به گزارش برنا؛ مسعود مردانی، عضو کمیته علمی مقابله با کرونا با اشاره به آخرین وضعیت ویروس کرونا به خبرنگار برنا گفت: بسیاری از افراد درباره پیک بیماری کرونا سوال می‌کنند. باید دانست که ما در موج اول و پیک چهارم قرار داریم. ما در موج اول بیماری قرار داریم، پیک چهارم آغاز شده و دیگر موج‌ها را تجربه نکرده‌ایم.

مردانی افزود: مراسم عروسی و عزا ضربه‌های متعدد به تداوم اپیدمی کرونا در کشور وارد کرده است. هم‌اکنون کرونا در بسیاری از شهرستان‌های استان خوزستان که مراسم عزاداری 3000 تا 4000 هزار نفره برگزار کرده اند، شیوع کرده که همین مقوله باعث بروز وضعیت قرمز در این استان شده است.

او گفت: افزایش موارد ابتلا به کرونا گزارش شده است. افراد حتی الامکان از شرکت در تجمعات خودداری کنند.

این پزشک عفونی ادامه داد: زدن ماسک را نباید فراموش کرد. در اماکنی همچون مترو، اتوبوس، بازار و ... افراد از دو ماسک استفاده کنند.

او  گفت: اول ماسک سه لایه طبی و دومین ماسک خانگی را بر روی ماسک طبی‌زده و با این ترفند 96 درصد از ابتلا به کرونا محافظت می‌شود.

مردانی ادامه داد: شست‌وشوی مکرر دست را نباید فراموش کرد. بر اساس آخرین بررسی‌های سازمان بهداشت جهانی سطوح باعث ابتلا به بیماری کرونا نمی‌شود. هنوز شست‌وشوی مکرر دست باعث قطع انتقال عفونت‌های ویروسی از بیماری به دیگر افراد می‌شود.

به گفته او شست‌وشوی مکرر دست با آب و صابون پیشنهاد می‌شود. همچنین در صورت عدم دسترسی به آب و صابون می‌توان از اسپری‌های الکل و دیگر مواد ضد عفونی کننده استفاده کرد.

این پزشک عفونی افزود: زمانی که واکسیناسیون به حد اعلای خود نرسد هر فردی به کرونا مبتلا می‌شود. رعایت مسائل بهداشتی و پروتکل‌ها در شهرهای مختلف به ویژه پرهیز از سفرهای غیرضروری می‌تواند در کنترل بیماری در سطح کشور موثر باشد.

 مردانی گفت: کلیه استان‌های کشور در معرض ابتلا به کرونای جهش یافته هستند. یادمان باشد که کرونای جهش یافته فقط انگلیسی، برزیلی، ژاپنی و ... است. شاید جهش در ایران اتفاق بیافتد و کرونای ایرانی نام بگیرد.

عضو کمیته علمی مقابله با کرونا تصریح کرد: جهش به دلیل تسهیل انتقال ویروس رخ می‌دهد. برای مثال استان خوزستان درگیر موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا است. در آینده نزدیک شاید جهش ویروس در استان خوزستان شکل بگیرد.

این پزشک عفونی افزود: اگر وضعیت به شکلی باشد که واکسن‌ها نتواند پوشش کافی در راستای ایمن‌سازی افراد ایجاد کند، مجبوریم واکسن‌های انواع دیگر را تجربه کنیم.

مردانی گفت: نباید به شهرهای در وضعیت قرمز و نارنجی مسافرت کرد و از مسافرت‌های غیرضرور پرهیز شود. همچنین شست و شوی دست و زدن ماسک به شکل خانه به خانه مورد توجه قرار بگیرد.

عضو کمیته علمی مقابله با کرونا گفت: امکان ابتلای و درگیری دیگر استان‌های کشور  به شدت استان خوزستان به کرونا وجود دارد. مقامات بهداشتی استان خوزستان تقاضای تعطیلی این استان را کرده تا رفت و آمده‌ها کنترل شود تا این وضعیت به دیگر استان‌ها منتقل نشود.

 او تصریح کرد: امیدواریم در سال آینده کرونا ریشه کن شود. هرچند تحقق این مهم به میزان پوشش واکسیناسیون عمومی مربوطه می‌شود.

//انتهای پیام: 3

خبرنگار: زهرا سلیمانی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: