به گزارش برنا؛ سردار محمدرضا مقیمی، رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا در حاشیه همایش رؤسای پلیس امنیت اقتصادی سراسر کشور که به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد با اشاره به برنامه های کلی این پلیس در حوزه مأموریتی پلیس های تخصصی، افزود: پلیس گمرک با تکمیل استقرار در ۲۵ مبادی رسمی ورودی و خروجی کالا و استقرار جدید این پلیس در ۲۹ مبادی رسمی ورودی و خروجی کالا در سال جاری، ایجاد شبکه سامانه ای در مبادی ورودی کالا و با رصد مبدا و مقصد کالا مأموریت های خود را انجام می دهد.

او اضافه کرد: پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تجهیز ایستگاه های بازرسی با رویکرد مبارزه با قاچاق کالا به سیستم‌های کنترل الکترونیکی، دست افزار، رایانه و سامانه های مورد نیاز هوشمندسازی، مبارزه با قاچاق کالا و ارز از طریق ایجاد بسترهای فناوری محور (سامانه) و تامین ریز پرنده برای شناسایی و اجرای مأموریت ها را در دستور کار خود دارد.

مقیمی یادآور شد: این پلیس نیز با ارتقاء مقابله با جرایم اقتصادی اولویت دار (اجرای طرح های سراسری و منطقه ای مبارزه با اخلال گران بازار طلا، سکه و ارز، احتکار کالاهای اساسی، بهداشتی و پزشکی) با اشراف به زنجیره تأمین کالا (واردات، انبار و توزیع) در داخل کشور از مسیر سامانه‌های مرتبط با فرآیندهای اقتصادی، اشراف اطلاعاتی در مبادی ارسالی کالا برون مرزی به داخل کشور و نشانگاه‌های اقتصادی کشور انجام وظیفه می کند.

او در بخشی از اقدامات پلیس به همکاری با سازمان‌ها و نهادها به منظور تسهیل امور مربوط به تولید و مانع زدایی در بخش تولید از جمله اصلاح فرآیندها، جلوگیری از واردات بی‌رویه و ممانعت از ورود کالای قاچاق اشاره کرد و تعامل با سازمان ها و نهادهای متولی اقتصاد در کمک به برقراری امنیت در بازارهای پولی و سرمایه ای و در نهایت جلب اعتماد مردم به بازارهای سرمایه ای را بسیار ارزشمند و مهم دانست.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی با بیان اینکه پیشگیری مقدم بر مقابله است و اساس پلیس امنیت اقتصادی بر این اصل پایه گذاری و استوار شده است، گفت: همکاران بنده در سراسر کشور اصل را بر پیشگیری جرایم اقتصادی قرار داده اند و در تلاش هستند که با پیش بینی و آینده‌پژوهی مناسب با اقدامات پیش‌دستانه از وقوع جرایم اقتصادی پیشگیری کنند.

سردار مقیمی اضافه کرد: در حوزه مقابله و مبارزه نمی توانیم غفلت کنیم و منفعل باشیم و در آنجایی که سوداگران اقتصادی از قانون سرپیچی می کنند پلیس امنیت اقتصادی با جدیت و اقتدار ورود کرده و با اخلالگران امنیت اقتصادی برابر با قانون برخورد می کند.

او تاکید کرد: اصل را بر پیشگیری از جرایم اقتصادی قرار داده و در تلاش هستیم که با پیش بینی و آینده‌پژوهی مناسب و اقدامات پیش‌دستانه از وقوع جرایم اقتصادی پیشگیری کنیم.

مقیمی افزود: در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری امام خامنه ای عزیز «مدظله العالی» برنامه‌های پلیس امنیت اقتصادی ناجا در سال ۱۴۰۰ با اولویت توسعه و استقرار پلیس در گمرکات کشور، تشدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تشدید مبارزه با جرایم اقتصادی و اشراف و تسلط اطلاعاتی در حوزه های امنیت اقتصادی و تقویت حوزه های تعاملی تعیین و برای اجرا به استان ها و سازمان های ذیربط ابلاغ شده است.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: