به گزارش برنا؛ محمدحسین فلاح مهرآبادی، معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی در گفتگو با خبرنگار برنا ضمن اشاره به آخرین وضعیت این واکسن گفت: امروز تزریق واکسن رازی بر 13 نفر تمام شد و قرار است از روز سه شنبه 120 نفر دیگر مورد تزریق این واکسن قرار گیرند.

او افزود: فردا درمورد نتایج این واکسن بر 13 نفر با سازمان غذا و دارو جلسه داریم تا گزارشی به آنها ارائه دهیم اما خوشبختانه تاکنون نتایج بسیار خوب بوده است و انشالله پس از جلسه با سازمان غذا و دارو نتایج را خدمت رسانه‌ها اعلام می‌کنیم تا به گوش مردم عزیزمان برسد.

فلاح مهرآبادی با اشاره به طریقه ایمن سازی دوز استنشاقی این واکسن بیان کرد: فردی که در دو نوبت واکسن رازی را تزریق کرده به صورت بالینی در برابر ویروس ایمن می‌شود اما همچنان امکان دفع ویروس و انتقال آن وجود داشته باشد که دوز استنشاقی این اتفاق را به حداقل می‌رساند و اگر فردی با ویروس مواجه شد به آن مبتلا نمی‌شود.

معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی در پاسخ به این سوال که چه زمانی می‌توان ماسک‌ها را از صورت برداشت؟ تصریح کرد: فقط زمانی که 80 درصد افراد جامعه واکسینه شوند می‌توان ماسک‌ها را از صورت برداشت به عبارت دیگر اینگونه نیست اگر کسی واکسن زد یا دوز استنشاقی واکسن رازی را دریافت کرد می‌تواند ماسک نزند بنابراین ما فقط زمانی که به 80 درصد واکسیناسیون برسیم، می‌توانیم به مردم اعلام کنیم ماسک‌هایشان را دور بیندازند.

او ادامه داد: کشورهایی که در پوشش واکسیناسیون خوب عمل کردند هنوز نمی‌توانند بگویند چه زمانی می‌توان پروتکل‌ها را برداشت و به زندگی عادی بازگشت اما آنطور که پیش بینی شده سال 2023 می‌توان به واکسیناسیون جمعی رسید.

فلاح درمورد تفاوت این واکسن با واکسن برکت گفت: انشالله پس از فاز یک سازمان غذا و دارو که اطلاعات دوطرفه دارد میزان اثرگذاری هر دو واکسن را اطلاع رسانی می‌کند.

//انتهای پیام: 3

خبرنگار: الهام مرادی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: