به گزارش برنا؛ حسن فراهانی، مسئول هماهنگی خانه های هلال جمعیت هلال احمر با اشاره به نقش خانه های هلال در ایام کرونا گفت: از زمان شیوع این ویروس خانه های هلال نیز از منظر مسئولیت اجتماعی خود اقدامات شایسته ای در این خصوص انجام دادند که مهمترین اقدامات؛ راه اندازی کارگاه های کوچک تولید ماسک و اقلام ضدعفونی کننده و توزیع آن بین مردم، ارائه آموزش های عمومی، راهنمایی و تشویق مردم به رعایت شیوه نامه های بهداشتی در مراسمات، همکاری در طرح غربالگری در مبادی ورودی شهرها و روستاها، همکاری در اجرای طرح شهید سلیمانی و ... بوده است.

او افزود: راه اندازی کارگاه های تولید ماسک و اقلام ضدعفونی کننده در خانه های هلال از آن جهت اهمیت بیشتری پیدا می کند که با آغاز شیوع ویروس کرونا، محدودیت های زیادی در تامین این اقلام در کشور وجود داشت.

فرایند راه‌اندازی خانه‌های هلال

فراهانی ادامه داد: در فرایند راه‌اندازی خانه های هلال، عنصر تقاضا بسیار با اهمیت و ضروریست. برای مثال شکل گیری خانه های هلال در محلات ابتدا بر اساس یک  تقاضای محلی از سوی سازمان ها، موسسات، نهادها و یا افراد حقیقی صورت می گیرد. بر این مبنا یکی از الزامات و تکالیف برای متقاضیان تامین فضای مورد نیاز برای تاسیس خانه هلال است. اختصاص  فضا می تواند مربوط به بخشی از ساختمان یک اداره، دهیاری، سرای محلات، مسجد، دانشگاه و یا یک واحد مستقل اهدایی از سوی مردم آن محله باشد. رویکرد ما در خانه های هلال بیشتراز این که سخت افزاری باشد، نرم افزاری است و توجه ما به توانمندسازی جامعه در مفهوم کلی و در ابعاد مختلف آن به عنوان یک شبکه ای از اعضا و افراد جامعه، معطوف است.

ارائه آموزش‌های همگانی امداد و نجات؛ متناسب با نیازهای جامعه

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: به موجب قانون، وظیفه آموزش همگانی با هدف افزایش آمادگی و تاب آوری در جامعه به جمعیت هلال احمر سپرده شده که خانه های هلال بستر مناسبی برای اجرای این تکلیف قانونی جمعیت هستند و در همین راستا در سال گذشته با وجود همه گیری ویروس کرونا نزدیک به 100 هزارنفر در خانه های هلال از آموزش های همگانی برخوردار شده اند.

مسئول هماهنگی خانه های هلال جمعیت هلال احمر گفت: یکی از امتیازات آموزش در خانه های هلال این است که می توان این آموزش ها را متناسب با نیاز جوامع  و با زبان و گویش های محلی که قابل درک و فهم بهتری هستند، عرضه کرد. این مدل آموزشی در سال گذشته مورد توجه فدراسیون نیز قرار گرفت و بازتاب خوبی را به همراه داشت.

فراهانی با اشاره به اصل ایجاد تاب آوری به عنوان یکی از مولفه های ایجاد خانه های هلال اظهار کرد: مفهوم تاب آوری واجد اصول و الزاماتی است که بسیاری از آنها در حیطه وظایف سایر سازمان ها بوده که مهم ترین آنها قوانین  مربوط به ساخت و ساز و کاربری زمین، محافظت از محیط طبیعی، امنیت مدارس و مراکز درمانی، تخصیص بودجه برای ساکنین محدوده خطر، مدیریت و محافظت از زیربناهاست. جمعیت هلال احمر از دو مسیر به افزایش تاب آوری در سطح جامعه کمک می‌کند. نخست آموزش اعضا که شامل امدادگران، نجاتگران، کانون های دانش آموزی و دانشجویی است و پس از آن آموزش مستقیم عموم مردم در سطح جامعه.

گسترش فرهنگ آمادگی و تاب‌آوری در دوردست‌ترین نقاط کشور

او افزود: بدیهی است که افراد آموزش دیده ضمن آن که خود به عنوان شهروندانی آماده، به تحقق جامعه آماده کمک می‌کنند، با آگاه سازی اطرافیان خود موجب گسترش آموزه های فرهنگ آمادگی با هدف دستیابی به جامعه تاب آور می شوند. بنابراین هریک از اعضای داوطلب یا فراگیران آموزش های همگانی به نوعی سفیران آمادگی و تاب آوری جمعیت در سطح جامعه هستند. خانه های هلال، فرهنگ آمادگی و تاب آوری را تا سطح روستاها و دهستان ها که معمولا در برنامه ریزی های اجتماعی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند، گسترش داده است.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر گفت: در حوزه افزایش تاب آوری، می‌توان دو موضوع آموزش همگانی و خانه های هلال را به عنوان دو‌نمونه موفق و اثربخش از خدمات جمعیت هلال احمر برشمرد. گرچه برنامه های دیگری نیز به صورت موردی یا مناسبتی توسط جمعیت هلال احمر با همین هدف در طول زمان به مرحله اجرا می‌ رسد. لذا دقیقا به همین دلایل است که در دوره مدیریت کنونی، هوشمندانه گسترش کمی و کیفی خانه های هلال  مورد تاکید و پیگیری قرار گرفته است.

خانه‌های هلال؛ طرحی پیشرو در تحقق برنامه‌های هلال‌احمر

مسئول هماهنگی خانه های هلال جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: طرح خانه های هلال هم اکنون به عنوان طرحی پیشرو در تحقق برنامه های جمعیت محسوب می شود و یکی از نقاط قوت این برنامه را می توان همدلی، اشتراک نظر و اجماع عمومی در کلیت این طرح و نحوه اجرای آن دانست. ایجاد آمادگی به طور قطع سرمایه گذاری است نه هزینه اما این سرمایه گذاری طبیعتا با چالش هایی مواجه است که مهمترین آن را می توان شرایط خاص کشور در حوزه اقتصاد دانست که تامین حداقل های تجهیزات آموزشی و امدادی در خانه ها را با مشکل اساسی مواجه کرده است.

فراهانی در پایان گفت: با این حال خانه های هلال دارای این ظرفیت هستند که با حمایت های عمدتا معنوی، مشارکت جوامع محلی را جلب و مسیر خدمت رسانی خود را هموار کنند. جمعیت هلال احمر نیز از تمام توان خود برای همراه سازی ارکان و ‌نهادهای مختلف کشور استفاده خواهد کرد و در این راستا تفاهم نامه هایی با برخی سازمان ها منعقد شده است. همچنین هماهنگی خوبی با سازمان مدیریت بحران کشور انجام شده که احتمالا در ماه های آینده راه را برای افزایش اثربخشی خانه های هلال هموارتر می‌ کند.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: