به گزارش برنا؛ نتیجه این مطالعه که روی هزار و ۷۷۹ شرکت کننده انجام شد،  نشان می دهد که داروی استنشاقی «بودزوناید» (budesonide) ، زمان بهبودی بیماران کرونایی ۵۰ سال به بالا را که در خانه یا در سایر مراکز تحت معالجه قرار می گیرند، کاهش می دهد.

داروی استنشاقی بودزوناید که یک کورتیکواستروئید رایج است،  اولین داروی ارزان قیمت و به اندازه زیاد در دسترس است که زمان بهبودی بیماران کرونایی را کاهش می دهد.   

این مطالعه که توسط محققان دانشگاه «آکسفورد» انجام شد، نشان می دهد که درمان زودهنگام با داروی استنشاقی «بودزوناید»  باعث کاهش مدت زمان بهبودی با میانگین سه روز در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ می شود که با خطر بیشتر ابتلا به بیماری وخیم تر روبرو هستند.

نتیجه این مطالعه نشان داد که میانگین زمان تخمین زده شده برای گزارش بهبودی حاصل از استنشاق  «بودزوناید»، حدود ۳ روز کوتاه تر از مراقبت های معمول بود.

این مطالعه همچنین تایید کرد که ۳۲ درصد از افرادی که بودزوناید استنشاقی مصرف کرده بودند، در مقایسه با ۲۲ درصد از افرادی که در گروه کنترل قرار داشتند، در ۱۴ روز اول این آزمایش بهبود یافتند و پس از آن تا ۲۸ روز خوب ماندند.

محققان می‌گویند: استفاده کوتاه مدت از بودزوناید هیچ عارضه جانبی شناخته شده‌ای ندارد. ساخت آن آسان و ارزان است و این دارو را می‌توان به عنوان یک داروی ایده آل برای پیشگیری از ابتلا به موارد شدید کرونا معرفی کرد.

بودزوناید یک داروی استروییدی است که برای درمان آسم استفاده می شود و موجب کاهش التهاب در بدن می شود.

ویروس کرونا موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ میلادی (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد.

ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«تدروس آدهانوم» مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه همه‌گیر (pandemic)  به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد؛ اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.

در حال حاضر بسیاری از کشورها از جمله ایران درگیر ‌پاندمی ویروس کووید ۱۹ هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران روز گذشته گفت: با شناسایی ۲۳ هزار و ۳۱۱ بیمار جدید کرونا در کشور رکورد مبتلایان شناسایی شده روزانه شکسته شد و با فوت ۲۷۴ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید ۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۶۴ هزار و ۷۶۴ نفر رسید.

سیما سادات لاری روز دوشنبه افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲۳ فروردین) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۲۳ هزار و ۳۱۱ نفر بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و دو هزار و ۸۸۴ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۹۳ هزار و ۴۵۲ نفر رسید.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: