نفر تحت آموزش قرار گرفته‌اند. تاکنون روزانه 120 هزار نفر را تحت آموزش قرار داده‌ایم.

مدیر کل دفتر آموزش و ترویج سازمان جنگل ها گفت: تاکنون در سامانه همیار طبیعت برای جذب و ساماندهی نیروی‌های مردمی 70 هزار نفر را به عنوان همیار طبیعت تحت پوشش قرار می‌دهیم.

میرزایی تصریح کرد: در یک فرآیند برای صدور کارت همیار طبیعت باید به افراد آموزش داد. آموزش، ترویج و جلب مشارکت مردم جزو اولویت‌های سازمان است. اقدامات وسیع در سراسر کشور نمونه اقدامات همیار طبیعت است.

او ادامه داد: در قالب سامانه همیار طبیعت مردم می‌تواند در هر شرایطی در این سامانه عضو شوند. افراد با عضویت در سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند با محیط زیست همکاری کنند.

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج سازمان جنگل‌ها درباره اینکه همیار طبیعت مسئولیت نگهداری از طبیعت را بر عهده دارد، افزود: همیار طبیعت یک سمت فانتزی نیست. یک فردی که به شکل داوطلبانه برای همکاری اقدام می‌کند در مراحل کاشت، نگهداری، گزارش تخلفات و ... می‌تواند اطلاع‌رسانی کند. همیار طبیعت اقدامات در راستای آموزش و فرهنگسازی را برعهده دارد.

 میرزایی تصریح کرد: افراد با دریافت کارت همیار طبیعت باید نظارت بر طبیعت داشته و از جنگل‌ها حفاظت و نگهداری کنند. حفظ و نگهداری طبیعت در اولویت اقدامات ما است. حفاظت برای ما از اهمیت برخوردار است. همیاران طبیعت محافظ طبیعت هستند. جنگل‌کاری توسط دولت و مردم در زمینه اطلاع‌رسانی و فرهنگسازی با فرهنگ کاشت و مراقبت باید به شکل موثر حضور داشته باشند.

 احیای شریان‌های تنفسی کشور

روز درختکاری بهانه‌ای برای یادآوری جایگاه درختان در طبیعت کشور است. درختان به عنوان سرمایه‌های ملی کشور سالانه مورد تخریب، آتش سوزی و هزاران بلایای طبیعی قرار می‌گیرند. این مقوله نشان دهنده عدم نظارت مناسب از سوی مسئولان امر و نبود عزم مناسب در راستای فرهنگی و ارتقای فرهنگ عمومی است. با توجه به روزهای فراوان آلودگی هوا در کشور و وضعیت محیط‌زیستی نا به سامان می‌طلبد تا بیش از پیش به مسئله درختکاری و صیانت از این مهم توجه شود. امروزه درختکاری فقط کاشت یک نهال نیست بلکه احیای شریان‌های تنفسی جامعه است. کاشت نهال فقط به یک روز از سال محدود نمی‌شود و می‌توان به بهانه‌های متعدد این اقدام محیط زیستی را به همراه نظارت مناسب مدنظر قرار داد.

//انتهای پیام: 4

خبرنگار: زهرا سلیمانی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: